Rozstępy to podłużne, wrzecionowate pasma na ciele, które powstają w wyniku osłabienia i przerwania włókien elastyny oraz kolagenu, czyli głównych białek, z których zbudowana jest skóra. Rozstępy, w przeciwieństwie do blizn, są reakcją skóry na wewnętrzne procesy zachodzące w organizmie, a nie na uszkodzenia mechaniczne. W miejscach, gdzie powstają nie dochodzi do uszkodzenia komórek, dlatego też nie aktywują się naturalne procesy naprawcze naskórka, jest wręcz na odwrót – zaburzeniu ulega transport składników odżywczych, a kolagen przestaje być wytwarzany. W rezultacie dochodzi do utraty elastyczności, a także zaniku mieszków włosowych oraz gruczołów potowych i łojowych w danym miejscu.
Spis treści:
- Kiedy pojawiają się rozstępy?
- Gdzie najczęściej pojawiają się rozstępy?
- W jakim wieku mogą pojawić się rozstępy?
- Jak uniknąć powstawania rozstępów?
- Najlepsze kremy na rozstępy - jakich składników szukać na etykiecie?
- Najlepsze kremy na rozstępy - konkretne produkty
- Najlepsze zabiegi na rozstępy
Kiedy pojawiają się rozstępy?
Można wymienić wiele różnych sytuacji, które mogą spowodować powstawanie rozstępów. Najczęstsze przyczyny powstawania rozstępów, to:
- Ciąża;
- Okres dojrzewania;
- Szybkie przybranie lub utrata wagi;
- Rozciąganie skóry spowodowane wzrostem;
- Stosowanie nieodpowiedniej, ubogiej w składniki odżywcze diety;
- Zmiany hormonalne
- Stresujący tryb życia.
To, czy na naszym ciele pojawią się rozstępy zależy też w dużej mierze od czynników genetycznych, które odpowiadają za kondycję i wygląd skóry.
"Pojawienie się rozstępów często zwiastuje swędzenie skóry, pieczenie lub obrzęk, wraz z którymi na ciele wychodzą czerwono-fioletowe prążki. W takim stanie utrzymują się do pół roku i wtedy najłatwiej jest z nimi walczyć – po tym czasie zaczynają blednąć i zapadają się w skórze" - tłumaczy Zofia Owczarek, kosmetolog, towaroznawca i ekspert marki Venome, producenta preparatów z zakresu medycyny estetycznej.
Gdzie najczęściej pojawiają się rozstępy?
Rozstępy powstają w miejscach, gdzie dochodzi do największego rozciągania i napinania skóry. Są to więc z reguły piersi, brzuch, uda, pośladki i ramiona. Zdarza się, że występują także na plecach – szczególnie u nastolatków w fazie intensywnego wzrostu lub osób zajmujących się kulturystyką.
Zobacz też: Rozstępy w ciąży.
W jakim wieku mogą pojawić się rozstępy?
Rozstępy mogą pojawić się tak naprawdę w każdym wieku. Wspomniane wahania wagi, zaburzenia hormonalne czy stresujący tryb życia nie ograniczają się przecież do żadnej kategorii wiekowej.
"U nastolatek i kobiet w wieku menopauzalnym występuje mniej fibroblastów odpowiedzialnych za produkcję kolagenu i elastyny, ich działanie jest zaburzone, dlatego mogą mieć one większe predyspozycje do powstawania zmian na ciele. W przypadku kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną wzrost estrogenów może mieć w pewnym stopniu wpływ na zwiększenie prawdopodobieństwa ich występowania. Podobnie zresztą u kobiet w ciąży, u których dochodzi do naturalnego przyrostu masy ciała i rozciągania skóry" - mówi ekspertka.
Podsumowując – na różnych etapach życia ryzyko pojawienia się rozstępów może być nieco mniejsze lub większe, ale tak naprawdę istnieje ono zawsze.
Jak uniknąć powstawania rozstępów?
W pielęgnacji ukierunkowanej na zapobieganie rozstępom należy skupić się na ujędrnianiu i poprawie elastyczności skóry.
- Przede wszystkim trzeba pamiętać o regularnej aplikacji balsamów, olejków czy kremów – najlepiej nakładać je dwa razy dziennie.
