Od czego zależy wygląd naszej cery?

Dlaczego niektóre z nas mają zdrową skórę pełną blasku, a inne borykają się z suchą lub przetłuszczającą się cerą? Sekret tkwi w jej pH.

GettyImages
fot. GettyImages

Skóra to pierwsza linia obrony ciała przed zagrożeniami z zewnątrz. Ale i ona sama wymaga ochrony. Jej kondycja jest najlepsza, gdy odczyn pH zawartej w niej wody jest lekko kwaśny – wynosi od 4,5 do 6. Gdy jest wyższy, bardziej zasadowy, skóra robi się sucha i wrażliwa. Gdy pH leci w dół, czyli jest mocno kwaśne – przetłuszcza się i świeci.

Kiedy się rodzimy, nasza skóra ma neutralne pH, które wynosi 7. W okresie dojrzewania, pod wpływem hormonów, pH się obniża i staje się lekko kwaśne. Kiedy jest za kwaśne, skóra zaczyna się bronić i wydzielać więcej łoju i potu, które mają ją chronić przed szkodliwym wpływem środowiska zewnętrznego. Ten łój jest doskonałą pożywką dla bakterii, które mieszkają sobie w skórze i w prawidłowym środowisku nie wywołują żadnych widocznych zmian. Obniżenie pH powoduje ich gwałtowne namnażanie – wtedy trądzik mamy gwarantowany.

Z wiekiem pH podnosi się i staje się zasadowe - warstwa ochronna robi się coraz cieńsza, co otwiera drogę zewnętrznym bakteriom, roztoczom i grzybom, woda szybciej paruje, pojawiają się zmarszczki. Niekiedy same naruszamy tę warstwę ochronną przesadną pielęgnacją i fundujemy sobie cerę przesuszoną, skłonną do podrażnień.

Co robić?

Przede wszystkim prawidłowo myć. Przy tłustej cerze żelem antybakteryjnym, przy suchej mleczkiem lub oliwką. Po każdym myciu trzeba przetrzeć twarz tonikiem lub płynem micelarnym, który przywróci skórze prawidłowe pH.

O ile odczyn Twojej skóry powinien być lekko kwaśny, to odczyn wnętrza organizmu lekko zasadowy. Chociaż samą dietą trudno jest zakwasić organizm, to są pokarmy, które temu sprzyjają. Najgorsze są słodkie napoje gazowane, kawa rozpuszczalna, mąka pszenna i zbyt duża ilość mięsa. Ich nadmiar w diecie zawsze wyjdzie Ci na twarzy w postaci świecącej się skóry i wyprysków.

Z kolei szpinak, jarmuż, jabłka, jagody, limonki, orzechy i słonecznik błysk zamienią w blask. Plus woda mineralna – 30 ml na kilogram masy ciała. Każda niegazowana woda mineralna ma odczyn lekko zasadowy, dlatego tak modne ostatnio picie wody alkalicznej to wyrzucanie pieniędzy w błoto.

Czytaj też: 11 patentów na zdrową skórę [dla aktywnych kobiet]

REKLAMA