Twoje zadanie
Twój cel to wzmocnienie skóry i opóźnienie procesu starzenia. Musisz pobudzić syntezę kolagenu i kwasu hialuronowego. I nawilżać.
Jak dbać o cerę
To czas, gdy odcinasz kupony od poprzedniej dekady lub płacisz za grzechy. Jeżeli jako dwudziestolatka stołowałaś się w pobliskiej pizzerii, piłaś słodkie napoje i więcej czasu spędzałaś na Facebooku niż na bieżni, zdradzą to nie tylko Twoje biodra i cellulit, ale i twarz – szara cera, bruzdy przy nosie, pierwsze zmarszczki na czole i wokół oczu.
Pewnych zmian związanych z upływem czasu nie unikniemy, ale przez styl życia możemy je spowolnić lub przyspieszyć. „Po pierwsze, skóra staje się wyraźnie gorzej nawilżona, bo zmniejsza się ilość kwasu hialuronowego, odpowiedzialnego za wiązanie w niej wody. Włókna kolagenowe, które stanowiły rusztowanie dla skóry, ulegają uszkodzeniu. Cera traci jędrność, blask, staje się matowa. Na skutek zmian w ściankach naczyń krwionośnych pojawiają się tzw. pajączki” - mówi nasza specjalistka medycyny estetycznej.
Aktywność fizyczna, przebywanie na świeżym powietrzu, dieta bogata w nienasycone kwasy tłuszczowe, picie 1,5 litra wody dziennie – to czynniki, które w znacznym stopniu mogą opóźnić te procesy. Jak? Na poziomie komórkowym. Starzenie się to spowolnienie procesów regeneracji. A regeneracja to nic innego, jak podział komórek. Na końcu każdego chromosomu są tzw. telomery, które zabezpieczają DNA przed uszkodzeniem podczas kopiowania.
Telomery skracają się podczas każdego kolejnego podziału komórki. Jak telomery zanikną, komórka umiera lub w 1 na 3 mln przypadków staje się komórką nowotworową. Badania na Saarland University, opublikowane w czasopiśmie „Circulation”, udowodniły, że u ludzi aktywnych fizycznie telomery skracają się wolniej. Ruch, dieta plus odpowiednia pielęgnacja to klucz do sukcesu.
SPRAWDŹ: Nawilżanie skóry - jak to robić prawidłowo?