Kiedyś pewna kobieta powiedziała mi, że żyje w stu procentach bez plastiku. Oczywiście przymknęłam na to oko, ponieważ uważam, że nawet jeśli starasz się ograniczyć użycie plastiku, to nie unikniesz go w pełni. Nie ulega wątpliwości, że zdominował on nasze życia i bardzo pogorszył stan naszej planety. Na szczęście wiele z nas dostrzega ten problem i stara się podejmować kroki, które nie będą pogłębiać tego fatalnego zjawiska.
Nawet najmniejszy szczegół jest ważny, dlatego nadszedł czas na okulary, a raczej ich oprawki. Pochodząca z Londynu firma Cubitts, która znana jest ze sprzedaży ręcznie robionych okularów stworzyła nowatorską kolekcję Redux, której głównym celem jest stworzenie pewnej formy recyklingu, a może powinnyśmy powiedzieć upcyklingu? Do produkcji oprawek okularów firma postanowiła wykorzystać materiały takie jak:
Ludzkie włosy
To chyba jedno z najodważniejszych posunięć firmy. Do stworzenia pierwszych takich oprawek firma użyła włosów, które oddali pracownicy oraz przyjaciele na rzecz produkcji. Forma tworzona jest z przezroczystej żywicy, więc jeśli popatrzymy na oprawki z bliska, będziemy w stanie zobaczyć każdy włos osobno.
SPRAWDŹ TEŻ: Czy jesteś eko?
Wełna z owiec Herdwick
Uważana jest za zbyt słabą do produkcji odzieży i zwykle jest marnowana, ale jak się okazuje, jest świetnym surowcem do produkcji oprawek.
Kolby kukurydzy
Do produkcji tego typu okularów używany jest Totomoxtle, czyli materiał opracowany przez Fernando Laposse na podstawie meksykańskiej kukurydzy heirloom.
Stare deski do krojenia
W kuchni używamy sporo plastikowych produktów, które zwykle po krótkim czasie zużywają się i nie wyglądają dobrze, dlatego szybko lądują w koszu na śmieci, a później na wysypisku, gdzie spędzą jeszcze co najmniej sto lat. Może też stać się inaczej. Twoja deska do krojenia w połączeniu z kilkoma innymi składnikami, zamiast trafić na wysypisko śmieci pojawi się na twoim nosie w formie okularów.
Zużyte opakowania plastikowe
Zrównoważone produkty wcale nie muszą być nudne i zawsze w tym samym kolorze. Użycie kolorowych zużytych opakowań plastikowych pozwala uzyskać tęczowy efekt.
SPRAWDŹ TEŻ: Mapa z ekologicznymi sklepami i usługami
Opakowania po jogurtach
Na ich podstawie powstają oprawki, które wyglądem przypominają marmur. Srebrne plamki są widoczne dzięki pozostałościom po etykietach z nadrukami. W związku z tym każda para okularów jest wyjątkowa.
Skrobia kukurydziana
A dokładnie biopolimer o nazwie NUATAN, który jest produkowany ze skrobi kukurydzianej. Takie plastikowe oprawki są w pełni biodegradowalne, a ich żywotność nie trwa dłużej niż 50 lat.
Ziemniaki
Okulary z odpadów po ziemniakach? To ile kilogramów ziemniaków musieli zjeść pracownicy i ich przyjaciele? Zapewne wiele, ale żeby tego uniknąć firma Cubitts podjęła współpracę z również mieszczącą się w Londynie firmą produkującą produkty z ziemniaków McCain.
Grzyby
Tego typu okulary powstały dzięki współpracy z bio-projektantką Jessicą Gregory, która pomogła je stworzyć na podstawie wegetatywnego systemu korzeniowego grzybów. Formy zostały wykonane tak, aby dyktować kształt ramy (oprawek), zanim grzybnia została wprowadzona i pozostawiona do wyrośnięcia do właściwej formy. Brzmi skomplikowanie?
Płyty kompaktowe
Kolorowy brokat to kolejny wzór, z jakim można zakupić eko okulary. Taki efekt został osiągnięty przez użycie połamanych kawałków starych płyt CD.
ZOBACZ TEŻ: Jak jeździć ekologicznie?
Komentarze