Od pielęgnacji skóry powiek, przez łagodzenie podrażnionych gałek ocznych, po sposoby na spektakularne rzęsy – z naszym przewodnikiem dowiesz się, jak sprawić, by trudno było oderwać wzrok od Twoich oczu.
Mówią, że oczy są zwierciadłem duszy. Zatem skóra wokół nich powinna stanowić piękną ramę dla tego zwierciadła. No dobra, może analogia jest nieco na wyrost, ale oczy rzeczywiście stanowią najbardziej wyrazisty punkt na naszej twarzy. Łatwo poznać po nich radość, zmęczenie czy zauroczenie. Są przy tym niebywale wrażliwe i delikatne. „Skóra powiek jest najcieńsza: jej grubość wynosi 0,2-0,5 milimetra” – mówi dr Marta Sar-Pomian, dermatolożka i lekarz medycyny estetycznej.
Z uwagi na jej delikatność i skłonność do podrażnień pielęgnacja skóry oczu różni się od pielęgnacji pozostałej skóry twarzy. Naturalnie to, jak o nią dbamy, powinno być też uzależnione od nasilenia oznak starzenia się skóry wokół oczu. Przeczytasz o tym w ramce obok. Wróćmy jednak do tych zwierciadeł duszy. Okazuje się, że skóra wokół oczu rzeczywiście odzwierciedla nasz styl życia. „Wygląd okolicy oka jest wypadkową jakości skóry powiek, rusztowania kostnego policzka i skroni, ustawienia łuków brwiowych, cech osobniczych, takich jak aktywność mięśnia okrężnego oka, ale także oddziaływania takich czynników zewnętrznych, jak np. ekspozycja na słońce, długie siedzenie przed monitorem czy palenie papierosów” – wyjaśnia dr Sar-Pomian.
Więc to prawda: lustereczka powiedzą przecie, co robiłaś na tym świecie.
To Twój czas
„Okolica oka to jedna z najwcześniej starzejących się okolic skóry. Proces starzenia może się tu rozpoczynać już po ukończeniu 20. roku życia” – mówi dr Sar-Pomian. Zatem kosmetyki o właściwych składnikach aktywnych, a także zabiegi celujące w problemy okolic oczu, powinny pojawić się w Twojej pielęgnacji już na wczesnym etapie życia. „Niezależnie od wieku, dla wyglądu okolicy oka znaczenie ma także odpowiednia ilość snu, zbilansowana dieta, wykluczenie używek, umiar w korzystaniu z telefonów komórkowych, laptopów itd.” – dodaje dermatolożka. Tu nie ma dróg na skróty. Sprawdź, jak pielęgnować skórę powiek w kolejnych dekadach życia.
20 lat
„Skóra okolicy oka 20-latki zwykle wygląda idealnie i wymaga jedynie nawilżania preparatami o lekkiej konsystencji, zawierającymi np. ceramidy” – mówi dermatolożka.
Wypróbuj: Rodial Dragon’s Blood eye gel
- cena: 249 zł
- znajdziesz na: pell.pl, skincare.com
30 lat
„W tym wieku przydatne są preparaty z dodatkiem kwasu hialuronowego, witaminy C i E. Składniki te redukują zmarszczki oraz stymulują syntezę kolagenu”.
Wypróbuj: Sisley Eye Contour Mask
- cena: 545 zł
- znajdziesz na: sisley-paris.com
40 lat
„Około czterdziestki dochodzi do stopniowej utraty tkanki tłuszczowej okolicy oka, co manifestuje się jako zagłębienie pod okiem. Można wypełnić je kwasem hialuronowym”.
Wypróbuj: Bielenda Golden Placenta Collagen Reconstructor
- cena: 21,99 zł
- znajdziesz na: esklep. bielenda.pl
50 lat
„Wraz z wiekiem dochodzi do dalszej utraty elastyczności i napięcia skóry. Na tym etapie największe korzyści przynosi łączenie wcześniej wymienionych metod”.
Wypróbuj: Veoli Botanica – Keep An Eye On It
- cena: 99 zł
- znajdziesz na: cosibella.pl
Jak nakładać krem pod oczy?
Pamiętasz, co mówiłyśmy o superdelikatnej skórze pod oczami? Wszystko, co na nią nakładasz, nakładaj z wielkim wyczuciem. Najlepiej przy aplikacji kosmetyku kieruj się instrukcją poniżej.
Krok 1: Zacznij od oczyszczenia skóry.
Krok 2: Nałóż niewielką ilość (jak ugotowane ziarnko ryżu) produktu na serdeczny palec.
Krok 3: Zaczynając od wewnętrznego kącika oka, rozmieść na powiece kilka kropek kremu.
Krok 4: Delikatnie wklep kosmetyk, bez pocierania czy naciągania skóry.
Krok 5: Po minucie lub dwóch możesz przejść do kolejnego kroku w swojej pielęgnacji.
ZOBACZ TEŻ: Jak nakładać krem na twarz? Jak nakładać krem pod oczy?