Opalanie natryskowe - czy warto?

Bezpieczna, szybka i skuteczna forma opalania, która polega na rozpyleniu na skórze delikatnej mgiełki koloryzującej. Opalanie natryskowe nie bez powodu coraz częściej pojawia się w ofertach salonów kosmetycznych. Dzięki niemu możesz w kilka chwil uzyskać efekt skóry muśniętej słońcem, bez ingerencji szkodliwych promieni UV, które przyspieszają starzenie. Oto co powinnaś wiedzieć o opalaniu natryskowym.

Opalanie natryskowe fot.shutterstock.com

Spis treści – opalanie natryskowe

 1. Na czym polega opalanie natryskowe?
 2. Jak przygotować się do zabiegu opalania natryskowego?
 3. Opalanie natryskowe – efekty
 4. Opalanie natryskowe – skutki uboczne
 5. Opalanie natryskowe – przeciwwskazania
 6. Opalanie natryskowe – cena
 7. Opalanie natryskowe – wzory

Na czym polega opalanie natryskowe?

Opalanie natryskowe (z języka angielskiego Airbrush Tanning) polega na spryskaniu ciała specjalną, opalającą mgiełką, która dodatkowo nawilża i odżywia skórę. Dzięki tej metodzie produkt opalający rozprowadzany jest równomiernie na skórze i w przeciwieństwie do samoopalaczy nie powoduje plam, czy zacieków. 

Istotny jest także skład opalającego produktu, którego używa się podczas zabiegu. „Niezależnie od tego, z jakiej firmy pochodzi płyn, głównym składnikiem zawsze jest DHA, czyli związek chemiczny, który wchodzi w reakcję z zewnętrzną warstwą skóry, powodując jej pigmentację, dzięki czemu szybko osiągamy efekt naturalnej opalenizny . Intensywność opalenizny będzie zależna od siły DHA zawartej w produkcie, a także od czasu trzymania jej na skórze”– tłumaczy Martyna Staniec, właścicielka salonu kosmetycznego Naste w Częstochowie.

Jak przygotować się do zabiegu opalania natryskowego?

 • 7 dni przed zabiegiem: Dbaj o dokładne nawilżenie skóry.
 • Nie później niż 24 godziny przed opalaniem: Zrób depilację ciała (w przypadku wrażliwej skóry lub depilacji woskiem nawet 2 dni wcześniej).
 • 1 dzień przed wizytą w gabinecie: Zrób dokładny, beztłuszczowy peeling całego ciała (najlepiej domowy peeling z kawy lub cukru, połączony z żelem pod prysznic).
 • W dniu zabiegu: Nie używaj żadnych kosmetyków, antyperspirantów, balsamów itp.

Jeżeli w dzień zabiegu pada deszcz, pamiętaj o parasolu i obszernym płaszczu, który ochroni skórę przed kroplami deszczu.

 • Godzinę przed wizytą: Weź obowiązkowy prysznic, aby oczyścić dokładnie skórę.
 • Strój: Załóż ciemne, bardzo luźne ubrania, ponieważ będą się brudzić.

„W trakcie trzymania barwnika wstępnego, czyli ok 4-8h (to jest zależne od wybranego preparatu) brudzi się wszystko, czego dotkniemy i będziemy mieć na sobie – tłumaczy doświadczona kosmetolożka. – Ale bez obaw! Preparat bez problemu zmywa się po wypraniu w pralce. Po spłukaniu opalenizna nie powinna już brudzić pościeli ani ubrań, dlatego jest to również bezpieczna forma opalania dla panien młodych przy białej sukni ślubnej”. 

 • Strój do zabiegu: Zabieg opalania natryskowego z reguły wykonuje się w bieliźnie jednorazowej. Kobiety najczęściej wchodzą do kabiny bez biustonosza. „Jednak zdarza się tak, że klienci życzą sobie opalanie nago i taki zabieg wykonujemy” – dodaje Martyna Staniec, kosmetolożka, która przeprowadza zabiegi opalania natryskowego w salonie Naste w Częstochowie. Nie każdy salon oferuje usługę opalania w pełni nagiego ciała, dlatego warto wcześniej ustalić tę kwestię z osobą, która będzie wykonywała zabieg.

Opalanie natryskowe – efekty

Pięknie opalona i optycznie wysmuklona sylwetka to natychmiastowe efekty, których możesz spodziewać się po zabiegu. „Będzie on zależny od doboru preparatu podczas zabiegu, ponieważ możemy uzyskać zarówno bardzo delikatną opaleniznę tzw. muśnięcie słońcem, jak również bardzo ciemną opaleniznę – jakbyś właśnie wróciła z egzotycznych wakacji”- mówi certyfikowana kosmetolożka z salonu Naste. Odcień produktu opalającego jest także dobierany indywidualnie do Twoich potrzeb dlatego, żeby uniknąć pomarańczowych plam, czy przebarwień, wybierz zaufany salon, w którym doświadczeni pracownicy bez problemu wybiorą dla Ciebie odpowiedni preparat.

Opalenizna po opalaniu natryskowym najczęściej utrzymuje się od 7 do 14 dni. „Zwykle efekt nie jest już widoczny w 10 dniu, ale jest to kwestia bardzo indywidualna, ponieważ zależy to od szybkości rogowacenia się naskórka, a także od pielęgnacji, jaką klientki stosują po zabiegu”- tłumaczy właścicielka z salonu Naste w Częstochowie.

