Poliester – wady i zalety kontrowersyjnego materiału

Poliester to jedna z tkanin, której używa się między innymi do produkcji odzieży sportowej i wokół której pojawia się sporo kontrowersji. Kupować czy nie kupować – oto jest pytanie. 

poliester fot. Shutterstock.com

Poliester – spis treści

 1. Poliester – co to?
 2. Poliamid a poliester
 3. Poliester – zalety
 4. Poliester – wady
 5. Poliester czy bawełna – którą tkaninę wybrać?
 6. Odzież z domieszkami poliestru
 7. Sukienka z poliestru – czy warto?

Poliester – co to?

Zanim wyjaśnimy, czym dokładnie jest poliester, przyjrzyjmy się różnicom między materiałami syntetycznymi a sztucznymi, ponieważ przez wiele osób te pojęcia są uznawane za synonim, co oczywiście jest błędem. 

Tkaniny syntetyczne

Tkaniny sztuczne

Włókna powstają ze składników, które nie występują w przyrodzie.

Do produkcji włókien używa się surowców naturalnych.

Najpopularniejsze syntetyki: poliester, poliamid-nylon, akryl, elastan.

 

Najpopularniejsze tkaniny sztuczne: wiskoza, cupro, modal, acetat.

 

 

Poliester jest włóknem syntetycznym, co oznacza, że wytwarza się go ze składników, które nie występują naturalnie w przyrodzie – w tym przypadku do produkcji tkaniny używa się masy polimerowej, czyli (w uproszczeniu) pochodnej ropy naftowej. Z takiego materiału wytwarza się także butelki PET, dlatego wiele osób porównuje noszenie poliestrowych sukienek do ubierania się w plastik. Warto zauważyć, że poddane recyklingowi butelki mogą zostać przetworzone właśnie na odzież, często sportową. Taki proces wydaje się słusznym rozwiązaniem, ale to również jest sprawa dyskusyjna, ponieważ przetwarzając butelki na ubrania zamyka się możliwość dalszego przetworzenia surowca. 

Tak czy inaczej, wykorzystywany na szeroką skalę w przemyśle modowym i wnętrzarskim, poliester ma swoich zwolenników, ale także wielu przeciwników. Przyjrzyjmy się mu trochę bliżej. 

Poliamid a poliester

Jeśli zastanawiasz się, czy poliester i poliamid to ta sama tkanina, od razu odpowiadamy, że nie. Choć mają ze sobą bardzo wiele wspólnego, różnią się od siebie. Zerknij na krótkie porównanie tych dwóch materiałów.

Poliamid

Poliester

Włókno syntetyczne

Włókno syntetyczne

Nie jest biodegradowalny

Nie jest biodegradowalny

Elektryzuje się

Elektryzuje się

Gładki

Szorstki

Schnie wolniej niż poliester

Szybko odprowadza wilgoć

Odporny na tłuste plamy

Nieodporny na tłuste plamy

Bardziej elastyczny niż poliester

Mniej elastyczny od poliamidu

Trudniej się barwi

Łatwo zmienić jego barwę

Czuły na światło słoneczne

Odporny na światło słoneczne

 

Poliester – zalety

Poliester jest przede wszystkim bardzo wytrzymały i bardzo łatwy w pielęgnacji. Po praniu często nie trzeba takich ubrań prasować, a w dodatku szybko schną. 

Zalety poliestru:

 • Odporny na zagniecenia – odpowiednio rozwieszone po praniu poliestrowe ubrania nie wymagają prasowania.
 • Odporny na pleśń, grzyby i mole.
 • Ma wysoką sprężystość – nie zmienia swojego kształtu od razu po kilku praniach.
 • Odporny na plamy – oczywiście nie na wszystkie, ale jeśli plama się już pojawi, to w wielu przypadkach łatwo się jej pozbyć.
 • Odporny na działanie promieni słonecznych – rzadko blaknie.
 • Nie chłonie wilgoci, a odprowadza ją na zewnątrz.
 • Łatwo się barwi – jeżeli zależy Ci na zmianie koloru poliestrowego ubrania, zrobisz to bez większego problemu.
 • Nawet niewielka domieszka poliestru wzmacnia wytrzymałość włókien naturalnych.

