Ocet jabłkowy: właściwości, zastosowanie, przepis

Ocet jabłkowy ma wiele zastosowań. I to nie tylko kuchennych. Okazuje się, że to naturalny kosmetyk, który m.in. pomaga pozbyć się łupieżu czy trądziku i zachować odpowiednie pH skóry. Zobacz, jak zrobić ocet jabłkowy w domu i jak wykorzystać jego właściwości.

ocet jabłkowy fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Ocet jabłkowy nie nadaje się jedynie do sałatek. Doskonale sprawdza się także jako naturalny i uniwersalny kosmetyk oraz preparat do... wszystkiego: od zwalczania trądziku i grzybicy poprzez regulowanie poziomu pH aż do leczenia ran.

Właściwości i zastosowań ma mnóstwo, postanowiłyśmy więc wybrać dla Ciebie te, naszym zdaniem, najlepsze. Pamiętaj tylko, by zawsze kupować naturalny, niefiltrowany ocet, najlepiej wyprodukowany z jabłek ekologicznych. Możesz też go zrobić sama w domu (zerknij na trzecią stronę).

Naturalny kosmetyk

1. Tonik do twarzy

Zmieszaj jedną łyżkę octu jabłkowego z dwiema szklankami wody. Nalej odrobinę mikstury na płatek kosmetyczny i przetrzyj delikatnie wcześniej oczyszczoną i wysuszoną twarz.

Naturalne alfa-hydroksykwasy (tzw. kwasy AHA) i kwasy octowe zawarte w occie jabłkowym poprawią krążenie a jednocześnie zmniejszą pory. Ponadto taki tonik wspomoże walkę z trądzikiem (jeśli się z nim zmagasz). Pamiętaj tylko, by nie zmywać mieszanki z twarzy! Nie przejmuj się też zapachem – powinien szybko się ulotnić.

2. Płukanka do włosów

Ocet jabłkowy pokochają także Twoje włosy. A to za sprawą kwasu octowego, dzięki któremu oczyścisz skórę głowy z pozostałości po wcześniej stosowanych kosmetykach. Czysta skóra głowy to świeższa fryzura na dłużej.

Wystarczy, że wymieszasz łyżkę tego preparatu z jedną szklanką wody i naturalna płukanka gotowa! Po umyciu szamponem spłucz nią włosy, następnie zmyj płukankę wodą, a Twoja czupryna zalśni zdrowym blaskiem.

3. Płyn do kąpieli

Dolej kilka łyżek octu jabłkowego do wanny wypełnionej ciepłą wodą i poleż w niej około 15 minut. Ponieważ ocet jabłkowy charakteryzuje się bardzo zbliżonym do naszego pH odczynem, taka kąpiel pomoże przywrócić naturalne pH Twojej skóry (zobacz, jak się ma równowaga kwasowo-zasadowa skóry do pielęgnacji) . Ponadto łagodzi objawy zapalenia stawów, jeśli więc jesteś obolała, taka kąpiel również dobrze Ci zrobi.

stopy, pedicure fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

4. Dezodorant i krem do stóp

Stopy to dosyć problematyczna część naszego ciała – szczególnie latem. Warto więc wypróbować ten naturalny kosmetyk. Do miski z wodą dolej ocet jabłkowy w proporcji 1:4. Mocz w niej stopy przez około 15 minut. Potem skorzystaj z naszych patentów na udany pedicure.

Właściwości antyseptyczne pomogą pozbyć się nieprzyjemnego zapachu i zdezynfekują stopy. Ponadto ocet jabłkowy może także pomóc w zwalczaniu grzybicy stóp.

5. Szampon przeciwłupieżowy

Wymieszaj ocet jabłkowy z wodą w proporcjach 1:1. Taką mieszankę wmasuj w skórę głowy przed użyciem szamponu. Możesz też dodać 1 łyżeczkę octu do swojego szamponu.

