Pandemia wymogła na nas podjęcie dodatkowych środków ostrożności. Systematyczna higiena rąk skutecznie ogranicza ryzyko zarażenia koronawirusem. Niestety częste mycie rąk przez minimum 20 sekund i korzystanie z środków antybakteryjnych na bazie alkoholu, sprawia, że nasza skóra staje się przesuszona, podrażniona, a w skrajnych przypadkach nawet popękana. Odbija się to także na kondycji naszych paznokci, które stają się bardziej miękkie, kruche i łamliwe. O to, jak pielęgnować paznokcie w trakcie pandemii zapytałyśmy ekspertkę Sarę Bozsér – kosmetolożkę i manikiurzystkę z salonu urody „relaks.” we Wrocławiu.
Jak pandemia wpływa na kondycję naszych paznokci i dłoni?
„Okres pandemii jest dla wielu z nas bardzo stresującym czasem a skutki tego stresu można zaobserwować na naszej skórze i paznokciach - mówi Sara Bozsér. - Stres ma bardzo duży wpływ na osłabienie funkcji ochronnej skóry, za czym idzie wzmożenie reakcji zapalnych i słabsza regeneracja, ponieważ skóra nie broni się tak, jak powinna". Na dodatek chroniczny stres znacznie przyspiesza proces starzenia się skóry, czego skutkiem może być pojawienie się drobnych zmarszczek oraz utrata jędrności.
W kontekście paznokci skutki pandemii widać nieco później. "Przy przewlekłym stresie paznokcie z czasem mogą stać się słabe, łamliwe i zacząć się rozwarstwiać. Co więcej, wszelkiego rodzaju stylizacje na paznokciach też mogą nie utrzymywać się tak dobrze, jak dotychczas" - wyjaśnia kosmetolożka.
Jak dbać o paznokcie w trakcie pandemii
Częste nawilżanie
Okres pandemii spędzamy głównie w domach, więc, szczęście w nieszczęściu, mamy więcej okazji, by o dłonie i paznokcie zadbać. Sprawdzą się kosmetyki pielęgnacyjne, które zadbają o barierę hydrolipidową naskórka, nawilżą, zregenerują i odżywią skórę. "W trakcie pandemii możemy śmiało zwiększyć częstotliwość nawilżania i natłuszczania dłoni. Skóra będzie bardziej jędrna, elastyczna oraz odpowiednio nawilżona, czego skutkiem będzie prawidłowa funkcja ochronna skóry i zmniejszenie podatności na stany zapalne" - przekonuje nasza ekspertka. Kremy powinny zawierać substancje kojące, regenerujące skórę, mogą również być bogate w antyoksydanty, witaminy A, E i C.
Olejki na mocne paznokcie
Wcieranie olejków w paznokcie i skórę dookoła paznokcia pozwoli zachować jej elastyczność i zminimalizuje podatność na tworzenie się tzw. zadziorów, które mogą doprowadzić do małych i bolesnych stanów zapalnych. Poprzez wcieranie olejków dodatkowo odżywimy płytkę paznokcia.
Nocna regeneracja
Od czasu do czasu warto zafudować sobie nocną regenerację dłoni. Przed snem nałóż na ręce grubszą warstwę odżywczego kremu i załóż bawełniane rękawiczki. Rano kondycja skóry będzie zauważalnie lepsza.
Domowy peeling cukrowy
Kąpiel dłoni można poprzedzić peelingiem cukrowym, ale uwaga: przy nadmiernej dezynfekcji nasze dłonie mogą być bardziej wrażliwe i podatne na podrażnienia, jeśli więc masz mocno przesuszoną skórę, odpuść sobie peeling lub zrób go w wersji bardzo delikatnej.
Kąpiele olejowe na dłonie i paznokcie
Dodatkowo warto też urządzać naszym dłoniom domowe spa, serwując różnego rodzaju oliwne bądź olejowe kąpiele. Taki zabieg bardzo nawilży, ukoi oraz odżywi skórę, a z sokiem z cytryny dodatkowo rozjaśnią jej koloryt, a przede wszystkim pozwolą nam się odrobinę zrelaksować. "Na bardzo suche i zniszczone dłonie polecam kąpiel z siemieniem lnianym, który dogłębnie nawilży spękany naskórek" - mówi ekspertka. Jak taka kąpiel powinna wyglądać? 2 łyżki siemienia ugotuj w 1 l wody. odstaw napar do przestygnięcia. Gdy temperatura będzie odpowiednia, mocz w nim ręce przez około 20 minut.
ZOBACZ TEŻ: Sprawdzamy wegańskie lakiery do paznokci.
Dieta na mocne paznokcie
O piękne paznokcie powinnaś zadbać także od wewnątrz. Dieta na mocne paznokcie to w zasadzie po prostu dobrze zbilansowana dieta. „Na Twoim talerzu nie powinno zabraknąć przeciwutleniaczy, witamin z grupy B, C, A, E, PP – wymienia kosmetolożka Sara Bozsér. – Nie zapominaj też o minerałach. Żelazo wzmacnia płytkę paznokcia, wapń i cynk wspierają wzrost paznokcia, a magnez i krzem zapobiegają łamaniu“.
Produkty na mocne paznokcie
- Przeciwutleniacze. Bardzo dobrym przeciwutleniaczem jest witamina C, zawarta w sporych ilościach w papryce. Zadziałaodmładzająco na skórę.
- Witaminy z grupy B,C, A, E, PP (niacyna).
- Duże ilości cynku i krzemu można znaleźć w migdałach czy pestkach dyni i słonecznika.
- Wapń i żelazo znajdziemy w zielonych warzywach np. w jarmużu, szpinaku czy natce pietruszki, warto więc dodać je do smoothie razem z bananem, który ma znaczną zawartość magnezu.
- Aby nasza skóra była ujędrniona, należy włączyć do diety produkty zawierające nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, które znajdziemy w oleju lnianym, rybach morskich, owocach morza, siemieniu lnianym czy oleju rzepakowym.
- Nie zapominajmy o piciu wody. Odpowiednio nawodniony organizm to gwarancja piękniejszej skóry i mocniejszych paznokci.
- Dodatkowo każdą dietę warto prawidłowo suplementować w zależności od indywidualnych potrzeb naszego organizmu.
Komentarze