Gua sha to metoda masażu wywodząca się z Chin, która polega na pocieraniu skóry specjalną płytką, wykonaną z jadeitu lub różowego kwarcu, która według tradycyjnych zasad ma pobudzić energię witalną znaną jako „chi” i tym samym wpłynąć na poprawę krążenia, rozluźnienie mięśni, ujędrnienie i uelastycznienie skóry. Sama nazwa zabiegu w dosłownym znaczeniu oznacza „gua” – skrobanie i „sha” – czerwona wysypka, ponieważ procedura masażu przypomina skrobanie, w skutek czego pojawiają się zaczerwienienia na skórze i uwalniane jest z niej ciepło. Gua sha wykonuje się na całym ciele i twarzy przy użyciu specjalnych płytek, przy czym te, którymi wykonuje się masaż twarzy są nieco mniejsze. Mogłoby się wydawać, że ten modny produkt to kolejna nowość w branży beauty. Otóż nie, ponieważ masaż płytką gua sha stosowany był już w starożytności w celu uśmierzania bólu i poprawy metabolizmu. Uwielbiamy naturalne kosmetyki, azjatycką pielęgnację, zabiegi pielęgnacyjne, które możemy wykonywać same w domu, dlatego też mówimy zdecydowane „tak” płytkom gua sha.
ZOBACZ: Taping twarzy - kinesiotaping estetyczny twarzy sposobem na młodszy wygląd
Jak używać gua sha?
Krok 1: Przygotowanie
1. Zanim przystąpisz do masażu płytką gua sha, oczyść dokładnie skórę twarzy. Przede wszystkim zmyj makijaż i usuń jego resztki przy użyciu mydła, żelu, pianki lub płynu.
2. Przywróć skórze naturalne pH wykorzystując w tym celu tonik lub odpowiednio dobranych hydrolat.
3. Teraz czas na przygotowanie odpowiedniego podłoża dla płytki gua sha. Nałóż na twarz ulubiony krem nawilżający, olejek lub serum.
Krok 2: Masaż szyi i policzków
1. Masaż kamieniem rozpocznij od okolic kręgosłupa, obojczyków i szyi. Umieść płytkę przy obojczyku i przesuwaj krawędzią po szyi aż do okolic żuchwy. Powtarzaj ten ruch na całej szerokości szyi, zaczynając zawsze od linii obojczyka.
Ważne: Zawsze wykonuj ruchy od środka do zewnątrz. Ilość powtórzeń każdego ruchu nie powinna przekraczać 10.
2. Następnie przejdź do masażu policzków – ustaw płytkę w okolicy nosa i kieruj ją prostym ruchem do zewnątrz, lekko ku górze aż do ucha. To samo powtórz po drugiej stronie twarzy.
Krok 3: Masaż okolic oczu
Masaż gua sha twarzy jest znacznie delikatniejszy od masażu całego ciała z użyciem płytek. Mimo to okolicę oczu powinnaś masować z jeszcze mniejszą siłą i z zachowaniem szczególnej ostrożności. Ten etap rozpoczyna się przy kąciku oka i kończy w okolicach skroni. Niektórzy stosują także metodę masażu oczu z uwzględnieniem powiek, ale jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z gua sha, zrezygnuj z tej techniki.
Krok 4: Masaż czoła
Na koniec przejdź do masażu czoła, rozpocznij nad nosem i kieruj płytkę ku górze, aż do nasady włosów.
Jak używać gua sha – wideo
Przygotowałyśmy dla Ciebie materiał instruktażowy, z którego dowiesz się jak używać płytki gua sha do masażu w domu. Zapewniamy, że to nic trudnego.
SPRAWDŹ: 3 proste kroki do skóry pełnej blasku [patent na pielęgnację]