Pielęgnacja włosów: jak dbać o fryzurę?

Obalamy mity: kręcone włosy nie muszą wyglądać jak siano, a proste włosy wcale nie są nudne i oklapnięte. Zobacz, jak należy dbać o włosy, aby Twoja fryzura zawsze wyglądała fantastycznie.

fot. Sarah Silver fot. Sarah Silver
fot. Sarah Silver

Włosy dzielą Europę na dwie części. Brzmi dziwnie, prawda? Ale to fakt. Kobiety w zachodniej i południowej Europie robią wszystko, by ich włosy wyglądały naturalnie i świeżo, natomiast cała Europa centralna, wschodnia i północna staje na głowie, by fryzurą się „wyróżniać”.

Nienaturalne kolory, pasemka, asymetrie, podgolenia – kobiety z naszej części świata są gotowe zrobić wszystko, by tylko wyróżnić się z tłumu. Jednak najmodniejsze fryzury niekoniecznie są najlepsze. Pół biedy, gdy nasze głowy trafią w ręce specjalistów. Niestety, często padają ofiarą fryzjerskich barbarzyńców.

 

A potem jedziemy do Paryża, Rzymu lub Barcelony i dziwimy się, jak „one” to robią, że wyglądają młodziej, bardziej kobieco i elegancko. To takie proste – wszystko zaczyna się od włosów. One są po prostu naturalne, choć ta „naturalność” jest efektem zabiegów specjalistów. Reszta jest już dużo prostsza. Więc powiedz: „Stop dziwactwom na głowie”!

Pomyśl o swoich włosach, daj im odpocząć, zatroszcz się o nie, a pieniądze przeznaczane do tej pory na stylizacyjne eksperymenty zainwestuj w zabiegi regenerująco-pielęgnacyjne. Skorzystaj z kilku prostych recept, by uczynić włosy zachwycającymi.

Po pierwsze, zdecyduj, jaki efekt chcesz uzyskać: superbłysk, pozorowany nieład czy naturalne pofalowanie? I uczciwie oceń rodzaj swoich włosów – czy są proste, czy kręcone? W zależności od tego podejmij odpowiednią decyzję o ich pielęgnacji.

Pielęgnacja włosów

Jeśli masz proste włosy…

Krok 1: po myciu włosów spłucz je zimną wodą. Weź na dłoń kilka kropli wygładzającego serum L’Oreal Liss Ultime (55 zł), rozsmaruj je między palcami i rozprowadź po włosach od ich środka ku końcówkom. Później rozczesz włosy grzebieniem.

Krok 2: susz włosy, energicznie czochrając je palcami, aż będą prawie, ale niezupełnie suche.

Krok 3: podziel włosy na dwie części i zepnij je klipsami po obu stronach głowy; reszcie pozwól swobodnie opaść z tyłu. Skorzystaj z dużej, okrągłej szczotki o zróżnicowanej długości włosia. Długimi ruchami od korzeni włosów aż po ich końcówki rozczesuj włosy, przy okazji je susząc. Zacznij od włosów z tyłu głowy. Na koniec zdejmij klipsy i kontynuuj rozczesywanie.

Krok 4: gdy włosy będą już suche, zaaplikuj jeszcze raz serum, z uwzględnieniem najbardziej narażonych na zniszczenie części, czyli rozdzielających się końcówek.

Jeśli masz kręcone włosy…

Krok 1: żeby uporządkować loki i przywrócić im naturalny kształt, musisz się za nie zabrać, gdy są jeszcze wilgotne. Zacznij od delikatnego fluidu Oleo Relax z Kerastase (110 zł).

Krok 2: podziel włosy na pięć sekcji: górną prawą, górną lewą, dolną prawą, dolną lewą oraz tylną. Włosy zepnij klipsami.

Krok 3: zacznij od przodu, unosząc każdą sekcję włosów na dużej, płaskiej szczotce z twardym włosiem i przesuwaj szczotkę ku końcówkom, równocześnie kierując strumień powietrza suszarki w dół. Im bardziej skręcone włosy, tym więcej razy musisz powtórzyć tę czynność, aż staną się zupełnie suche.

Krok 4: na koniec na każde wysuszone pasmo włosów skieruj strumień zimnego powietrza. Taki zabieg skutecznie wygładzi loki i wyeliminuje elektryzowanie.

