Pielęgnacja w rytmie cyklu

Dopasowanie pielęgnacji skóry twarzy do zmian hormonalnych zachodzących w trakcie cyklu menstruacyjnego to nowy trend, który właśnie pojawił się w świecie kosmetycznym. Wszystkiemu, co nowe, jak zawsze przyglądamy się uważnie. I tak też jest tym razem. Czy to chwyt marketingowy, promujący serie tego typu kosmetyków? A może taka pielęgnacja rzeczywiście ma sens? O rozwianie naszych wątpliwości poprosiłyśmy ekspertkę od pięknej i zdrowej skóry.

Pielęgnacja w rytmie cyklu fot.shutterstock.com

O tym, że skóra reaguje na zmiany hormonalne związane z cyklem menstruacyjnym, wiadomo nie od dziś. U większości z nas podczas okresu jest mocniej przesuszona, w trakcie owulacji jest w najlepszej kondycji – pełna blasku, a przed miesiączką pojawiają się pryszcze. Czy to oznacza, że na każdy ten czas powinnyśmy mieć inny zestaw kosmetyków? Absolutnie nie. Warto mieć jednak pod ręką kosmetyk, który wesprze naszą rutynę pielęgnacyjną.

Pielęgnacja w rytmie cyklu – spis treści

  1. Faza folikularna
  2. Faza owulacji
  3. Faza lutealna

Ogólny stan naszej skóry uzależniony jest przede wszystkim od jej rodzaju i wielu innych czynników (predyspozycji genetycznych, diety, stanu zdrowia, wieku, trybu życia, przyjmowanych leków – także antykoncepcyjnych, ekspozycji na słońce i stresu), a poziom stężenia hormonów zmieniających się na przestrzeni cyklu menstruacyjnego stanowi tylko jeden z nich. Dlatego dość ryzykowne jest rzucenie dotychczasowej rutyny pielęgnacyjnej dopasowanej do rodzaju, potrzeb i problemów skórnych na rzecz nowego trendu. Jeśli jednak mocno odczuwamy zmiany w stanie skóry, podczas kolejnych faz cyklu możemy – najlepiej po konsultacji z dermatologiem – wprowadzić tzw. kosmetyk uzupełniający, który pomoże złagodzić problem. Warto też zapamiętać, czego nie robić, zwłaszcza w fazie folikularnej i lutealnej, aby nie pogarszać stanu skóry. Wskazówki poniżej.

Faza folikularna

Rozpoczyna się podczas trwania miesiączki i charakteryzuje się niskim stężeniem estrogenów i progesteronu, co wpływa na większą wrażliwość, zwłaszcza suchej skóry. „Zmniejsza się wydzielanie sebum, w konsekwencji czego możemy odczuwać przesuszenie skóry, delikatne łuszczenie, uczucie ściągnięcia czy pieczenia. W tym czasie można postawić na mocniejsze nawilżenie” – podpowiada dermatolog Anna Bachleda-Curuś.

Na co postawić?

Sięgnij po „bogatszy” krem nawilżający zawierający składniki wiążące wodę, ograniczające jej utratę i wzmacniające barierę hydrolipidową skóry. W składzie szukaj m.in. ceramidów, kwasu hialuronowego, pantenolu, naturalnych olejów. W ciągu dnia możesz stosować też wody termalne i mgiełki nawilżająco-kojące. Pamiętaj, by wybierać preparaty bez sztucznych barwników i środków zapachowych – nie podrażnią już uwrażliwionej skóry.

Czego unikać?

W tym czasie, zwłaszcza w przypadku skór wrażliwych i suchych, zrezygnuj z wprowadzania nowych kosmetyków z wysokim stężeniem kwasów, witaminą C czy retinolem oraz wykonywania peelingów chemicznych i mocno ingerujących zabiegów laserowych. Bez względu na rodzaj skóry, lepiej wstrzymać się też z zabiegami iniekcyjnymi, bo ze względu na mniejszą krzepliwość krwi w tej fazie mogą pojawić się krwiaki i siniaki.

