Mydło glicerynowe: jak zrobić, właściwości

Hipoalergiczny, naturalny i ekologiczny środek nawilżający to właśnie gliceryna, a konkretnie mydło, które możesz także przygotować w domowym zaciszu. Znana od wielu lat, dużo bardziej wydajna alternatywa zwykłego mydła, nie bez powodu zdobywa coraz więcej wielbicieli. Sprawdzamy właściwości mydła glicerynowego. Mamy też dla Ciebie prosty przepis na jego wykonanie. 

mydło glicerynowe fot. Shutterstock.com

Mydło glicerynowe – właściwości 

Jak sama nazwa wskazuje, głównym składnikiem mydła glicerynowego jest właśnie gliceryna, czyli związek chemiczny pozyskiwany z tłuszczów roślinnych i zwierzęcych. Glicerynę rośliną wykorzystuje się m.in. w kosmetologii ze względu na jej szeroką gamę właściwości. Przede wszystkim głęboko nawilża i oczyszcza skórę, co spowodowane jest jej wysoką higroskopijnością oraz niewielkim cząsteczkom, które wchłaniają się głęboko w skórę. Poza głębokim oczyszczaniem gliceryna zmiękcza również naskórek, a także łagodzi podrażnienia i zaczerwienienia. Dodatkowo dba o ochronę bariery lipidowej i chroni przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych na skórę. Mydło glicerynowe jest bardzo delikatne, dlatego można go stosować do mycia małych dzieci i niemowląt. Ma neutralne pH, więc może być stosowane do różnych typów skóry, nawet tych skłonnych do alergii, ze względu na właściwości hipoalergiczne – nie uczula. Ponadto świetnie sprawdzi się do mycia twarzy oraz higieny okolic intymnych. 

Gliceryna – zastosowanie w kosmetyce

Ze względu na jej szeroką gamę właściwości, często wykorzystywana jest w kosmetyce jako dodatek do pomadek, kremów przeciwzmarszkowych, nawilżających, czy jako składnik kosmetyków do pielęgnacji włosów. Zawartość gliceryny w kosmetykach ułatwia ich rozprowadzanie na skórze, często dodając im lepkości. 

SPRAWDŹ: Szampon w kostce – czym jest, gdzie kupić i jak używać?

Mydło glicerynowe – przeciwwskazania

Pomimo że mydło glicerynowe jest raczej bezpiecznym kosmetykiem do pielęgnacji, uważać powinny na niego osoby z trądzikiem zaskórnikowym czy zapaleniem mieszków włosowych, ponieważ gliceryna ze względu na swoje właściwości natłuszczające może zapychać pory i powodować powstawanie nowych podrażnień i niedoskonałości. 

Przepis na mydło glicerynowe

Przygotowanie mydła glicerynowego jest niezwykle proste. Wystarczy, że kupisz (dostępną w internecie) bazę glicerynową, a reszta zależy od Ciebie. 

Potrzebne Ci będą: 

  • baza glicerynowa (około 250 g) 
  • barwnik
  • dowolny olejek eteryczny (bezpieczny dla skóry olejek zapachowy, nie do pomieszczeń, które nie nadają się do kontaktu ze skórą)
  • dowolne dodatki: suszone kwiaty, ziarna kawy, skórki owocowe czy zioła
  • silikonowa forma: do babeczek lub kostek lodu
  • garnek 

Przygotowanie: 

Krok 1: Bazę glicerynową podziel nożem na mniejsze kawałki, a następnie rozpuść ją w kąpieli wodnej (miskę z bazą glicerynową umieść w garnku z gorącą wodą i delikatnie mieszaj masę) lub w kuchence mikrofalowej (czas rozpuszczania w tym przypadku to około 30 sekund). 

Krok 2: Do rozpuszczonej masy dodaj dowolny olejek eteryczny (około 2 krople) oraz kilka kropel wybranego barwnika. Delikatnie wymieszaj. Na tym etapie możesz także dodać wybrane wcześniej dodatki w postaci kwiatów czy kawy. Jeżeli masz skórę skłonną do alergii, zwróć uwagę na dobór dodatków, barwnika oraz olejków zapachowych, ponieważ niektóre z nich mogą szybko wywołać reakcje alergiczne.

Krok 3: Następnie dokładnie wymieszaną masę przelej do silikonowych foremek i odstaw do całkowitego ostygnięcia. Czas zastygania Twoich naturalnych mydeł glicerynowych będzie się różnił z zależności od wielkości foremek (od 30 minut w przypadku małych foremek, nawet do kilku godzin). 

Krok 4: Po całkowitym zastygnięciu masy, wyciągnij gotowe mydełka z foremek. Takie naturalne kosmetyki mogą okazać się świetnym pomysłem na prezent świąteczny lub dodatek do podarunku urodzinowego. 

Pamiętaj, że aby mydło glicerynowe utrzymało swoje właściwości i posłużyło Ci jak najdłużej, należy je po każdym użyciu odpowiednio osuszyć. Jeżeli nie zostanie osuszone, szybko straci swoją konsystencję. Przydatna może okazać się specjalna mydelniczka, która sprawi, że nadmiar wody spływający z mydła zostanie szybko odprowadzony. 

ZOBACZ TEŻ: Brwi na mydło, czyli soap brows - stylizacja krok po kroku

REKLAMA