Pielęgnacja skóry wokół oczu - technika, polecane kosmetyki

Wypielęgnowane, zadbane, wypoczęte spojrzenie jest najlepszą wizytówką Twojego nastroju i stylu życia.

Pielęgnacja okolic oczu fot. shutterstock.com

Od pielęgnacji skóry powiek, przez łagodzenie podrażnionych gałek ocznych, po sposoby na spektakularne rzęsy – z naszym przewodnikiem dowiesz się, jak sprawić, by trudno było oderwać wzrok od Twoich oczu.

Mówią, że oczy są zwierciadłem duszy. Zatem skóra wokół nich powinna stanowić piękną ramę dla tego zwierciadła. No dobra, może analogia jest nieco na wyrost, ale oczy rzeczywiście stanowią najbardziej wyrazisty punkt na naszej twarzy. Łatwo poznać po nich radość, zmęczenie czy zauroczenie. Są przy tym niebywale wrażliwe i delikatne. „Skóra powiek jest najcieńsza: jej grubość wynosi 0,2-0,5 milimetra” – mówi dr Marta Sar-Pomian, dermatolożka i lekarz medycyny estetycznej.

Z uwagi na jej delikatność i skłonność do podrażnień pielęgnacja skóry oczu różni się od pielęgnacji pozostałej skóry twarzy. Naturalnie to, jak o nią dbamy, powinno być też uzależnione od nasilenia oznak starzenia się skóry wokół oczu. Przeczytasz o tym w ramce obok. Wróćmy jednak do tych zwierciadeł duszy. Okazuje się, że skóra wokół oczu rzeczywiście odzwierciedla nasz styl życia. „Wygląd okolicy oka jest wypadkową jakości skóry powiek, rusztowania kostnego policzka i skroni, ustawienia łuków brwiowych, cech osobniczych, takich jak aktywność mięśnia okrężnego oka, ale także oddziaływania takich czynników zewnętrznych, jak np. ekspozycja na słońce, długie siedzenie przed monitorem czy palenie papierosów” – wyjaśnia dr Sar-Pomian.

Więc to prawda: lustereczka powiedzą przecie, co robiłaś na tym świecie.

To Twój czas

„Okolica oka to jedna z najwcześniej starzejących się okolic skóry. Proces starzenia może się tu rozpoczynać już po ukończeniu 20. roku życia” – mówi dr Sar-Pomian. Zatem kosmetyki o właściwych składnikach aktywnych, a także zabiegi celujące w problemy okolic oczu, powinny pojawić się w Twojej pielęgnacji już na wczesnym etapie życia. „Niezależnie od wieku, dla wyglądu okolicy oka znaczenie ma także odpowiednia ilość snu, zbilansowana dieta, wykluczenie używek, umiar w korzystaniu z telefonów komórkowych, laptopów itd.” – dodaje dermatolożka. Tu nie ma dróg na skróty. Sprawdź, jak pielęgnować skórę powiek w kolejnych dekadach życia.

20 lat

„Skóra okolicy oka 20-latki zwykle wygląda idealnie i wymaga jedynie nawilżania preparatami o lekkiej konsystencji, zawierającymi np. ceramidy” – mówi dermatolożka.

Wypróbuj: Rodial Dragon’s Blood eye gel

  • cena: 249 zł
  • znajdziesz na: pell.pl, skincare.com

30 lat

„W tym wieku przydatne są preparaty z dodatkiem kwasu hialuronowego, witaminy C i E. Składniki te redukują zmarszczki oraz stymulują syntezę kolagenu”.

Wypróbuj: Sisley Eye Contour Mask

  • cena: 545 zł
  • znajdziesz na: sisley-paris.com

40 lat

„Około czterdziestki dochodzi do stopniowej utraty tkanki tłuszczowej okolicy oka, co manifestuje się jako zagłębienie pod okiem. Można wypełnić je kwasem hialuronowym”.

Wypróbuj: Bielenda Golden Placenta Collagen Reconstructor

  • cena: 21,99 zł
  • znajdziesz na: esklep. bielenda.pl

50 lat

„Wraz z wiekiem dochodzi do dalszej utraty elastyczności i napięcia skóry. Na tym etapie największe korzyści przynosi łączenie wcześniej wymienionych metod”.

Wypróbuj: Veoli Botanica – Keep An Eye On It

  • cena: 99 zł
  • znajdziesz na: cosibella.pl

Jak nakładać krem pod oczy?

Pamiętasz, co mówiłyśmy o superdelikatnej skórze pod oczami? Wszystko, co na nią nakładasz, nakładaj z wielkim wyczuciem. Najlepiej przy aplikacji kosmetyku kieruj się instrukcją poniżej.

