Nie zaliczyłybyśmy raczej mydła Aleppo do listy pięknie wyglądających na półce kosmetyków, ale zdecydowanie powinno znaleźć się w rankingu top naturalnych produktów do pielęgnacji. Jasnobrązowa kostka z zielonym wypełnieniem w środku to najbardziej charakterystyczna wersja mydła Aleppo, które znane jest także jako mydło Alep, mydło laurowe, mydło ghar, a także jako szare mydło syryjskie.
- Mydło Aleppo – historia
- Mydło Aleppo – właściwości
- Mydło Aleppo – zastosowanie
- Mydło Aleppo – jak powstaje?
- Mydło Aleppo – jakie wybrać?
- Gdzie kupić mydło Aleppo?
- Mydło Aleppo – opinie ekspertów
Mydło Aleppo – historia
Ręcznie robione syryjskie mydło znane jest już od ponad 2000 lat. Pochodzi z Syrii, z miasta Aleppo, na co wskazuje jego nazwa. Tradycyjny produkt, wykonywany według przekazywanej z pokolenia na pokolenie, receptury nazywany jest „matką wszystkich mydeł”, ponieważ uznany został za pierwsze mydło w historii. Początkowo mydło znane było jedynie mieszkańcom Syrii, ludność niektórych krajów europejskich poznali je w trakcie wypraw krzyżowych w XI wieku, a Polacy dopiero w XX wieku. Nie bez powodu popularność mydła Aleppo wciąż rośnie. Naturalny kosmetyk, o prostym składzie ma naprawdę wiele cennych właściwości.
Mydło Aleppo – właściwości
- Mydło Aleppo na trądzik – mydło syryjskie głęboko oczyszcza i nawilża skórę, a także działa antyseptycznie, dzięki czemu zapobiega pojawianiu się wyprysków, ale także reguluje produkcję sebum i niweluje trądzik. Może być stosowane na całym ciele, w tym twarzy. Należy jednak pamiętać, że skóra ma odczyn kwaśny, a mydło zasadowy, dlatego po użyciu go powinnaś oczyścić dodatkowo twarz tonikiem.
- Mydło Aleppo dla alergików – prosty i naturalny skład mydła nie wywołuje reakcji alergicznych, dlatego jest kosmetykiem całkowicie bezpiecznym także dla alergików.
- Mydło Aleppo a bariera ochronna skóry – oprócz intensywnego oczyszczenia, mydło laurowe chroni skórę przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych. Ponadto, przyspiesza gojenie się ran, łagodzi obrzęki i stany zapalne skóry. Regularne stosowanie mydła Aleppo prowadzi do ujędrnienia i odżywienia skóry.
- Mycie włosów mydłem Aleppo – mydło Aleppo znane jest także jako środek przeciwłupieżowy, dlatego możesz śmiało stosować je jako szampon do włosów. Po nałożeniu kosmetyku odczekaj około 10 minut i spłucz wodą.
ZOBACZ TEŻ: 5 najczęściej popełnianych błędów w makijażu
Mydło Aleppo – zastosowanie
Dzięki bardzo rozbudowanej gamie właściwości, mydło Aleppo znalazło też swoje zastosowanie jako:
- kosmetyk do mycia ciała (dla skóry dojrzałej, a także dla dzieci i niemowląt)
- szampon do włosów
- preparat do mycia twarzy
- maseczka do twarzy
- krem do golenia
- płyn do higieny intymnej
- środek piorący (przy delikatnych tkanin)
Mydło Aleppo – jak powstaje?
Oryginalne mydło syryjskie jest w pełni naturalne, nie zawiera konserwantów, gliceryny ani barwników, a bazuje głównie na czterech składnikach: oliwie z oliwek, oleju laurowym, wodzie oraz ługu sodowym, który pozyskiwany jest z soli morskiej. Warto pamiętać, o każdym z tych składników, aby nie dać się oszukać przez producentów podrobionych mydeł. Obecnie dostępne są także mydła Aleppo wzbogacone o glinki, zioła, błota z Morza Martwego czy dodatki kwiatowe. Produkcja mydła Aleppo trwa kilka miesięcy. Od wieków wykonywane jest ręcznie, zgodnie z tradycyjną recepturą. Cały proces rozpoczyna się po pierwszych zbiorach oliwek. Oliwa z oliwek gotuje się razem z ługiem sodowym przez kilka dni – w tym czasie powstaje mydlana masa, do której następnie dodawany jest olej laurowy, a z kotła odciągany i wypłukiwany wodą jest ług. Kolejny etap to odparowywanie i ostudzanie. Mydło rozprowadzane jest na arkuszach papieru, gdzie zastyga, a później dzielone jest na równe kawałki i pieczątkowanie. To nie koniec, ponieważ kawałki mydła dojrzewają nawet do 12 miesięcy, dlatego układane są w specjalnej kolumnie, gdzie schną, twardnieją i zmieniają swój zewnętrzny kolor z zielonego na piaskowy.