Okulary z ludzkich włosów

Co, gdybyśmy powiedziały ci, że okulary, które wybrałaś na kolejny sezon, powstały przy użyciu ludzkich włosów? Poznaj listę nietypowych, biodegradowalnych surowców, z których wytwarza się oprawki.

Okulary z włosów Shutterstock.com

Okulary z kawy

Ukraiński start-up Ochis Coffee również podjął pracę nad eko okularami. W tym przypadku do produkcji została wykorzystana kawa, a raczej jej ziarenka, które zwykle wyrzucamy, zanim zaczniemy ją pić. Po połączeniu ich z lnem oraz olejem roślinnym znacznie łatwiej jest uformować odpowiedni kształt. Takie okulary rozłożą się sto razy szybciej niż te plastikowe.

Obecnie wykorzystywane włókna octanowe, otrzymywane z estrów celulozy i kwasu octowego, są często używane przy produkcji ubrań, odzieży sportowej oraz akcesoriów. Dlaczego? Takie włókna mają doskonałe właściwości łączące, są elastyczne, a dodatkowo stosunkowo tanie. Patrząc na to z drugiej strony, cena jest znacznie wyższa, ponieważ chodzi tutaj o środowisko. Takie produkty nie nadadzą się do przetworzenia i przez wiele lat będą jedynie bezwartościowymi odpadami. Z tego powodu firma Cubitts stara się od tego odejść. Tak samo wygląda sprawa soczewek, które najczęściej produkowane są z plastiku, zwanym CR39.

Okulary przeciwsłoneczne z kolekcji Redux od firmy Cubitts można po zużyciu śmiało wyrzucić, ponieważ jak mówi właściciel, okulary zamienią się w kompost po 10 latach i bez problemu się rozłożą.

STRONA 2 z 2
Zobacz również:
REKLAMA