 

Wiele osób do zalet poliestru zalicza także cenę, która jest stosunkowo niska, bo za T-shirt z tej tkaniny zapłacisz nawet 20 zł. Jednak biorąc pod uwagę fakt, że właśnie z tego względu produkuje się dużo więcej odzieży (i nie tylko), która szybko trafia na wysypiska śmieci i zanieczyszcza naszą planetę – chyba uznamy to raczej za wadę. 

Poliester – wady

 • Nie jest przewiewny – a w dodatku nie chłonie potu, dlatego nie będzie dobrym wyborem na upalne dni.
 • Często się elektryzuje, co przy zakładaniu czy ściąganiu ubrania sprawia, że elektryzują się także włosy.
 • Z czasem może się mechacić.
 • Jest nieprzyjemny w dotyku, a chropowata struktura często wygląda nieelegancko (nie we wszystkich przypadkach).
 • Poliester jest łatwopalny.
 • Nie jest biodegradowalny.

Poliester czy bawełna – którą tkaninę wybrać?

Prawdopodobnie wiele z Was bez zastanowienia odpowiedziałaby „oczywiście, że bawełna”. Jeżeli bierzemy pod uwagę wyłącznie kwestie ochrony środowiska, to jak najbardziej biodegradowalna bawełna wygrywa, ale spójrzmy na tę kwestię jeszcze z praktycznego punktu widzenia. Nie w każdej sytuacji stuprocentowa bawełna sprawdzi się lepiej niż syntetyczny poliester, który jest bardziej wytrzymały, nie gniecie się i jest łatwy w pielęgnacji. Wybór tkaniny to kwestia indywiadualna, dlatego decyzję pozostawiamy Tobie. 

Odzież z domieszkami poliestru

Jeśli analizujesz w sklepach odzieżowych metki, to prawdopodobnie wiele razy spotkałaś się z ubraniami, które są prawie w stu procentach naturalne. Prawie, ponieważ zawierają domieszki syntetyków, na przykład poliestru. Producenci odzieży dodają go do naturalnych tkanin, aby wydłużyć żywotność produktu oraz ułatwić nam (klientom) proces pielęgnacji ubrań. Chodzi przede wszystkim o to, że nawet niewielka domieszka poliestru może sprawić, że ubranie nie będzie się gniotło, albo będzie gniotło się dużo mniej niż stuprocentowa bawełna, a w dodatku nie skurczy się podczas prania. Brzmi całkiem nieźle, prawda? Niestety kwestia poliestru nigdy nie jest albo czarna albo biała i tutaj pojawia się kolejne „ale”. Ubrania z domieszką poliestru nie będę już biodegradowalne, jak w przypadku tkanin w całości naturalnych.

Sukienka z poliestru – czy warto?

To zależy. Odpowiedzi na to pytanie może być wiele, bo opinie na ten temat są bardzo podzielone. My oczywiście uwielbiamy naturalne, biodegradowalne tkaniny, do których produkcji używa się dużo mniej toksycznych dla środowiska chemikaliów niż w przypadku syntetyków, ale sytuacja, między innymi z poliestrem, wcale nie jest taka prosta. Wróćmy do pytania: „Czy warto kupić sukienkę z poliestru?” – naszym zdaniem tak, ale pod jednym, bardzo ważnym warunkiem, że będzie to inwestycja na dłużej, a nie jednorazowy zakup na jedną okazję. Zamiast kupować stosy ubrań w pogoni za trendami, nawet jeśli są z naturalnych tkanin czy z drugiej ręki, które przez pewien czas poleżą w Twojej szafie, założysz je maksymalnie kilka razy i szybko się ich pozbędziesz, kup jedną sukienkę, która będzie przemyślanym zakupem i zostanie z Tobą na dłużej – nawet jeśli ma być uszyta z poliestru. 

Zobacz również:
REKLAMA