Krok 1: Zacznij od oczyszczenia skóry.

Krok 2: Nałóż niewielką ilość (jak ugotowane ziarnko ryżu) produktu na serdeczny palec.

Krok 3: Zaczynając od wewnętrznego kącika oka, rozmieść na powiece kilka kropek kremu.

Krok 4: Delikatnie wklep kosmetyk, bez pocierania czy naciągania skóry.

Krok 5: Po minucie lub dwóch możesz przejść do kolejnego kroku w swojej pielęgnacji.

ZOBACZ TEŻ: Jak nakładać krem na twarz? Jak nakładać krem pod oczy?

Złote zasady pielęgnacji oczu

„Skóra powiek jest bardzo delikatnym obszarem ciała – przypomina dr Sar-Pomian. – Łatwiej ulega podrażnieniom i reakcjom alergicznym niż skóra innych okolic, dlatego konieczne jest wykonywanie demakijażu przed pójściem spać”. Pomijanie tego kroku zwiększa ryzyko podrażnień, stanów zapalnych, infekcji, a nawet wypadania rzęs. Poza tym skóra każdej nocy ulega regeneracji, w czym mogą pomóc jej pielęgnujące kremy, sera lub maseczki. Żaden kosmetyk pielęgnacyjny nie zadziała jednak, jeśli zostanie nałożony na warstwę makijażu. „Prawidłowy demakijaż oka musi być delikatny. Należy go wykonywać przy użyciu bawełnianego, miękkiego płatka kosmetycznego, unikając intensywnego pocierania oraz z wykorzystaniem preparatów przeznaczonych dla tej okolicy” – radzi dermatolożka.

Zasada 1

Chroń je przed promieniowaniem UV – kremem i okularami z filtrem.

Zasada 2

Wymieniaj maskarę i płynny eyeliner co trzy miesiące, by uniknąć namnażania się bakterii.

Zasada 3

Wieczorem zawsze myj twarz (bez wymówek!), by upewnić się, że resztki makijażu nie spowodują infekcji.

Zasada 4

W okolicach oczu używaj łagodnych składników aktywnych – kwasy AHA, BHA i retinoidy zachowaj na inne części twarzy.

Napraw szkody

Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w zwalczeniu problemów ze skórą wokół oczu? Nasza ekspertka podpowiada, jakie zabiegi zadziałają najlepiej.

Jeśli masz kurze łapki...

Na powstawanie zmarszczek okolicy oka, czyli tzw. kurzych łapek, wpływ ma wiele czynników. Wraz z wiekiem, a także w wyniku oddziaływania np. promieniowania ultrafioletowego dochodzi do utraty elastyczności i jędrności skóry, co prowadzi do utrwalania się i pogłębiania zmarszczek. „Postępowanie naprawcze obejmuje redukcję aktywności włókien mięśnia okrężnego oka przez podanie toksyny botulinowej. Dodatkowo, w celu poprawy jakości skóry, można zastosować mezoterapię, mikronakłuwanie i zabiegi laserowe” – mówi nasza ekspertka.

Jeśli masz cienie pod oczami...

Czasem ich przyczyną jest cienka, prześwitująca skóra powieki. „Wtedy poprawę przynoszą zabiegi mezoterapii z wykorzystaniem nieusieciowanego kwasu hialuronowego, polinukletydów, osocza bogatopłytkowego” – radzi dr Sar-Pomian. Wraz z wiekiem dochodzić może również do zaniku tkanki tłuszczowej okolicy oka i tworzenia się w jego miejscu zagłębienia pod oczami (tzw. doliny łez). „Zniwelować zagłębienia można przez podanie wypełniacza z kwasu hialuronowego lub własnego tłuszczu” – mówi ekspertka.

Jeśli masz przebarwienia...

Ekspozycja na słońce to najczęstsza przyczyna przebarwień tej okolicy. Wpływ na ich powstawanie ma również występowanie zmian zapalnych w tej okolicy oraz pocieranie zmian (jest to tzw. hiperpigmentacja pozapalna), a także przyjmowanie niektórych leków. „W leczeniu zastosowanie znajdują peelingi chemiczne zawierające kwas mlekowy, azelainowy, glikolowy, zabiegi laserowe, a także kremy z witaminą C, niacynamidem lub retinoidami”.

