Pielęgnacja włosów rozjaśnianych

Nikt nie marzy o nienaturalnie żółtych i zniszczonych włosach, tylko o pięknym chłodnym blondzie i lśniących kosmykach. Utrzymanie takiego odcienia to nie lada wyzwanie pielęgnacyjne, bo rozjaśniane włosy wymagają wyjątkowej opieki. O porady, jak dbać o włosy rozjaśniane, poprosiłyśmy trycholożkę i biotechnolożkę – Annę Mackojć z Instytutu Trychologii.

pielęgnacja włosów rozjaśnianych fot. shutterstock.com

Pielęgnacja włosów rozjaśnianych

  • Na czym polega zabieg rozjaśniania włosów?
  • Jak rozjaśniane wpływa na kondycję włosów?
  • Pielęgnacja włosów rozjaśnianych – porady trycholożki
  • Dieta dla włosów rozjaśnianych

Rozjaśnianie włosów wymaga rozchylenia  pokrywających włosy łusek, które stanowią ich naturalną barierę ochronną.

Na czym polega zabieg rozjaśniania włosów?

Rozjaśnianie włosów to jedna z form koloryzacji włosów, której celem jest uzyskanie koloru jaśniejszego o jeden lub dwa tony od naturalnego. Aby uzyskać taki efekt, trzeba pozbawić włosy ich naturalnego pigmentu, czyli melaniny.

"Rozjaśnianie włosów wymaga chemicznej ingerencji w strukturę włosa, w procesie której dochodzi do utlenienia melaniny, czyli naturalnego barwnika włosa. Odbywa się to za pomocą wody utlenionej lub soli nadkwasów – wyjaśnia Anna Mackojć, trycholożka i biotechnolożka z Instytutu Trychologii. – Włosy pokrywa warstwa łusek, stanowiących ochronną barierę przed negatywnymi czynnikami z zewnątrz. W normalnych warunkach łuski włosów są zamknięte, przylegają do siebie dzięki spoiwu i ceramidom. W procesie rozjaśniania, które jest formą farbowania, przez działanie odpowiednich substancji chemicznych łuski są rozchylane, aby do środka mogły wniknąć barwniki wypierające naturalny pigment. Niestety w efekcie tego zabiegu uszkodzeniu ulega naturalna osłonka włosa. Uszkodzenie spowodowane jest rozpulchnieniem włosa za pomocą składników o pH alkalicznym, takich jak amoniak czy etanoloamina. To działanie ma za zadanie ułatwienie przenikania składników mieszaniny przygotowanej do rozjaśniania w celu możliwie jak największego utlenienia melaniny, do odcieni blond, tak aby w kolejnym etapie po rozjaśnianiu uzyskać pożądany kolor farbowania".

Jak rozjaśnianie wpływa na kondycję włosów?

Rozjaśnianie włosów może doprowadzić do mikrouszkodzeń, w efekcie czego włosy będą bardziej kruche i podatne na łamanie. Włosy po rozjaśnianiu mogą stać się szorstkie, a z czasem matowe i bardziej wrażliwe na czynniki zewnętrzne. Rozjaśnianie wpływa negatywnie także na końcówki włosów, które mogą się szybciej rozdwajać. Musisz mieć też świadomość, że im częściej ingerujesz w strukturę włosa, tym gorzej.

Włosy rozjaśnianie są dużo bardziej delikatne i uwrażliwione, a w efekcie również gorzej znoszą złe warunki atmosferyczne, jak na przykład niskie temperatury i mróz czy zbyt intensywną ekspozycję na promienie UV, jeśli nie stosujesz preparatów na włosy z ochronnymi filtrami.

"Każdy proces rozjaśniania przebiega wielokierunkowo tzn. oprócz samej reakcji utleniania zachodzi wiele innych reakcji pobocznych, których efektem mogą być zmiany w składzie aminokwasów np. cysteiny. Jedną z częstych niekorzystnych zmian jest reakcja lantioninowa. Jest to proces zmiany ingerujący w mostki disiarczkowe w wyniku działania substancji alkalicznych, czyli o pH pomiędzy 9 a 14. Efektem tej sytuacji jest osłabienie właściwości mechanicznych i elastycznych włosa" – wyjaśnia Anna Mackojć.

Pielęgnacja włosów rozjaśnianych – porady trycholożki

Przed zabiegiem rozjaśniania włosów

Ważne jest, aby proces rozjaśniania powierzyć doświadczonemu specjaliście, minimalizując w ten sposób ryzyko zniszczenia włosów.

W trakcie zabiegu rozjaśniania włosów

O kondycji włosów rozjaśnianych powinno się myśleć już na etapie samego zabiegu farbowania lub rozjaśniania. Dobrym pomysłem w trakcie procesu rozjaśniania jest korzystanie z nowoczesnych rozwiązań wzmacniających włosy typu "plex". Dodanie dodatkowych substancji technologicznie zaawansowanych do ochrony mostków disiarczkowych na etapie rozjaśniania pozwala na wytworzenie wiązań jonowych wzmacniających łańcuchy keratynowe, co przekłada się na zmniejszenie ilości uszkodzeń włosów oraz wzmocnienie samej struktury włosa.

Po zabiegu rozjaśniania włosów

Włosy po rozjaśnianiu mogą być przesuszone. Ważna jest więc odpowiednia pielęgnacja służąca w pierwszej kolejności ich nawilżeniu. Warto, aby znalazły się w niej produkty zawierające humektanty i emolienty. Będą one przywracały nawodnienie i elastyczność włosom podanym rozjaśnianiu.

