Wybielanie zębów: skuteczne metody

Marzy Ci się piękny, hollywoodzki uśmiech? Zastanawiałaś się nad wybielaniem zębów, ale nie wiesz, która metoda jest najskuteczniejsza? Wątpliwości rozwieje nasz ekspert. Sprawdź, jak uzyskać śnieżnobiałe zęby.

piękny uśmiech, szczęśliwa kobieta, czerwona szminka, białe zęby fot. shutterstock.com

Wybielanie zębów - skuteczne metody

„Zanim wybierzesz jedną z metod, warto przez chwilę zastanowić się nad samym wybielaniem. Jest to popularny zabieg polecany w wielu gabinetach, jednak mało uwagi poświęca się jego negatywnym skutkom – mówi stomatolog Leszek Lasocki. – Większość środków stosowanych do wybielania wchodzi w reakcję chemiczną z powierzchnią szkliwa. Istnieje wiele badań, które potwierdzają różny stopień uszkodzeń, zależny od stężenia preparatów oraz czasu trwania samego zabiegu”.

REKLAMA

Innym problemem jest osiągnięcie wymarzonego, perłowego koloru. Postrzeganie barwy związane jest z rozpraszaniem oraz załamaniem się światła w tkankach zęba. W konsekwencji odbierany przez nas kolor ma odmienne nasycenie i głębię w różnych częściach każdego zęba. Zabieg wybielania istotnie powoduje rozjaśnienie. Mimo to trzeba pamiętać, że uzyskany efekt nie zawsze odpowiada naturalnej barwie uzębienia.

Kolejny aspekt wybielania to wypełnienia, które znajdują się w zębach przed wykonaniem zabiegu. Jeżeli zęby zostaną rozjaśnione w znacznym stopniu, to istniejące już plomby staną się widoczne. Dzieje się tak, ponieważ materiał służący do wypełnień nie podlega reakcji wybielania. Chęć wymiany wypełnień jest związana z kolejnym wierceniem.

„Nie jest również tajemnicą zjawisko okresowej nadwrażliwości zębów, która może pojawić się po takim zabiegu, o czym najlepiej wiedzą osoby dotknięte taką dolegliwością – dodaje Leszek Lasocki.  Z całą pewnością jest wiele przypadków, w których zabieg wybielający jest zasadny. Zdarzają się również sytuacje, w których rozjaśnianie nie ma sensu. Warto zatem rozważyć wszystkie następstwa przed podjęciem ostatecznej decyzji”.

Sprawdź też listę 7 produktów, które powodują przebarwienia na zębach.

Zobacz również:
Oto najnowsza seria pytań, na które odpowiedzieli nasi eksperci. 
ZOBACZ WIĘCEJ
REKLAMA