Lśniąca, pełna energii skóra muśnięta słońcem. Tak standardowo wygląda się latem, jeśli... jest się bohaterką teledysku Jennifer Lopez. W prawdziwym życiu bywa nieco inaczej. Odwodnienie, łuszczenie, przebarwienia – to najczęstsze problemy skórne występujące podczas gorącego, słonecznego sezonu. Jak ich uniknąć? Wspierając organizm odpowiednimi nawykami, kosmetykami i dietą. Pozwól, że wszystko dokładnie Ci wyjaśnimy.
Spis treści
- Pielęgnacja latem – Letnia wpadka: O drink za dużo
- Pielęgnacja latem – Letnia wpadka: Przebarwienia posłoneczne
- Pielęgnacja latem – Letnia wpadka: Wypryski po ostrym treningu
- Pielęgnacja latem – Letnia wpadka: Szorstka skóra
Bądź ze sobą szczera: w wakacje lubisz sobie odpuścić i działać nieco mniej rozsądnie. Drinki, fast foody, mało snu, dużo słońca – wszystko to brzmi jak materiał na świetne wspomnienia... i kiepski wygląd. Stan Twojej skóry bezlitośnie obnaża styl życia, który prowadzisz, a ten wakacyjny niestety jej nie służy. Spokojnie jednak – nie będziemy orędowniczkami nudy i brzydkiej pogody. Korzystaj z beztroskich letnich dni (i nocy), ale bądź przygotowana na ich skutki dla skóry. Podpowiadamy, jak w wakacyjnym szaleństwie zachować twarz, i to w nienagannym stanie. Zaopatrz się w kosmetyki, które trafią w sedno problemu, i zmień dietę na pełną wody, antyoksydantów i dobrych tłuszczów. Jeśli od czasu do czasu uda Ci się położyć spać przed północą, też zrobisz organizmowi przysługę. Ale bez przesady – raz się żyje.
Pielęgnacja latem – Letnia wpadka: O drink za dużo
Dlaczego większe spożycie alkoholu nie służy skórze? Z kilku powodów. Po pierwsze, działa odwadniająco, co skutkuje ziemistym odcieniem cery, powiększonymi porami i powstawaniem stanów zapalnych. Po drugie, alkohol pozbawia skórę witaminy A, która odpowiada za prawidłową odnowę naskórka. Po trzecie, słodkie koktajle (sory, piña colada) mogą nasilać objawy starzenia się skóry. Glukoza przyłącza się do ważnych białek (takich jak kolagen), prowadząc do wytwarzania wolnych rodników przedwcześnie postarzających skórę. Jakby tego było mało, badania sugerują, że alkohol może zwiększać ryzyko oparzeń słonecznych. Nie, nie tylko dlatego, że po kilku drinkach zapominasz o kremie z filtrem. Ryzyko wzrasta, ponieważ alkohol zmniejsza stężenie przeciwutleniaczy w skórze, przez co są one mniej zdolne do rozbrajania wolnych rodników wywoływanych przez promienie UV.
Ratunek: Kwasy, elektrolity i jagody
Ponieważ alkohol spowalnia odnowę naskórka, wybierz produkty, które rozjaśnią cerę. Kwasy delikatnie usuwają martwe komórki, dając rezultaty z dnia na dzień. Płatki (1) Pixi Glow Peel Pads (149 zł) wstępnie nasączone 20-proc. roztworem kwasu glikolowego, który natychmiast dodaje skórze energii. Odwodnionej cerze pomoże koktajl elektrolitów, niekoniecznie doustny. Maseczka (2) Drunk Elephant F-BalmTM Electrolyte Waterfacial (239 zł) zawiera w składzie mieszankę czterech elektrolitów o silnym działaniu antyoksydacyjnym i nawilżającym, które przez noc pozwolą skórze otrząsnąć się z imprezy. A na śniadanie zafunduj sobie porcję antyoksydantów: na talerzu powinny wylądować zielone liście, awokado i owoce jagodowe, które od wewnątrz zaczną leczyć stany zapalne. Od zewnątrz wesprzyj zaś skórę roślinnymi ekstraktami, które znajdziesz na przykład w serum (3) Nacomi Beauty Serum (39 zł).
Pielęgnacja latem – Letnia wpadka: Przebarwienia posłoneczne
Ciemne plamy pojawiły się na Twojej twarzy niemal z dnia na dzień? To przebarwienia. Są wynikiem nadmiaru melaniny i jednym z najczęstszych powodów wizyt u dermatologów. Istnieje kilka rodzajów zmian hiperpigmentacyjnych, o różnym podłożu. Te najczęściej występujące latem to posłoneczne zmiany soczewicowate (niewielkie plamki pojawiające się losowo na częściach ciała wystawionych na działanie dużej ilości światła słonecznego) oraz melasma. Tajemniczo brzmiąca przypadłość ma postać jasnobrązowych plam na czole, policzkach, brodzie i górnej wardze. Melasma jest związana ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie podczas ciąży, menopauzy czy zażywania pigułek antykoncepcyjnych, ale ekspozycja na słońce zaostrza ją. Jeżeli jesteś w grupie ryzyka, bezwzględnie powinnaś chronić skórę kremem z najwyższymi filtrami.