Zadbaj o solidne nawilżenie

I zapomnij o suchej, łuszczącej się i podrażnionej skórze

Krem nawilżający

Nasycony jest kompleksem 5-ceramidowym. Wzmacnia barierę ochronną skóry i buduje osłonę zabezpieczającą przed utratą wilgoci. Nie zawiera SLS i SLES, parabenów ani substancji zapachowych.

Dr.Jart+, Ceramidin Cream

  • cena: 69 zł
  • znajdziesz na: sephora.pl

Pielęgnacja w rytmie cyklu produktyProducent

Mgiełka do twarzy

Przeznaczona do codziennej pielęgnacji cery suchej i wrażliwej. Kompleks humektantów (mocznik + kwas hialuronowy) zapobiega utracie wody. Zawiera łagodzący pantenol.

Vianek, Nawilżający tonik-mgiełka do twarzy

  • cena: 26 zł
  • znajdziesz na: sylveco.pl

Pielęgnacja w rytmie cyklu produktyProducent

Woda termalna

Łagodzi podrażnienia, a zawarta w niej krzemionka korzystnie wpływa na miękkość, nawilżenie, natlenienie i napięcie skóry. Sprawdza się w przypadku pielęgnacji skóry wrażliwej i alergicznej.

Avène, Woda termalna

  • cena: 54,99 zł
  • znajdziesz na: eau-thermale-avene.pl

Pielęgnacja w rytmie cyklu produktyProducent

SPRAWDŹ: Objawy okresu: jak potrwać miesiączkę

Faza owulacji

To punkt kulminacyjny cyklu miesiączkowego, który wypada około 2 tygodni przed kolejnym krwawieniem. W tym czasie poziom estrogenów utrzymuje się na wysokim poziomie, nasza skóra jest w bardzo dobrej kondycji (jest nawilżona, promienna, mniej skłonna do podrażnień, szybko się regeneruje) i dobrze się prezentuje. Faza druga, czyli połowa naszego cyklu miesiączkowego, to właśnie ten czas, kiedy większość z nas czuje się pięknie.

Na co postawić?

„Z racji tego, że w tej fazie tempo regeneracji skóry jest najszybsze, jest to zdecydowanie najlepszy moment na wykonanie zabiegów kosmetycznych i z zakresu medycyny estetycznej, także tych bardziej inwazyjnych (np. wypełnianie zmarszczek, peelingi chemiczne, mikrodermabrazja, zabiegi z wykorzystaniem lasera). Podczas owulacji warto również umówić się na zabieg mezoterapii igłowej, który dostarczy w głąb skóry, dopasowane do jej potrzeb, koktajle nawilżające, odmładzające czy odżywcze. W tym czasie najlepiej też wprowadzać do pielęgnacji – zwłaszcza w przypadku skór wrażliwych – kosmetyki na bazie kwasów, witaminy C czy retinolu” – podpowiada Bachleda-Curuś.

W środku cyklu miesiączkowego warto także zastosować coś ekstra, czyli odżywcze i przeciwstarzeniowe bomby składnikowe zawarte w maskach lub ampułkach. W przypadku tych drugich formuła oparta jest na kilku starannie dobranych składnikach o znacznie wyższych stężeniach niż te w kremach czy serum. Podczas takiej (minimum 7-dniowej) kuracji skóra zostanie solidnie doładowana składnikami aktywnymi, stanie się gładsza, napięta i rozświetlona. Takie preparaty są świetnym bodźcem dla skóry, który potęguje działanie produktów stosowanych na co dzień.

Doładuj skórę

Będzie gładka i pełna blasku na dłużej.

Rewitalizująca maseczka

Zawiera złotą algę, betainę, kwas hialuronowy i malachit, czyli zestaw składników nawilżających oraz przeciwzmarszczkowych.

Soraya, Eliksir młodości, Rewitalizująca maseczka na twarz, szyję i dekolt

  • cena: 3,65 zł
  • znajdziesz na: soraya.pl

Pielęgnacja w rytmie cyklu produktyProducent

Ampułka i maska w płachcie

Serum w ampułce da skórze solidną dawkę nawilżenia i antyoksydacji, a maska nałożona na serum stworzy warstwę okluzyjną i zapewni lepsze przyswajanie substancji aktywnych.

