Opalanie bez ryzyka [porady ekspertek + najlepsze kosmetyki do opalania]

Poznaj współpracujące z Women's Health specjalistki i ich sposoby na ochronę przeciwsłoneczną latem. Nasze ekspertki wybrały także najlepsze kosmetyki do opalania.

joanna suseł kosmetyki na lato

1. Joanna Suseł

Doktor nauk medycznych, specjalista dermatolog i ekspert medycyny estetycznej kliniki WellDerm.

Niezbędna ochrona latem

Filtr SPF 50 na twarz z antyoksydantem, czyli Avene Krem anti-age 50+ z askofiliną i witaminą E (80 zł, apteki).

Złota zasada opalania

Co 4 godziny obowiązkowo dosmarowuj filtr oraz zawsze zaraz po wyjściu z wody. Produkty z oznaczeniem „wet skin” mogą być aplikowane od razu na mokrą skórę (producenci oznaczają je specjalnym znakiem fal).

Ulubione kosmetyki na urlop

Photoderm Bronze SPF 30+ od Biodermy (98 zł, apteki) – olejek przyspieszający opalanie. Ma w składzie związki, które chronią DNA komórek skóry przed mutacjami pod wpływem UV i pobudza mechanizmy obronne. 

aneta szulska-schoepp kosmetyki do opalania

2. Aneta Szulska-Schoepp

Lekarz rodzinny, specjalista medycyny estetycznej, autorka wielu publikacji na temat pielęgnacji skóry.

Niezbędna ochrona latem

Ufam przebadanym dermokosmetykom. Używam zawsze najwyższej ochrony SPF 50. Lubię La Roche-Posay Anthelios XL SPF 50+, lekki fluid do twarzy (37 zł, apteki) i mleczko do ciała (62 zł, apteki), oraz Dermedic Sunbrella +IR (50 zł, apteki), który świetnie się sprawdza przy skórze wrażliwej.

Złota zasada opalania

Mniej znaczy więcej – umiarkowanie korzystaj ze słońca. Stosuj wysoką ochronę i pamiętaj o ochronie głowy i oczu (okulary z atestem). Profi laktycznie okresowo badaj znamiona i brodawki.

Ulubione kosmetyki na urlop

Ze względu na zapach, konsystencję i wchłanianie poleciłabym dwa produkty po opalaniu: La Roche-Posay Posthelios (63 zł, apteki) lub Sunbrella chłodzący balsam po opalaniu (30 zł, apteki). Zawsze też mam przy sobie Panthenol.

danuta nowicka kosmetyki do opalania

3. Danuta Nowicka

Doktor nauk medycznych, specjalista dermatolog w Instytucie Kosmetycznym dr Irena Eris.

Niezbędna ochrona latem

BB FORMULA SPF 50 – kompleksowy krem peptydowy Irena Eris (cena: 121 zł, sklep.drirenaeris.com). 

Złota zasada opalania

Uwielbiam słońce. Zdarzyło mi się prowadzić wykłady o szkodliwości opalania z plecami spieczonymi po całodziennych kajakach. Cóż, dermatolog też człowiek… Jednak trzymam się zasady: wybieraj słońce, nigdy solarium!

Ulubione kosmetyki na urlop

Ostatnio po opalaniu ratował mnie Avene Réparateur apres-soleil – balsam po opalaniu (80 zł, apteki). Aby naprawić szkody spowodowane słonecznym urlopem, wybieram SkinCeuticals C E Ferulic (585 zł, gabinety medycyny estetycznej).

Sprawdź też, na co zwracać uwagę, kupując filtry i smarując się produktami do opalania.

WH 06/2017

Zobacz również:
REKLAMA