Ratunek: Witamina C i ceramidy
Jeśli nie masz pewności co do rodzaju Twoich przebarwień, wizyta u dermatologa pozwoli Ci uniknąć marnowania pieniędzy na produkty, które nie zadziałają na Twoje plamki. W przypadku hiperpigmentacji posłonecznej na pewno warto postawić na kosmetyki z witaminą C. (4) Dermalogica Powerbright Dark Spot Serum (469 zł) zawiera dodatkowo ekstrakty z czarnej porzeczki i kwiatu piwonii, aby poprawić koloryt cery. Nie oczekuj jednak cudów z dnia na dzień – znaczna poprawa zajmie sześć tygodni, co ratunek zbiega się z naturalnym cyklem odnowy skóry. Spieszy Ci się? Kliniczne zabiegi laserowe działają natychmiast, rozbijając pigment, który jest następnie wchłaniany przez skórę – większość z nich zaleca się jednak robić dopiero jesienią. By do tego czasu zapobiegać dalszym przebarwieniom, wzmocnij barierę skórną kremem z ceramidami uszczelniającymi szczeliny między komórkami naskórka. Polecamy (5) Sunday Riley Ice Ceramide Moisturising Cream (299 zł). Noszenie na co dzień kremu z SPF również nie podlega negocjacjom. Aby uzyskać maksimum ochrony, wybierz kosmetyk wodoodporny, jak (6) Holika Holika Aloe Waterproof Sun Gel SPF 50 PA++++ (94,99 zł).
Pielęgnacja latem – Letnia wpadka: Wypryski po ostrym treningu
Ćwiczenia fizyczne zwiększają przepływ krwi do skóry, dzięki czemu jest ona dotleniona i promienna. Jednak po wysiłku, gdy pot wysycha, zostajesz z warstewką osadu na skórze, składającego się z soli, wody i bakterii – takie środowisko to raj dla wyprysków. Sytuacja dodatkowo pogarsza się, jeżeli ćwiczysz na dworze, posmarowana kremem z filtrem. Oczywiście chwała Ci za SPF, jednak ostrzegamy, że w połączeniu z potem treściwy krem może zapychać pory. Naturalnie nie powinnaś rezygnować z ochrony przed słońcem: po prostu po treningu nie odkładaj prysznica na później, zwłaszcza jeśli masz cerę trądzikową.
Ratunek: Blokery bakterii
Przed treningiem warto nałożyć na twarz żel nawilżający na bazie wody. Szybko nawilży skórę, ponieważ nie zawiera emolientów, które lekko natłuszczają skórę, by ją zmiękczyć, ale długo się wchłaniają. (7) Murad Clarifying Oil-Free Water Gel (325 zł) dodatkowo przerywa gromadzenie się bakterii, które mogą prowadzić do podrażnień skóry. Po każdym treningu warto zaś umyć twarz delikatnym środkiem z użyciem wody. Pianka do mycia (8) Bielenda Blue Matcha (20 zł) przeznaczona jest do codziennego oczyszczania skóry. Puszysta, wegańska formuła zawiera 97% składników pochodzenia naturalnego, w tym kojący cynk i odświeżającą wodę morską.
Pielęgnacja latem – Letnia wpadka: Szorstka skóra
Myślisz, że skóra o fakturze papieru ściernego to tylko zimowy problem? To prawda, że latem powietrze jest bardziej wilgotne, jednak promienie słoneczne i morska woda bezlitośnie wysuszają naskórek. Czynniki zewnętrzne osłabiają barierę skóry, co upośledza jej zdolność do utrzymania wody wewnątrz. Tutaj nie pomogą bogate w olejki, ciężkie kremy, ponieważ skórze nie brakuje natłuszczenia, tylko nawodnienia. Warto znać różnicę, ponieważ dodatkowe obciążanie naskórka może powodować powstawanie wyprysków, wcale nie niwelując uczucia suchości. Charakterystyczne oznaki odwodnienia skóry to uczucie napięcia i jej widoczna matowość.
Ratunek: Woda, woda, woda
Latem Twoje ubrania stają się lżejsze – tak samo powinno być z pielęgnacją skóry. Zamiast nakładać rano grubą warstwę kremu nawilżającego, dozuj sobie lekką mgiełkę przez cały dzień. (9) Grown Alchemist Hydra Mist (95 zł) odświeża i nadaje skórze promienny wygląd. Jednak nawet najlepszy kosmetyk nie nawilży skóry, jeśli nie wesprzesz go od wewnątrz. Wypijaj 2 litry wody dziennie i jedz pokarmy bogate w wodę, jak arbuz. Woda wbudowana w strukturę tych produktów jest stopniowo uwalniana do komórek, dzięki czemu organizm jest w stanie zatrzymać jej więcej.