Świeże spojrzenie

Czy wiesz, co znaczy zoomitis? Tak się nazywa zmęczenie oczu wynikające z patrzenia na monitory przez cały dzień. W dzisiejszych czasach trudno znaleźć kogoś pracującego przy komputerze, kto nie skarży się na problemy z podrażnionymi, przekrwionymi oczami. Aby złagodzić ten efekt, postępuj zgodnie z zasadą 20-20: co 20 minut odwracaj wzrok od ekranu i popatrz w dal przez 20 sekund. Możesz też zamknąć oczy na 10 minut w przerwie na lunch i posłuchać aplikacji do medytacji. Okazuje się, że gdy w skupieniu przyglądamy się czemuś z bliska (np. monitorowi w pracy), mrugamy mniej niż powinnyśmy. Jeśli po kilku godzinach spędzonych przy komputerze czujesz, że Twoje oczy są wysuszone i zaczerwienione, powinnaś zacząć używać kropli nawilżających. Zawartość kwasu hialuronowego tworzy równomierny, stabilny film łzowy odporny na wypłukiwanie, zaś ektoina zapobiega nadmiernemu wyparowaniu łez. Warto szukać tych substancji w składzie. Nie pozwalaj też urządzeniom elektronicznym zakłócać sobie snu, który pomaga oczom odzyskać naturalne nawilżenie, co chroni je przed infekcjami i podrażnieniami oraz zapewnia komfort i ładny wygląd.

Na czym polega laminacja rzęs?

Nie jest tajemnicą, że długie, gęste rzęsy sprawiają, że Twoje oczy hipnotyzują. Dlatego, poza odżywkami i tuszami, tak dużym powodzeniem cieszy się zabieg laminacji, polegający na podkręceniu oraz wizualnym wydłużeniu rzęs. Trwa 1-1,5 godziny, kosztuje od 100 do 200 zł i gwarantuje co najmniej 21 spokojnych poranków bez przekleństw rzucanych pod nosem: bo tusz odbił się na powiece albo szczoteczka zaliczyła spotkanie pierwszego stopnia z gałką oczną. Zabieg zaczyna się od demakijażu. Następnie kosmetyczka dobiera i przykleja specjalny silikonowy wałeczek do powieki. Przykleja do niego rzęsy za pomocą specjalnego kleju i nakłada na włoski podkręcające preparaty. Na koniec pozostaje koloryzacja oraz nałożenie tak zwanego botoksu, czyli odżywczej keratyny, która nawilża, odżywia i nabłyszcza.

Niezbędnik kosmetyczny

Ulga dla zmęczonych oczu, odżywienie słabo rosnących rzęs, a może delikatny demakijaż skóry? Te produkty zapewnią Ci to, czego potrzebujesz.

  1. Krem, który pielęgnuje i skórę w okół oczu, i rzęsy. Brzmi jak win-win.

Kosmetyki do oczuProducent

Revitalash® AquaBlur Hydrating Eye Gel & Primer

  • cena: 220 zł
  • znajdziesz na: revitalash.pl

2. Ten budżetowy płyn do demakijażu oczu i ust usuwa makijaż i dba o rzęsy.

Kosmetyki do oczuProducent

Ziaja Kozie mleko, płyn dwufazowy

  • cena: 9,79 zł
  • znajdziesz na: ziaja.com

3. Błyskawicznie łagodzące i regenerujące hydrożelowe płatki.

Kosmetyki do oczuProducent

Pixi Dream-y EYE Replenishing PM Patches

  • cena: 120 zł
  • znajdziesz na: pixibeauty.co.uk

4. Krem pod oczy i baza w jednym. Nawilża, poprawia wygląd i teksturę skóry.

Kosmetyki do oczuProducent

Bobbi Brown Vitamin Enriched Eye Base

  • cena: 219 zł
  • znajdziesz na: zalando.pl

5. Serum wzmacniające rzęsy osłabione, krótkie, skłonne do wypadania.

Kosmetyki do oczuProducent

Lashes2Love, Serum do rzęs

  • cena: 79,99 zł
  • znajdziesz na: lashes2love.com

6. Masaż różowym kwarcem wspomaga drenaż limfatyczny oraz krążenie krwi.

Kosmetyki do oczuProducent

Easy Livin’ Gua Sha Pink Quartz

  • cena: 89 zł
  • znajdziesz na: zalando.pl

7. Krople dostarczają oczom niezbędnej wilgoci i skutecznie je chronią.

Kosmetyki do oczuProducent

HYLO DUAL® Nawilżające krople do oczu z ektoiną

  • cena: ok 40 zł
  • znajdziesz w aptekach

8. Wygodne połączenie primera i maskary. Pielęgnuje, wydłuża i zagęszczcza rzęsy.

Kosmetyki do oczuProducent

Revitalash® Double-ended Volume Set Primer + Mascara

  • cena: 129 zł
  • znajdziesz na: revitalash.pl

ZOBACZ TEŻ: Cienie pod oczami – skąd się biorą i jak zmniejszyć ich widoczność

REKLAMA