Twoje zadanie na tę dekadę
Nawilżać skórę i chronić ją przed słońcem. Plus unikać fast foodów; po „30” zrozumiesz, dlaczego.
Jak dbać o cerę
Jeżeli jako nastolatka opalałaś się bez żadnej ochrony, już teraz zauważysz pierwsze zmarszczki wokół oczu. Badania pokazują, że gdyby nie tzw. fotostarzenie, czyli starzenie się skóry pod wpływem promieni UV, to pozostawałaby ona w prawie niezmienionym stanie do 60. roku życia.
„Najgroźniejsze są promienie UVA. Są dłuższe niż UVB i docierają do głębszych warstw skóry, siejąc tam spustoszenie: uszkadzają włókna kolagenu i elastyny odpowiedzialne za jej sprężystość – mówi dr Aneta Szulska-Schoepp, specjalistka medycyny estetycznej. I dodaje: „Solaria emitują 90% promieni UVA, bo właśnie one dają efekt natychmiastowej opalenizny”. Zatem opalanie się w solarium to wręcz proszenie się o zmarszki już po 30. roku życia. To nie wszystko.
„Pod wpływem promieni UV w interakcji z przyjmowanymi tabletkami antykoncepcyjnymi, przeciwbólowymi czy antybiotykami dochodzi do zaburzeń przemiany barwnika melaniny i w efekcie do trwałych przebarwień na skórze – ostrzega nasz ekspert. – Dlatego ochrona przed słońcem to podstawa pielęgnacji od najmłodszych lat”.
Według badań aż 90% widocznych objawów starzenia się skóry jest spowodowanych słońcem. Przyjrzeliśmy się działaniu kremów z filtrem UV. Zobacz, jak stosować je prawidłowo, aby zachować piękną cerę na długie lata.
Drugim grzechem ciężkim popełnianym przez 20-latki jest jedzenie fast foodów i śmieciowych przekąsek. I jesteśmy w stanie udowodnić związek przyczynowo-skutkowy między pryszczem a chipsem. Przetworzona żywność ma wysoki indeks glikemiczny, czyli powoduje wyrzut insuliny do krwi. Insulina stymuluje produkcję androgenów, a te z kolei wzrost gruczołów łojowych i produkcję łoju.
A łój to idealna pożywka dla bakterii. Jeżeli do tego dodamy jeszcze nieprawidłowe oczyszczanie skóry, który zaburzy jej pH, to damy bakteriom w prezencie idealne warunki do rozwoju. „Właśnie dlatego nie wolno myć twarzy mydłem. Mydło to zasada, a bakterie lubią środowisko zasadowe – tłumaczy dr Szulska-Schoepp. – Nieprawidłowa pielęgnacja może też uwrażliwić skórę i być przyczyną alergii kontaktowej i rumienia”. Co zatem należy robić?