Nieład

Jest oczywiście dozwolony, pod warunkiem że przemyślany i kontrolowany.

Jeśli masz proste włosy…

Krok 1: pochyl się do przodu i energicznie wytrzyj włosy ręcznikiem, tak żeby pozostały tylko lekko wilgotne. By optycznie zwiększyć objętość włosów, spryskaj je przy nasadzie sprayem L’Oreal Volum Active (59 zł).

Krok 2: teraz użyj suszarki, kierując strumień powietrza w dół. W czasie suszenia poruszaj włosami, zaczynając od górnych warstw i kończąc przy skórze.

Krok 3: użyj małej, okrągłej szczotki z gęstym, sztywnym włosiem i przy jej pomocy dokończ suszenie włosów. Każdej partii włosów poświęć mniej więcej tyle samo czasu. Pamiętaj, by za każdym razem zakończyć suszenie zimnym strumieniem.

Krok 4: użyj kremu rzeźbiącego Wet z L’Oreal (62 zł) i palcami nadaj fryzurze kształt.

Jeśli masz kręcone włosy…

Krok 1: weź włosy do dłoni (mniej więcej dwa, trzy centymetry nad cebulkami) i delikatnymi ruchami nakładaj olejek z Kerastase Elixir Kultim (129 zł), który spowoduje, że włosy staną się miękkie i aksamitne w dotyku.

Krok 2: zepnij włosy z tyłu głowy, pozostawiając szerokie pasma po jej bokach. Używając małej, okrągłej szczotki zacznij od przodu głowy i nawijaj na nie włosy, równocześnie susząc je suszarką. Później zdejmij spinkę i to samo zrób z włosami z tyłu.

Krok 3: teraz nakręcaj włosy spiralnymi ruchami na okrągłą szczotkę, utrzymując włosy w poziomie. Równocześnie susz je ciepłym powietrzem. Pamiętaj, żeby – nakręcając włosy na szczotkę – lekko je naciągać.

Krok 4: nałóż na włosy niewielką ilość (kroplę) tego samego olejku, żeby zregenerować końcówki – nadaj fryzurze kształt.

Fale jak sprężyny

Nieważne, w jakim kierunku idzie moda. Bujne fale i sprężynujące loki zawsze są seksowne.

Jeśli masz proste włosy…

Krok 1: nie masz wyboru. Najpierw musisz użyć pianki Volume Lift L’Oreal (59 zł), która pomoże pofalować Twoje włosy.

Krok 2: podziel włosy na kilka sekcji. Kilkucentymetrowej szerokości partie włosów nakręć na okrągłą szczotkę i susz je od cebulek po końcówki, aż będą prawie suche. Następnie nawiń je na grube wałki. Susz włosy z niewielkiej odległości. Uważaj, by nie zbliżać za bardzo suszarki, bo może się to skończyć spaleniem włosów.

Krok 3: po 5-10 minutach zwiń wałki. Następnie palcami wstrząśnij włosy, roztrzepując je równocześnie. Krok 4 Spryskaj włosy utrwalającym sprayem L’Oreal Professionnel Infinium (300ml/55 zł).

Jeśli masz kręcone włosy…

Krok 1: na wilgotne włosy nałóż krem Matrix Curl (49 zł) lub spray dodający włosom energii L’Oreal Curl Memory (69 zł). „Wszystko zależy, czy masz włosy grube, czy cienkie” – radzi stylistka fryzur Izabella Tuchowska. Podziel włosy na pięć sekcji: górną prawą, górną lewą, dolną prawą, dolną lewą oraz tylną. Włosy zepnij klipsami.

Krok 2: zaczynając od przodu, susz włosy, używając dużej, okrągłej szczotki, naciągając nią włosy ku dołowi. Następnie nawijaj włosy na szczotkę w poziomie, tworząc luźne loki. Skieruj suszarkę na końcówki włosów i poruszaj nią rytmicznie ok. 10-15 sekund. Powtórz czynność z wszystkimi partiami włosów.

Krok 3: spryskaj włosy mgiełką nabłyszczającą Pure Gloss L’Oreal (59 zł).

Chcesz jeszcze lepiej dbać o swoje włosy? Koniecznie przeczytaj: 10 rzeczy, które szkodzą Twoim włosom oraz 11 rad, jak zwiększyć objętość włosów.

WH 01/2013

REKLAMA