- Warto wprowadzić też regularne masaże ciała. Wykonujemy je ruchem okrężnym, zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara, zaczynając od dolnych partii ciała i kierując się ku górze. Możemy zrobić to pod prysznicem używając dodatkowo peelingu lub szorstkiej gąbki, ale trzeba je wykonywać z wyczuciem, żeby nie uszkodzić naskórka.
- Świetnie działa też naprzemienne polewanie ciała zimną i ciepłą wodą albo szczotkowanie na sucho. Wszystkie te metody mają wzmocnić układ krwionośny i poprawić krążenie, co przełoży się na lepszy wygląd i napięcie skóry.
- Na walkę z rozstępami powinno patrzeć się szerzej i podejść do niej holistycznie tj. przejść na zbilansowaną, bogatą w białko i witaminy dietę, uprawiać sport (z umiarem!), oraz unikać stresu i wahań wagi.
Najlepsze kremy na rozstępy - jakich składników szukać na etykiecie?
Nasza ekspertka podkreśla, że żaden kosmetyk nie da nam 100% ochrony przed rozstępami ani nie zniweluje całkowicie tych już powstałych. Najlepsze efekty możemy uzyskać, gdy są one w początkowej fazie tj. kiedy są jeszcze czerwone – później o wiele trudniej coś z nimi zrobić, szczególnie domowymi sposobami. Pielęgnacja przeciw rozstępom powinna opierać się na produktach, które wzmagają elastyczność i jędrność skóry, działają nawilżająco i odżywczo, co w rezultacie poprawi jej ogólny wygląd. W ich składach powinny znajdować się takie składniki jak m.in.:
- Witamina E – doskonale natłuszcza, nawilża i regeneruje naskórek. Jej regularne stosowanie poprawia sprężystość, a dzięki silnemu działaniu antyoksydacyjnemu chroni skórę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników.
- Alantoina – zmniejsza widoczność rozstępów za sprawą właściwości pobudzających podziały komórek skóry. Świetnie regeneruje, zmiękcza, wygładza i koi.
- Masło shea – bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe i witaminy pomoże zadbać o barierę hydrolipidową naskórka. Intensywnie nawilża i uelastycznia.
- Naturalne oleje bogate w nienasycone kwasy omega – ze słodkich migdałów, orzechów makadamia czy oliwek – natłuszczają i odżywiają skórę, dodatkowo blokując TEWL- transepidermalną utratę wody, poprawiając nawilżenie, wspierają procesy regeneracyjne i poprawiają elastyczność.
- Witamina C – jest pośrednio zaangażowana w produkcję kolagenu i elastyny, dzięki czemu skóra jest „gęstsza”, mocniejsza i jędrna. Rozstępy powstają, gdy włókna kolagenu i elastyny są osłabione i przerywają się, dlatego wzmacnianie oraz zwiększanie ich ilości jest tak ważne.
- Retinol i jego pochodne – znane z właściwości anti-aging i przeciwtrądzikowych mogą pomóc w walce z rozstępami. Stymulują produkcję kolagenu, zwiększają elastyczność, działają także wygładzająco i złuszczająco, dzięki czemu mogą ograniczać powiększanie się problemu oraz powstawanie nowych zmian.
- Wąkrota azjatycka – pobudza procesy regeneracji skóry, redukuje obrzęki i wzmacnia naczynia krwionośne, które rozszerzają się w momencie powstawania rozstępów. Dobre krążenie sprawia, że skóra jest jędrniejsza i dobrze odżywiona.
Najlepsze kremy na rozstępy - konkretne produkty
W profilaktyce rozstępów najważniejsza jest nie cena kosmetyków, a systematyczność, z jaką wcieramy je w skórę. Ciągłe nawilżanie, uelastycznianie i masaże są w stanie zdziałać cuda. Mamy jednak swoje ulubione produkty, o różnych formułach i z różnych półek cenowych. Wszystkie warte wypróbowania.
Najlepsze kremy na rozstępy - PHLOV TAKE CONTROL, BABE!

