Mydło Aleppo: historia, właściwości, jakie wybrać

Naturalne mydło, wykonane tradycyjną metodą, które powstaje na bazie czterech składników, może okazać się idealnym produktem do codziennej pielęgnacji Twojej skóry. Wyjaśniamy, czym jest mydło Aleppo.

Mydło Aleppo fot. shutterstock.com

Nie zaliczyłybyśmy raczej mydła Aleppo do listy pięknie wyglądających na półce kosmetyków, ale zdecydowanie powinno znaleźć się w rankingu top naturalnych produktów do pielęgnacji. Jasnobrązowa kostka z zielonym wypełnieniem w środku to najbardziej charakterystyczna wersja mydła Aleppo, które znane jest także jako mydło Alep, mydło laurowe, mydło ghar, a także jako szare mydło syryjskie.

  1. Mydło Aleppo – historia
  2. Mydło Aleppo – właściwości
  3. Mydło Aleppo – zastosowanie
  4. Mydło Aleppo – jak powstaje?
  5. Mydło Aleppo – jakie wybrać?
  6. Gdzie kupić mydło Aleppo?
  7. Mydło Aleppo – opinie ekspertów

Mydło Aleppo – historia 

Ręcznie robione syryjskie mydło znane jest już od ponad 2000 lat. Pochodzi z Syrii, z miasta Aleppo, na co wskazuje jego nazwa. Tradycyjny produkt, wykonywany według przekazywanej z pokolenia na pokolenie, receptury nazywany jest „matką wszystkich mydeł”, ponieważ uznany został za pierwsze mydło w historii. Początkowo mydło znane było jedynie mieszkańcom Syrii, ludność niektórych krajów europejskich poznali je w trakcie wypraw krzyżowych w XI wieku, a Polacy dopiero w XX wieku. Nie bez powodu popularność mydła Aleppo wciąż rośnie. Naturalny kosmetyk, o prostym składzie ma naprawdę wiele cennych właściwości.

Mydło Aleppo – właściwości

  • Mydło Aleppo na trądzik – mydło syryjskie głęboko oczyszcza i nawilża skórę, a także działa antyseptycznie, dzięki czemu zapobiega pojawianiu się wyprysków, ale także reguluje produkcję sebum i niweluje trądzik. Może być stosowane na całym ciele, w tym twarzy. Należy jednak pamiętać, że skóra ma odczyn kwaśny, a mydło zasadowy, dlatego po użyciu go powinnaś oczyścić dodatkowo twarz tonikiem.
  • Mydło Aleppo dla alergików – prosty i naturalny skład mydła nie wywołuje reakcji alergicznych, dlatego jest kosmetykiem całkowicie bezpiecznym także dla alergików.
  • Mydło Aleppo a bariera ochronna skóry – oprócz intensywnego oczyszczenia, mydło laurowe chroni skórę przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych. Ponadto, przyspiesza gojenie się ran, łagodzi obrzęki i stany zapalne skóry. Regularne stosowanie mydła Aleppo prowadzi do ujędrnienia i odżywienia skóry.
  • Mycie włosów mydłem Aleppo – mydło Aleppo znane jest także jako środek przeciwłupieżowy, dlatego możesz śmiało stosować je jako szampon do włosów. Po nałożeniu kosmetyku odczekaj około 10 minut i spłucz wodą.

ZOBACZ TEŻ: 5 najczęściej popełnianych błędów w makijażu

Mydło Aleppo – zastosowanie

Dzięki bardzo rozbudowanej gamie właściwości, mydło Aleppo znalazło też swoje zastosowanie jako:

  • kosmetyk do mycia ciała (dla skóry dojrzałej, a także dla dzieci i niemowląt)
  • szampon do włosów
  • preparat do mycia twarzy
  • maseczka do twarzy
  • krem do golenia
  • płyn do higieny intymnej
  • środek piorący (przy delikatnych tkanin)

Mydło Aleppo – jak powstaje?

Oryginalne mydło syryjskie jest w pełni naturalne, nie zawiera konserwantów, gliceryny ani barwników, a bazuje głównie na czterech składnikach: oliwie z oliwek, oleju laurowym, wodzie oraz ługu sodowym, który pozyskiwany jest z soli morskiej. Warto pamiętać, o każdym z tych składników, aby nie dać się oszukać przez producentów podrobionych mydeł. