Perfumy a woda toaletowa - jaka jest różnica?

Nie każde „perfumy”, które znajdziesz na drogeryjnych półkach to prawdziwe perfumy. Stoją tam jeszcze flakoniki z wodą perfumowaną, wodą toaletową, a także wodą kolońską. Owszem wszystkie te produkty mają ze sobą wiele wspólnego, ale przede wszystkim nie są perfumami. Zobacz, jak odróżnić perfumy od wody toaletowej i perfumowanej.

Perfumy fot.shutterstock.com

Perfumy a woda toaletowa – spis treści

Perfumy – jak stosować?

Odpowiedź na to pytanie wydaje się oczywista – po prostu spryskaj ciało albo rozpyl perfumy w powietrzu i wejdź w powstałą mgiełkę. Teoretycznie tak jest, ale istnieje jeszcze kilka zasad, o których warto pamiętać podczas stosowania perfum, wody perfumowanej, czy wody toaletowej.

Znaj umiar

Spryskiwanie się perfumami, czy jakimkolwiek innym kosmetykiem zapachowym, od góry do dołu niekoniecznie jest dobrym pomysłem. Zasada „im więcej, tym lepiej” też nie zda w tym przypadku egzaminu.

Aplikuj perfumy z odpowiedniej odległości

Perfumy aplikuj na skórę z odległości około 10-20 cm. Pamiętaj, aby nie pocierać spryskanych perfumami miejsc – w ten sposób osłabiasz zawarte w składzie perfum cząsteczki zapachowe, czyli po prostu od razu zniszczysz bukiet zapachowy perfum, wody perfumowanej, czy toaletowej.

Spryskuj odpowiednie miejsca na ciele

Perfumami najlepiej spryskiwać nadgarstki, zgięcia łokci i miejsca za uszami, gdzie skóra jest zazwyczaj najcieplejsza. Dzięki wyższej temperaturze perfumy pachną bardziej intensywnie i utrzymują się najdłużej. Jeśli masz bardzo wrażliwą skórę, nanoś perfumy na ubrania. W ten sposób skóra pozostanie w nienaruszonym stanie, a piękny zapach nadal będzie Ci towarzyszył.

Nakładaj perfumy odpowiednio wcześniej

Nuty bazowe perfum, czyli te najcięższe, uwalniane są po około 20 minutach od aplikacji kosmetyku na skórę, więc warto aplikować je trochę wcześniej, a nie przed samym wyjściem.

Rodzaj skóry a perfumy

Perfumy w związku z tym, że mają największe stężenie olejków eterycznych w alkoholu, będą najbardziej intensywne i najdłużej ze wszystkich kosmetyków będą się utrzymywały na skórze. Jednak w tej kwestii istotny jest również rodzaj skóry. Trwałość perfum zależy od tego, czy aplikujemy je na skórę suchą, normalną, czy tłustą. W pierwszym przypadku zapach będzie utrzymywał się najkrócej, ponieważ brakuje jej sebum, które uwydatnia zapachy, więc analogicznie – na skórze tłustej, która produkuje spore ilości sebum, perfumy utrzymają się najdłużej. Osoby o suchej skórze powinny stosować bezzapachowe kremy i balsamy nawilżające ze względów pielęgnacyjnych, ale także jako podkłady, które na dłużej utrzymają zapach perfum na skórze.

Nie spryskuj perfumami miejsca, na które nałożyłaś wcześniej krem z filtrem, ponieważ mogłyby zaburzyć jego działanie. 

PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Moc zapachów:poznaj tajemnice aromamarketingu

Czym się różni woda toaletowa od perfum?

Przede wszystkim perfumy są najmocniejszą kompozycją zapachową. Chodzi o to, że zawierają największe stężenie procentowe olejków eterycznych rozpuszczonych w alkoholu (zerknij na tabelę poniżej). Woda toaletowa, czyli z języka francuskiego – eau de toilette, którą znajdziesz w perfumeriach we flakonikach z oznaczeniem EDT, ma znacznie mniejsze stężenie olejków zapachowych, stąd jej zapach jest lżejszy i krócej odczuwalny. Niektóre kobiety nie przepadają za intensywnym, czasem wręcz duszącym zapachem perfum, dlatego sięgają po wodę perfumowaną lub jeszcze lżejszą wodę toaletową.

Perfumy lub woda perfumowana sprawdzą się rewelacyjnie w okresie jesienno-zimowym, natomiast po eau de toilette warto sięgać latem.

Kolejną różnicą między perfumami a wodą toaletową jest cena, która wynika z marki produktu, ale przede wszystkim ze stężenia olejków eterycznych, zwykle pozyskiwanych z natury. Trudno więc się dziwić, że to właśnie perfumy są najdroższe.

Dziewczyny! Pamiętajcie, że ceny perfum tej samej marki mogą różnić się między poszczególnymi perfumeriami, dlatego warto przed zakupem poszperać trochę w internecie lub odwiedzić kilka sklepów stacjonarnych i porównać ceny.

 

Perfumy (Parfume)

15-40 % olejków zapachowych rozpuszczonych w 90-96 % alkoholu

Woda perfumowana (EDP)

8-15 % stężenia olejków eterycznych w 80-90 % alkoholu

Woda toaletowa (EDT)

4-10 % olejków eterycznych rozcieńczonych w 60-85% alkoholu

Woda kolońska (EDC)

3-5 % zawartości olejków eterycznych w 70-80 % alkoholu

 

Perfumy a woda toaletowa – co wybrać?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jeśli zależy Ci na wyrazistym, cięższym i trwałym zapachu sięgnij po perfumy lub nieco tańszą wodę perfumowaną. W przypadku, gdy preferujesz lżejsze, bardziej dyskretne pachnidła, wybierz wodę toaletową.

Nut zapachowych jest tak wiele, że wybór nierzadko przyprawia o ból głowy – dosłownie i w przenośni. Kiedy wybierasz nowy zapach, nie testuj na raz więcej niż czterech rodzajów perfum, czy wody toaletowej, aby nie obciążać mózgu zbyt dużą ilością bodźców. Jeśli już wybierzesz konkretny zapach, najlepiej poproś najpierw o próbkę i sprawdź, czy na co dzień współgra z Twoją skórą. Pamiętaj, że zapach wyczuwalny na tzw. blotterze (kartoniku z perfumerii) może znacznie różnić się od tego, który powstanie w połączeniu ze skórą.

SPRAWDŹ: Wpływ zapachy na nastrój – jak to działa?

Piramida zapachowa – co to jest?

Każda kompozycja zapachowa oparta jest na trzech głównych nutach:

  • Nuta głowy (górna) – intensywny zapach, który dociera do nas od razu po otwarciu buteleczki i ulatnia się po około pół godziny. Są to najczęściej aromaty owocowe.
  • Nuta serca (środkowa) – główna część zapachu, która uwydatnia się, kiedy perfumy zmieszają się z naturalną wonią skóry. Utrzymuje się przez 1-4 godzin. Mogą być to zapachy owocowe, kwiatowe, morskie i nie tylko.
  • Nuta bazy (dolna) – ostatni akord zapachowy (tzw. utrwalacz zapachowy), który zostaje na skórze najdłużej. Mogą być to na przykład zapachy leśne, korzenne, wanilia, czy aromaty piżma.

Woda perfumowana

Woda perfumowana, czyli taka, która zawiera niższe stężenie olejków zapachowych niż perfumy (8-15 % stężenia olejków eterycznych w 80-90 % alkoholu). W perfumeriach znajdziesz ją pod oznaczeniem EDP, czyli eau de parfum, co w tłumaczeniu na język polski oznacza: woda perfumowana. Zapach nie jest tak trwały, jak w przypadku perfum, ale utrzymuje się na dłużej niż w przypadku wody toaletowej. W związku z tym jest również droższa niż woda toaletowa, ale tańsza niż perfumy.

Woda toaletowa a perfumy – ceny

Najdroższe są oczywiście perfumy, które mają najwyższe stężenie olejków zapachowych rozpuszczonych w 90-96% alkoholu. Ceny perfum mogą być bardzo różne – w zależności od marki, pojemności flakonika, a także sklepu. Perfumy mogą kosztować zarówno 200 zł, 500 zł, jak i 1000 zł. Nieco tańszą, alternatywą dla perfum będzie woda perfumowana, a jeszcze tańszą woda toaletowa.

ZOBACZ TEŻ:Jak zapachy wpływają na nasz apetyt?

REKLAMA