Pielęgnacja rąk - jak dbać o dłonie w czasie pandemii?

Dziś dłonie wymagają wyjątkowej pielęgnacji, której hasłem przewodnim powinien być umiar.

pielęgnacja rąk fot. Shutterstock.com

W czasach gdy o myciu rąk przypomina się nawet w reklamie keczupu, pewnie już wiesz, że systematyczna higiena rąk skutecznie ogranicza ryzyko zarażenia koronawirusem. A jednak ten kij ma dwa końce, bo częste mycie rąk i stosowanie preparatów na bazie alkoholu może nie tylko wysuszać skórę, ale i zagrażać zdrowiu. Jak zatem dbać o dłonie?

Błędne koło

Regularne stosowanie detergentów oraz płynów dezynfekujących negatywnie wpływa na barierę ochronną skóry, a to może się skończyć nieciekawie. „Skutkami naruszenia naskórka mogą być m.in. wzmożona wrażliwość, wystąpienie podrażnień, świądu, a także ryzyko rozwoju wyprysku kontaktowego” – wymienia dermatolog Kamila Tokarska. Świąd i pieczenie podczas dezynfekcji dłoni prowadzą do ograniczenia ich mycia, a mniejsza dbałości o higienę rąk, to zwiększone ryzyko transmisji wirusa. Jak nie dać się wkręcić w to błędne koło? „Wybór odpowiednich środków dezynfekcyjnych oraz właściwa pielęgnacja mogą istotnie zmniejszyć ryzyko wystąpienia zmian chorobowych” – uspokaja dermatolog.

Rączka rączkę

Zacznij od wyboru odpowiednich preparatów. Mydło najlepiej tradycyjne – pozbawione substancji zapachowych i konserwantów. „Najczęściej używane konserwanty w kosmetykach to parabeny. Są one najlepiej dotychczas przebadane i wielokrotnie podkreślano ich bezpieczeństwo, ale niektóre mogą uczulać (szczególnie propyloparaben i butyloparaben). Dlatego wybierajmy te, które mają ich najłagodniejsze i najbezpieczniejsze formy (metyloparaben i etyloparaben)” – radzi lekarka. W przypadku płynów do dezynfekcji sięgnij po te z dodatkiem środków działających ochronnie na naskórek, np. glicerolu. Ważny jest też dobry krem do rąk. „W codziennej pielęgnacji stosuj emolienty, czyli preparaty, które nawilżają, natłuszczają i regenerują barierę lipidową naskórka” – wyjaśnia dermatolog. Zaopatrz się też w krem barierowy, który dodatkowo chroni przed czynnikami zewnętrznymi: mrozem, wiatrem, suchym powietrzem czy substancjami drażniącymi. O ręce możesz zadbać również nocą. Przed snem nałóż grubszą warstwę treściwego preparatu na dłonie i załóż bawełniane rękawiczki: rano skóra będzie odżywiona i przyjemnie miękka w dotyku. „Raz na tydzień urządź dłoniom domowe spa, serwując oliwne bądź olejowe kąpiele. Taki zabieg nawilży, ukoi oraz odżywi skórę i pozwoli nam się odrobinę zrelaksować” – mówi kosmetolożka i manikiurzystka Sara Bozsér. Na bardzo suche i zniszczone dłonie ekspertka poleca kąpiel z siemieniem lnianym (2 łyżki siemienia ugotuj w 1 l wody. Odstaw napar do wystygnięcia. Mocz w nim ręce przez 20 minut). Jeśli nie masz mocno wysuszonej skóry, kąpiel poprzedź peelingiem cukrowym.

ZOBACZ TEŻ: 7 sposobów na maskne, czyli trądzik od maseczki ochronnej

A paznokcie?

Podobnie jak dłonie, wymagają teraz szczególnej troski. „Paznokcie mogą stać się słabe, łamliwe i zacząć się rozwarstwiać. Co więcej, stylizacje mogą nie utrzymywać się na paznokciach tak dobrze, jak dotychczas” – mówi kosmetolożka. Pielęgnację możesz poszerzyć o zabiegi w salonie. Jeśli nosisz hybrydę lub żel, warto wykonać zabieg IBX, który odżywia i wzmacnia paznokcie od wewnątrz (uwaga: nie mogą sobie na niego pozwolić kobiety w ciąży i karmiące). Drugim zabiegiem, który warto wykonać, jest manicure japoński. „Wykonujemy go na naturalnym paznokciu. Zabieg polega na wcieraniu specjalnych past w płytkę paznokcia w celu jej utwardzenia i odżywienia” – wyjaśnia. Tylko czy w tym trudnym okresie można umawiać się na wizytę w salonie kosmetycznym? Przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa nie ma ku temu przeciwskazań. „Self-care polega też na małych przyjemnościach, jak wizyta w Twoim ulubionym salonie” – dodaje ekspertka.

Nie przesadzaj!

Najlepszym preparatem do higieny rąk nie jest płyn antybakteryjny, a zwykłe mydło. „Zgodnie z aktualnymi zaleceniami mycie dłoni wodą z mydłem przez minimum 20 sekund uważane jest za najskuteczniejszą formę dezynfekcji” – wyjaśnia dermatolog Kamila Tokarska. Nie bądź nadgorliwa: po dokładnym umyciu rąk mydłem nie stosuj dodatkowo płynu antybakteryjnego. Płyn to alternatywa, gdy nie masz możliwości sięgnięcia po mydło. „W sytuacjach gdy nie ma możliwości umycia rąk mydłem, zaleca się stosowanie preparatów do dezynfekcji opartych na 60% etanolu lub 70% alkoholu izopropylowego” – dodaje lekarka. Płyn o wysokim stężeniu alkoholu wysusza i podrażnia naskórek, tym samym zwiększając ryzyko pękania skóry, która przecież stanowi Twoją największą barierę ochronną. Dlatego apelujemy: nie uprawiaj przesadyzmu.

ZOBACZ TEŻ: 8 sposobów na piękne dłonie i paznokcie

Zobacz również:
REKLAMA