[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
4.0

Olej kokosowy w kosmetyce - zastosowanie

Sucha skóra? Olej kokosowy. Bad hair day? Olej kokosowy. Problemy z zębami? Olej kokosowy. Na dodatek świetnie smaży się na nim pancakesy. Czy jest coś, czego ten zdrowy skubaniec nie potrafi ?

fot. John Rintoul

Modne roślinne oleje kosmetyczne zmieniają się co sezon. I choć kokosowy jeszcze nie był must have, jego zalety sprawiają, że powinien być hitem tych wakacji.

Olej kokosowy na skórę

„Olej kokosowy może okazać się bardzo przydatny w pielęgnacji skóry – stwierdza Łukasz Czerniewski, wykładowca Wyższej Szkoły Inżynierii i Zdrowia w Warszawie. – Duża zawartość kwasów nasyconych sprawia, że tworzy na powierzchni skóry powłokę lipidową, która zapobiega utracie wody. Stosowanie oleju na silnie odwodnioną skórę sprawi więc, że odzyska ona gładkość i odpowiednie napięcie”.

Używanie czystego oleju kokosowego na ciało przynosi więcej korzyści: jako balsam łagodzi podrażnienia, a także tworzy naturalną ochronę przed pochodzącymi z otoczenia zabrudzeniami, drobnoustrojami i wolnymi rodnikami. „Rewelacyjnie radzi sobie również w przypadku podrażnień i skaleczeń, np. po goleniu nóg.

Zawarty w oleju kwas laurynowy ma działanie przeciwbakteryjne, a w połączeniu z wielonienasyconym kwasem linolowym łagodzi stany zapalne i silnie wspomaga regenerację skóry” – wylicza zalety oleju kosmetolog. Żeby jednak nie było zbyt pięknie, są też pewne ograniczenia.

„Stosowanie go na skórę twarzy przez osoby z cerą skłonną do powstawania zaskórników może powodować zapychanie porów. Warto wówczas zrezygnować ze stosowania czystego oleju na rzecz kremów, które zawierają dużą dawkę nierafinowanego oleju kokosowego” – radzi Czerniewski.

REKLAMA

REKLAMA

kokos fot. shutterstock.com

Olej kokosowy na zęby

Przy pomocy oleju kokosowego możesz poprawić nawet stan swoich zębów. Starożytna ajurwedyjska metoda polega na płukaniu ust 1 łyżką oleju na czczo przez minimum 20 minut wypluciu i umyciu zębów pastą.

„Działanie oleju zasadza się na wypłukiwaniu mikrobów z błon śluzowych i zakamarków zębów. Większość bakterii, znajdujących się w jamie ustnej, składa się z pojedynczej komórki, którą pokrywa warstwa lipidów. Gdy więc dochodzi do kontaktu bakterii z olejem, ten przyciąga ją (i wymiata) z trudno dostępnych szczelin.

To działanie wzmacnia znajdujący się w oleju kwas laurynowy o właściwościach antybakteryjnych, który hamuje rozwój Streptococcus mutans – szczepu bakterii odpowiedzialnych za próchnicę” – objaśnia dr Monika Stachowicz z Centrum Leczenia i Profilaktyki Paradontozy Periodent w Warszawie.

Jej słowa potwierdza inna stomatolog, Joanna Dziok z Prestige Dent Medicover Group. Ostrzega jednak, by nie rezygnować też z tradycyjnej higieny: „Nie wystarczy ssanie oleju kokosowego, by mieć zdrowe zęby. Trzeba je przede wszystkim regularnie myć, a raz na pół roku zgłaszać się do dentysty na kontrolę”. Uff ... A już myślałyśmy, że łazienką niepodzielnie zawładnie kokos...

REKLAMA

Olejek kokosowy Vita coco Olejek kokosowy Vita coco

1. Vita Coco – olejek kokosowy w formacie podróżnym (22 zł, sephora.pl)

REKLAMA

REKLAMA

Spray do opalania Korres Spray do opalania Korres

3. Korres – spray do opalania z olejkiem z kokosa (89 zł, sephora.pl)

REKLAMA

REKLAMA

Peeling Wellness & Beauty Peeling Wellness & Beauty

5. Wellness & Beauty – peeling z olejkiem z mango i z kokosa (13,99 zł rossmann.pl)

Komentarze

 (1)
ZOBACZ KOMENTARZE

REKLAMA

REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij