Pielęgnacja twarzy: gdy masz 20 lat

Twoja skóra to inwestycja z wysoką stopą zwrotu. Jeśli za młodu zapewnisz jej krem z filtrem UV, zdrową żywność, aktywność fizyczną i odpowiednią pielęgnację, po latach będziesz cieszyć się zdrową i piękną cerą. Zobacz, jakich kosmetyków do twarzy używać i na co szczególnie uważać, aby nie zaszkodzić kondycji skóry.

pielęgnacja twarzy fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Twoje zadanie na tę dekadę

Nawilżać skórę i chronić ją przed słońcem. Plus unikać fast foodów; po „30” zrozumiesz, dlaczego.   

Jak dbać o cerę

Jeżeli jako nastolatka opalałaś się bez żadnej ochrony, już teraz zauważysz pierwsze zmarszczki wokół oczu. Badania pokazują, że gdyby nie tzw. fotostarzenie, czyli starzenie się skóry pod wpływem promieni UV, to pozostawałaby ona w prawie niezmienionym stanie do 60. roku życia.

„Najgroźniejsze są promienie UVA. Są dłuższe niż UVB i docierają do głębszych warstw skóry, siejąc tam spustoszenie: uszkadzają włókna kolagenu i elastyny odpowiedzialne za jej sprężystość – mówi dr Aneta Szulska-Schoepp, specjalistka medycyny estetycznej. I dodaje: „Solaria emitują 90% promieni UVA, bo właśnie one dają efekt natychmiastowej opalenizny”. Zatem opalanie się w solarium to wręcz proszenie się o zmarszki już po 30. roku życia. To nie wszystko.

„Pod wpływem promieni UV w interakcji z przyjmowanymi tabletkami antykoncepcyjnymi, przeciwbólowymi czy antybiotykami dochodzi do zaburzeń przemiany barwnika melaniny i w efekcie do trwałych przebarwień na skórze – ostrzega nasz ekspert. – Dlatego ochrona przed słońcem to podstawa pielęgnacji od najmłodszych lat”.

Według badań aż 90% widocznych objawów starzenia się skóry jest spowodowanych słońcem. Przyjrzeliśmy się działaniu kremów z filtrem UV. Zobacz, jak stosować je prawidłowo, aby zachować piękną cerę na długie lata.

Drugim grzechem ciężkim popełnianym przez 20-latki jest jedzenie fast foodów i śmieciowych przekąsek. I jesteśmy w stanie udowodnić związek przyczynowo-skutkowy między pryszczem a chipsem. Przetworzona żywność ma wysoki indeks glikemiczny, czyli powoduje wyrzut insuliny do krwi. Insulina stymuluje produkcję androgenów, a te z kolei wzrost gruczołów łojowych i produkcję łoju.

A łój to idealna pożywka dla bakterii. Jeżeli do tego dodamy jeszcze nieprawidłowe oczyszczanie skóry, który zaburzy jej pH, to damy bakteriom w prezencie idealne warunki do rozwoju. „Właśnie dlatego nie wolno myć twarzy mydłem. Mydło to zasada, a bakterie lubią środowisko zasadowe  tłumaczy dr Szulska-Schoepp. – Nieprawidłowa pielęgnacja może też uwrażliwić skórę i być przyczyną alergii kontaktowej i rumienia”. Co zatem należy robić?  

kosmetyki fot. shutterstock.com
fot. shutterstock

Codzienna pielęgnacja

Myj twarz specjalnym żelem i używaj toników lub wody micelarnej, żeby przywrócić jej prawidłowe pH. Na słońcu koniecznie chroń skórę kremem z filtrami UV minimum 30. Jeżeli masz skłonność do łojotoku, stosuj kremy z kwasami AHA i BHA.

Te pierwsze złuszczają martwy naskórek, nawilżają i pobudzają produkcję kolagenu. BHA odblokowują pory i zmniejszają produkcję łoju. Przy cerze suchej używaj po prostu dobrych kremów nawilżających.

Od czasu do czasu

Raz w tygodniu rób sobie peeling enzymatyczny – dogłębnie oczyści skórę i spowoduje, że kosmetyki będą wchłaniały się lepiej. 2 razy do roku możesz iść do kosmetologa na mikrodermabrazję i złuszczanie kwasami – pobudzisz w ten sposób procesy odnowy komórkowej.

Leczenie: trądzik

Jeżeli nie uporałaś się jeszcze z trądzikiem, nie majstruj przy nim na własną rękę. Przyczyn trądziku może być kilka i tylko lekarz jest w stanie je rozpoznać i zalecić dedykowaną specjalnie dla Ciebie terapię.

Jeśli krostki i pryszcze to także Twoja bolączka, rzuć okiem na nasz artykuł o trądziku.

Kosmetyki do pielęgnacji cery

  • Mixa, płyn micelarny – 23 zł
  • La Roche Effaclar, żel do mycia twarzy – 37 zł
  • Lancaster, krem do opalania SPF 50 – 99 zł
  • Dermedic Hydrain3 Hialuro, krem pod oczy – 33,83 zł
  • Barwa Siarkowa, krem siarkowy długotrwale nawilżający – 18 zł  

ZOBAC TEŻ: Jaki kwas, na jaki problem skórny - odpowiada ekspert

REKLAMA