Bielenda, Skin Shot 2-step Pro Care, Nawilżenie i antyoksydacja

  • cena: 12,99 zł
  • znajdziesz na: bielenda.pl

Pielęgnacja w rytmie cyklu produktyProducent

Faza lutealna

W ostatniej fazie cyklu menstruacyjnego (czas tuż przed okresem) spada poziom estrogenów, a zwiększa się poziom progesteronu. Oznacza to, że możemy obserwować wzmożoną produkcję sebum i pojawienie się niedoskonałości, takich jak rozszerzone pory, ropne wypryski czy ziemistość skóry. W tej sytuacji rutynową pielęgnację można wzbogacić o produkty o lekkiej konsystencji i działaniu antybakteryjnym, złuszczającym oraz łagodzącym. 

Na co postawić?

Posiadaczki skór tłustych i ze skłonnością do trądziku zapewne wiedzą, jak sobie radzić z nadmiarem sebum i powstawaniem niedoskonałości. Ale co z wrażliwcami i właścicielkami skór suchych? Mogą pozwolić sobie na delikatne oczyszczanie w postaci peelingów enzymatycznych, maseczek oczyszczających albo toników z małym stężeniem kwasów. W przypadku wszystkich rodzajów skór – obok kosmetyków normalizujących, zmniejszających wydzielanie sebum i powstawanie pryszczy – trzeba pamiętać o odpowiednim nawilżeniu, gdyż powyższe formuły działają wysuszająco, naruszają barierę hydrolipidową skóry i przyczyniają się do powstawania podrażnień. 

W tej fazie cyklu zatrzymuje się też woda w organizmie, dlatego bez względu na rodzaj skóry mogą pojawiać się obrzęki, np. w okolicach oczu. Pomocne w ich zwalczaniu są masaże kostkami lodu czy specjalnymi masażerami, np. wałkami jadeitowymi. W tym czasie warto powstrzymać się od picia alkoholu, kontrolować zawartość soli i cukru w diecie oraz pić dużo wody – 1,5 l dziennie to absolutne minimum.

Czego unikać?

Skóra w fazie lutealnej wykazuje słabszą zdolność do regeneracji. „Goi się zdecydowanie wolniej, jest mniej wytrzymała, łatwiej również o wystąpienie stanów zapalnych, podrażnień i uszkodzeń naczyń krwionośnych. Należy mieć to na uwadze, planując datę zabiegów, zwłaszcza inwazyjnych" – ostrzega ekspertka Anna Bachleda-Curuś. I dodaje, że w tym czasie lepiej tez zrezygnować z mocnego makijażu, który obciąża skórę.

Wygraj z pryszczami

Te kosmetyki doskonale sobie z nimi poradzą. Zlikwidują też ziemistą cerę oraz poszerzone pory, i to bez nadmiernego przesuszania skóry.

Peeling enzymatyczny

Naturalne enzymy usuwają martwe komórki, kwas mlekowy i celuloza delikatnie złuszczają, a ekstrakt z cukru trzcinowego wygładza i usuwa ziemistość skóry. 

Pixi, Peel & Polish, Peeling enzymatyczny

  • cena: 165 zł
  • znajdziesz na: sephora.pl

Pielęgnacja w rytmie cyklu produktyProducent

Tonik

Ekstrakt z liści manuka działa antybakteryjnie, a kwas migdałowy złuszczająco. Tonik zmniejsza niedoskonałości i ściąga rozszerzone pory. Zawiera nawilżający kwas laktobionowy i łagodzącą prowitaminę B5.

Ziaja, Liście manuka, Tonik zwężający pory

  • cena: 8,81 zł
  • znajdziesz na: ziaja.com

Pielęgnacja w rytmie cyklu produktyProducent

Żel punktowy na wypryski

Stworzony na bazie olejku z drzewa herbacianego, który skutecznie redukuje wypryski. Produkt przeznaczony także do skóry wrażliwej. Nie zawiera konserwantów.

Sylveco, Żel punktowy na wypryski

  • cena: 25 zł
  • znajdziesz na: sylveco.pl

Pielęgnacja w rytmie cyklu produktyProducent

ZOBACZ TEŻ: Jak dopasować trening do cyklu menstruacyjnego? 

REKLAMA