ZOBACZ KONIECZNIE: Równowaga PEH (Proteiny, emolienty i humektanty)

Niezwykle istotne bezpośrednio po procesie rozjaśniania jest zakwaszenie, którego celem jest zmniejszenie porowatości włosa, powstałej na skutek działania alkalicznych składników. Dzięki temu procesowi włosy odzyskują blask i gładkości, co z pewnością ułatwi dalszą ich pielęgnację.

Z myślą o pielęgnacji włosów poddawanych rozjaśnianiu, warto też pomyśleć o substancjach odżywczych i regenerujących łodygi włosa, jak na przykład sproszkowana czarna perła. Sproszkowana czarna perła jako dodatek do produktów rekonstrukcyjnych służy odbudowywaniu ubytków wynikających z uszkodzeń mechanicznych, chemicznych, jak również fizycznych, jeśli na przykład używamy do stylizacji suszarki.

Przy pielęgnacji i regeneracji włosów, które były poddawane rozjaśnianiu należy zwrócić szczególną uwagę na domykanie rozchylonych łusek, nawilżanie włosów. Znaczenie również dla ich kondycji ma uzupełnianie ubytków w strukturze włosa i zatrzymanie w nich wilgoci. Uzyskanie satysfakcjonującego poziomu hydratacji, czyli uwodnienia można uzyskać poprzez zastosowanie np. masek z zawartością ekstraktu z zielonego kawioru.

PRZECZYTAJ TEŻ: Szampon koloryzujący, czyli domowe farbowanie włosów

Dieta dla  włosów rozjaśnianych

Aby zadbać o swoje włosy od wewnątrz, zadbaj przede wszystkim o to, co ląduje na Twoim talerzu. Najzdrowsza dieta, także w kontekście odżywienia włosów rozjaśnianych, powinna być dobrze zbilansowana. Dieta oczywiście nie będzie miała wpływu na już powstałe uszczerbki w strukturze włosa, ale będzie miała odzwierciedlenie długofalowe na przyszłość.

"Aby włosy były mocne i zdrowe w pierwszej kolejności warto zadbać w jadłospisie o nabiał, mięso i ryby. Wymienione składniki są bardzo ważne, gdyż dostarczą pełnowartościowego białka, które zbudowane jest z aminokwasów. Te małe zaś cząstki stanowią budulec dla keratyny będącej ważną substancją struktury włosa – wymienia Anna Mackojć. – W diecie warto, aby znalazła się też soja, soczewica, fasola, kasza gryczana, jaglana czy komosa ryżowa. Ważne w spożyciu są produkty mleczne, posiadające istotną dla naszych włosów witaminę A, jak również mięso bogate w żelazo. Cała grupa wymienionych produktów będzie również dostarczać organizmowi bardzo ważnych składników, takich jak cynk i witaminę B12, wpływających na kondycję naszych włosów". 

Niebieski szampon do włosów czy fioletowy szampon do włosów

Włosy farbowane na blond, poddawane rozjaśnianiu nie są łatwe w pielęgnacji. Z czasem mogą zacząć żółknąć i tracić swój zimny odcień blondu. Aby zapobiegać temu zjawisku, stosuje się na przykład szampony lub odżywki, które zawierają niebieskie lub fioletowe pigmenty. "Zasada stosowania szamponów niebieskich lub fioletowych wynika z koła barw. Zastosowanie tej techniki pozwala na neutralizowanie kolorów niepożądanych. Tak więc kolor niebieski neutralizuje kolor pomarańczowy, a kolor fioletowy neutralizuje kolor żółty. Istotne jest, aby ocenić przed rozjaśnianiem, jakiego pigmentu nasze włosy posiadają najwięcej" – wyjaśnia trycholożka.

Rodzaje melaniny

Jak sprawdzić, czy bazą kolorystyczną w Twoich włosach jest eumelanina czy feomelania? Są to dwa rodzaje melaniny:

  • eumelanina występuje we włosach ciemnych,
  • feomelanina przeważa we włosach rudych i w mniejszych ilościach we włosach blond.

Intensywność występowania danego pigmentu jest cecha osobniczą. Utlenione włosy są w pewnym stopniu pozbawione tej ilości pigmentu i zastąpione kolorem pochodzącym z farbowania. Kolory pod wpływam działania różnych czynników np. mycia, promieniowania UV, stylizacji wysoką temperaturą wypłukują się uwidaczniając pozostałości naszego naturalnego koloru. Dlatego stosuje się szampony z pigmentem niebieskim lub fioletowym, które działają na zasadzie neutralizowania.

Uwaga na niebieski szampon

Lepiej nie przesadzać z częstotliwością stosowania pigmentacyjnych szamponów bo można uzyskać zbyt chłodny, a wręcz popielaty, szary odcień. Na dodatek, szampony zawierające niebieskie pigmenty, pomagają utrzymać chłodny odcień blondu, ale niestety przyczyniają się do wysuszania włosów. "Są to tzw. szampony techniczne, nie pielęgnacyjne ani terapeutyczne. Obecność dużej zawartości pigmentu, którego celem jest neutralizacja koloru nie ma wpływu na nawilżenie czy pielęgnacje włosów. Po użyciu takiego szampon rekomendowane jest użycie maski zakwaszającej, która domknie łuski" – radzi ekspertka.

Ekspertka

ANNA MACKOJĆ
trycholożka i biotechnolożka
Diagnosta obrazowy. Adjunct w World Trichology Society USA. Założyciel Instytutu Trychologii® w Warszawie. Wykładowca akademicki Diagnostyki Trychologicznej w Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Zobacz również:
REKLAMA