Składniki kremu: Fitokompleks StrioverTM inspirowany zabiegami z osocza bogatopłytkowego: sprzyja redukcji widoczności, zmniejszeniu obszaru i rozjaśnieniu istniejących rozstępów już po 28 dniach*, stymuluje skórę do produkcji kolagenu i elastyny, poprawiając jej wytrzymałość na rozciąganie. Oleje z nasion kamelii, pestek winogron oraz masło shea wspomagające proces regeneracji skóry, zapewniające długotrwały komfort i nawilżenie.
Najlepsze kremy na rozstępy - CLARINS BODY PARTNER
Materiały prasowe
Składniki kremu: Azjatykozyd w połączeniu z organicznym ekstraktem z zielonego banana, pomagające zapobiegać tworzeniu się rozstępów i widocznie zmniejszające je w czterech wymiarach (długość + szerokość + głębokość + kolor). Olejek z orzecha laskowego o właściwościach odżywczych.
Najlepsze kremy na rozstępy - YOSKINE TSUBAKI SLIM BODY

Składniki koncentratu: olej z nasion kamelii japońskiej, bogaty w kwasy: linolowy i oleinowy, działa na skórę nawilżająco i regenerująco. Naturalny egzopolisacharyd EPS produkowany przez plankton zwiększa spalanie tkanki tłuszczowej, zapobiega tworzeniu się nierówności lipidowych pod skórą oraz rozbija utrwalone skupiska adipocytów wyczuwalne na skórze jako grudki. Collagen re-filler odbudowuje skórę od środka, wygładzając i ujędrniając. Wypełnia i napręża wszelkie zwiotczenia
powstałe na skutek starzenia się skóry oraz szybkiej utraty wagi ciała. Kwas glikolowy eksfoliuje wierzchnie warstwy naskórka odmładzając wygląd skóry i korygując wszelkie jej niedoskonałości.
Najlepsze kremy na rozstępy - TOŁPA MUM KREM WZMACNIAJĄCY PRZECIW ROZSTĘPOM

Składniki kremu: Torf tołpa.®, będący multiroślinnym antyoksydantem, naturalnie chroni i wzmacnia skórę. Masło shea, kompleks przywrotnika, skrzypu, ostropestu, kiełków pszenicy, soi, lucerny i rzodkwi, zielone algi, fucogel, perełkowiec japoński, proteiny orzechów laskowych, wyciągi z: jeżówki, skrzypu, przywrotnika, gliceryna - poprawiają nawilżenie i elastyczność.
Najlepsze kremy na rozstępy - SAMARITÉ SUPREME BALM

Składniki balsamu: 100% cennych lipidów i olejów, które aż do 48 h nawilżają, natłuszczają, uelastyczniają, łagodzą i zmniejszają uczucie swędzenia i podrażnienia skóry całego ciała, również biustu i brzucha.
Najlepsze kremy na rozstępy - BABYDREAM MAMAS OLIWKA PIELĘGNACYJNA PRZECIW ROZSTĘPOM

Składniki oliwki: Olej migdałowy i olej makadamia wspomagają funkcję ochronną skóry. Olej jojoba, olej sojowy i olej słonecznikowy intensywnie pielęgnują skórę, dzięki czemu staje się ona delikatna i gładka w dotyku.
Najlepsze zabiegi na rozstępy
Najlepsze efekty uzyskamy łącząc pielęgnację domową z zabiegami medycyny estetycznej. W przypadku zapobiegania rozstępom warto zainteresować się kuracjami ujędrniającymi i napinającymi skórę, do których zalicza się m.in. mezoterapia z hydrolizowanym kolagenem, peptydami lub aminokwasami. W kwestii zwalczania już powstałych zmian, do wyboru mamy zabiegi wykorzystujące lasery, mezoterapię lub kwasy, czyli peelingi chemiczne. Na szczególną uwagę zasługuje kwas trichlorooctowy (TCA), który pobudza produkcję kolagenu i elastyny oraz stymuluje odnowę komórkową. W gabinecie medycyny estetycznej warto rozważyć też zabieg z retinolem i witaminą C, który aktywuje reakcje naprawcze w skórze oraz przyśpiesza odnowę komórkową. Substancje stosowane przez specjalistów mają mocniejsze działanie, wnikają w głębsze warstwy skóry, dlatego też przynoszą szybsze i lepsze rezultaty, choć konieczne jest wykonanie całej serii zabiegów.
Ekspertka
![]() |
ZOFIA OWCZAREK Kosmetolog, towaroznawca i ekspert marki Venome, produkującej preparaty z zakresu medycyny estetycznej. O problemach skórnych i sposobach ich leczenia wie wszystko. |