Ocet jabłkowy ma właściwości antygrzybiczne, więc doskonale poradzi sobie z łupieżem i załagodzi swędzenie skóry głowy. Poza tym, jak już wspomniałyśmy wyżej, reguluje pH skóry, które pełni funkcję płaszcza ochronnego. Specyfik ten przywracając naturalną warstwę tłuszczową skóry, zabezpiecza nasze głowy przed ponownymi atakami grzybów i bakterii.

6. Antyperspirant

Ze względu na wszystkie wymienione już właściwości ocet jabłkowy może się sprawdzić także jako antyperspirant. Nie łudź się, że zadziała przez 48 lub  – nie daj Boże – 72 godziny, jak reklamowane w telewizji kulki i sztyfty, ale jeśli chcesz spróbować czegoś naprawdę naturalnego – po prostu posmaruj nim pachy.

fot. Kzenon 2015/shutterstock.com fot. Kzenon 2015/shutterstock.com
fot. Kzenon 2015/shutterstock.com

Uniwersalny preparat do domowej apteczki

7. Preparat na podrażnienia podczas goleniu

Zamocz wacik w nierozcieńczonym occie jabłkowym i przetrzyj delikatnie bolące miejsce. Jeżeli zadraśnięcie jest poważne, wcześniej nałóż cienką warstwę miodu i zostaw na 5 minut. Następnie zetrzyj, wysusz i dopiero zaaplikuj ocet.

Właściwości przeciwzapalne octu jabłkowego ukoją zniszczoną skórę, a kwas octowy ją zmiękczy i pomoże włoskom przebić się przez skórę (w ten sposób unikniesz problemu wrastających włosów).

8. Maść na oparzenia

Chociaż lato powoli się kończy, to warto wiedzieć, że ocet jabłkowy pomaga także w przypadku poparzeń słonecznych. Jak to możliwe? Ponieważ preparat ten pomaga utrzymać neutralny poziom pH, wspomaga regenerację skóry i dodatkowo zapobiega pieczeniu.

Gdy poleżysz zbyt długo na słońcu, zmieszaj pół szklanki octu jabłkowego z 4 szklankami wody i taką miksturą polej mały ręczniczek, który delikatnie przyłożysz do spalonej skóry.

9. Maść na stłuczenia i siniaki

Właściwości przeciwzapalne octu jabłkowego ukoją stłuczoną skórę, a kwasy octowe zwiększą cyrkulację krwi i przyspieszą proces leczenia. Wystarczy, że namoczysz płatek kosmetyczny w nierozcieńczonym occie jabłkowym, przyłożysz do stłuczenia i obwiążesz bandażem. Taki opatrunek zostaw na godzinę. Na szczególnie paskudne stłuczenia możesz zastosować żel arnikowy.

10. Preparat na ugryzienia owadów

Po raz kolejny przydadzą się waciki. Nasącz je nierozcieńczonym octem jabłkowym i delikatnie przetrzyj miejsca,w których pokąsały Cię owady – natychmiastowa ulga gwarantowana!

Kwasy zawarte w occie zneutralizują swędzenie, podczas gdy właściwości przeciwzapalne zmniejszą opuchnięcie, a regulacja pH pomoże w szybszym gojeniu.

ocet jabłkowy fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Przepis na ocet jabłkowy

Co będzie Ci potrzebne:

  • jabłka
  • cukier
  • woda
  • ściereczka
  • duży słoik

Sposób wykonania:

Pokrój na kawałki (możesz też zetrzeć na tarce z dużymi oczkami) całe jabłka – ze skórką i gniazdami nasiennymi – i wrzuć do jakiegoś naczynia (np. dużego słoika). W przegotowanej wodzie rozpuść cukier, trzymając się proporcji: 1 łyżeczka na 1 szklankę wody. Zalej jabłka. Naczynie przykryj ściereczką.

Po kilku tygodniach będziesz już mogła odlać gotowy ocet do butelek. Trzymaj go w zaciemnionym, chłodnym miejscu.

Tekst: Katarzyna Dwornik

WH

REKLAMA