Olejek z drzewa herbacianego: właściwości i zastosowanie

Olejek herbaciany od lat znany jest ze swoich właściwości antybakteryjnych i oczyszczających, dzięki czemu stanowi świetny naturalny kosmetyk dla osób z cerą tłustą lub trądzikową. Poznaj pozostałe właściwości i zastosowania olejku z drzewa herbacianego.

olejek z drzewa herbacianego fot. shutterstock.com

Olejek herbaciany pozyskiwany jest z liści wiecznie zielonego drzewa herbacianego (Melaleuca alternifolia), rosnącego wyłącznie w Australii. Tak naprawdę drzewo to nie ma nic wspólnego z drzewem, z którego zbiera się liście herbaty do picia (Camellia sinensis). Drzewo melaleuca zawdzięcza swoją nazwę angielskim żeglarzom, którzy w XVIII w. po przybyciu do Australii przyrządzali z jego liści napar, który miał im przypominać czarną herbatę. Nazwa ta jednak do dziś powoduje nieporozumienia i drzewo herbaciane mylone jest z prawdziwym drzewem herbacianym (Camellia sinensis). Olejek z drzewa herbacianego ma jasnożółtą barwę i intensywny, przyjemny zapach. W składzie olejku znajdują się związki fenolowe i terpeny działające antybakteryjnie, antywirusowo i przeciwgrzybiczo.

Działanie antybakteryjne

Olejek herbaciany stosowany był od wieków przez rdzennych mieszkańców Australii m.in. do leczenia różnych schorzeń skórnych. Miejscowo stosowany olejek z drzewa herbacianego pomoże w stłumieniu stanu zapalnego skóry. Tę właściwość prawdopodobnie zawdzięcza wysokiemu stężeniu 4-terpineolu - związku o właściwościach przeciwzapalnych.

Olejek z drzewa herbacianego na grzybicę

Olejek herbaciany stanowi skuteczny produkt do walki z grzybicą. W badaniach wykazano, że potrafi zwalczać m.in. candida albicans, czyli drożdżaka, który atakuje skórę, narządy płciowe, gardło i jamę ustną. Badania sugerują również, że olejek herbaciany może wzmacniać działanie flukonazolu - powszechnie stosowanego leku przeciwgrzybiczego, co może być przydatne w przypadku opornych szczepów candida albicans. Regularnie stosowany może zahamować rozwój drobnoustrojów. Jak go stosować? Dodaj kilka kropli do stosowanego na co dzień kremu do stóp lub przygotuj kąpiel wodną z jego dodatkiem.

Olejek herbaciany do stóp

Z powyżej opisanych właściwości jasno wynika, że olejek herbaciany to świetny produkt do stosowania w pielęgnacji stóp. Warto sięgnąć po niego także w przypadku problemów z nadmierną potliwością stóp oraz pękającej skóry na piętach.

Olejek herbaciany na trądzik

Kosmetyki z wyciągiem z drzewa herbacianego to bardzo skuteczne produkty w leczeniu trądziku, co potwierdzają badania. Olejek herbaciany zwalcza bakterie, działa przeciwzapalnie, oczyszcza skórę, dzięki czemu zmniejsza występowanie niedoskonałości i ich nasilenie. By nadmiernie nie przesuszyć skóry, warto stosować olejek herbaciany w połączeniu z innymi nawilżającymi, np. olejkiem z kokosowym czy z awokado.

Olejek z drzewa herbacianego na łupież

Olejek herbaciany sprawdzi się również jako skuteczna broń w walce z łupieżem, gdyż zapobiegnie stanom zapalnym i infekcjom grzybiczym, jednocześnie regulując pracę gruczołów łojowych. Dodaj odrobinę olejku do swojego szamponu do włosów.

Olejek herbaciany na wszy

Na tym nie koniec licznych zastosowań olejku z drzewa herbacianego. Okazuje się, że potrafi on także zwalczać wszy głowowe. W jednym z badań porównano działanie olejku z drzewa herbacianego i nerolidol – naturalnego związku występującego w niektórych olejkach eterycznych, znanego z właściwości zwalczania wszy. Okazało się, że olejek z drzewa herbacianego był bardziej skuteczny w zabijaniu wszy, a nerolidol - jaj. Najskuteczniej więc zadziała połączenie obu tych substancji, bo zwlaczysz zarówno wszy, jak i jaja.

Uwaga!

  • Olejku z drzewa herbacianego nie można stosować wewnętrznie.
  • Olejek z drzewa herbacianego można stosować zewnętrznie, ale miejscowo.
  • Możliwe jest uczulenie na olejek z drzewa herbacianego. Aby sprawdzić reakcję, nałóż odrobinę olejku na wybrane miejsce na skórze i obserwuj skórę przez kolejnych 48 godzin. Jeśli nie wystąpi reakcja alergiczna, możesz go używać.
REKLAMA