Zabieg opalania natryskowego możesz wykonać ponownie w momencie, gdy poprzednia opalenizna będzie już całkowicie niewidoczna. „Minimalny odstęp, jaki należy zachować między zabiegami to 2 tygodnie. Zbyt wczesne powtórzenie opalania natryskowego mogłoby skutkować powstaniem ciemniejszych plam w miejscach gdzie znajduje się poprzedni barwnik”– tłumaczy doświadczona kosmetolożka, Martyna Staniec.

ZOBACZ TEŻ: Samoopalacz: wszystko, co powinnaś o nim wiedzieć

Jak utrzymać opaleniznę na dłużej? 

 • Unikaj wizyt w saunach oraz basenach z chlorowana woda.
 • Staraj się nie brać długich kąpieli oraz nie rozmaczać w żaden sposób naskórka. 
 • Nawilżaj skórę balsamami, ale nie natłuszczaj jej oliwkami.

Opalanie natryskowe – skutki uboczne

Niestety, mimo że opalanie natryskowe nie jest inwazyjnym zabiegiem, u niektórych może powodować niepożądane skutki. Są to przede wszystkim skórne reakcje alergiczne, które tak naprawdę mogą wystąpić po aplikacji każdego kosmetyku na ciało. „Najczęściej zdarza się, że u klientek pojawiają się delikatne krostki na ciele, które schodzą po 3-4 dniach. – mówi właścicielka salonu kosmetycznego. – W takiej sytuacji najlepiej wypić podwójną dawkę wapna i pod żadnym pozorem nie próbować ściągać opalenizny, ponieważ po pierwsze jest to niemożliwe, a po drugie w taki sposób bardzo łatwo jest podrażnić skórę.” 

Czasami mogą też wystąpić lekkie podrażnienia dróg oddechowych przed wdychanie preparatu opalającego. „W trakcie zabiegu opalania twarzy proszę klientów o wstrzymanie oddechu, aby bezpośrednio nie wdychali preparatu, a po skończonym opalaniu proponuję także szklankę wody, aby uniknąć uczucia podrażnienia” – dodaje certyfikowany kosmetolog, Martyna Staniec.

Opalanie natryskowe – przeciwwskazania

 Głównymi przeciwskazaniami do korzystania z opalania natryskowego są:

 • Alergie skórne oraz uczulenie na produkty samoopalające lub produkty wykorzystywane przy opalaniu natryskowym
 • Otwarte rany i podrażnienia skóry w miejscu, które ma być opalane
 • Łuszczyca
 • Trądzik
 • Astma
 • Pierwszy trymestr ciąży
 • Należy także zachować szczególną ostrożność w przypadku występowania nadmiernej potliwości, ponieważ pot powoduje powstawanie plam po opalaniu natryskowym na ciele (nałożony produkt spływa po ciele).

„Nie polecam także korzystania z opalania natryskowego przez dzieci, ponieważ jest to produkt kosmetyczny, który może podrażnić delikatną skórę i dodatkowo wywołać reakcje alergiczne”– dodaje kosmetolog z salonu Naste.

Sprawdź: Retinol - co to jest i jak go stosować?

Opalanie natryskowe w ciąży

Wiele źródeł podaje, że opalanie natryskowe jest w pełni bezpieczne również dla kobiet w ciąży. Jednak jeśli spodziewasz się dziecka, zastanów się, czy faktycznie opalanie natryskowe to zabieg, który jest w tym momencie niezbędny. Zanim wybierzesz się do najbliższego salonu, pomyśl o wszystkich substancjach chemicznych zawartych w preparatach do opalania. Przecież teraz szczególnie powinnaś unikać wszelkiego rodzaju chemikaliów o toksycznym działaniu. „Nawet jeśli z poziomu skóry nie jest to niebezpieczne, to wdychanie oparów przy wykonywanym zabiegu jest nieuniknione, a więc, tak czy inaczej, trafiają one do organizmu kobiety” – tłumaczy ekspertka. – Jeśli bardzo zależy Ci na jednorazowym opalaniu natryskowym w ciąży, np. z okazji wesela, skonsultuj swoje obawy z lekarzem prowadzącym ciążę i przemyśl także zakup maseczki dla lakierników, aby maksymalnie zminimalizować ilość wdychanego preparatu”.  

Nasza ekspertka, z uwagi na brak oficjalnych badań dotyczących wpływu opalania natryskowego na rozwój ciąży oraz braku szkodliwości dla przyszłej mamy i dziecka, nie wykonuje tego zabiegu kobietom w ciąży.

Opalanie natryskowe – cena

Cena opalania natryskowego całego ciała może różnić się w zależności od salonu oraz użytego do zabiegu produktu – zwykle waha się od 80 do 150 zł. Zabieg może być też wykonany na poszczególnych częściach ciała, na przykład na twarzy i dekolcie – w takiej sytuacji cena będzie niższa, najczęściej jest to koszt od 50 do 80 zł.

Opalanie natryskowe – wzory

Serduszka, gwiazdki, kwiaty i wiele innych. Podczas opalania natryskowego możesz „opalić” sobie także dowolny wzór na ciele. Uzgodnij to wcześniej z osobą, która będzie wykonywała zabieg, przygotujcie szablon i do dzieła!

Ekspertka

”” MARTYNA STANIEC
kosmetolog, właścicielka salonu Naste
Właścicielka salonu kosmetycznego Naste w Częstochowie, w którym przeprowadza zabiegi opalania natryskowego produktami marki ST.TROPEZ. Martyna jest także wykwalifikowaną instruktorką stylizacji brwi i rzęs. 

ZOBACZ TEŻ: Sonoforeza: co to jest, przeciwskazania, efekty

Zobacz również:
REKLAMA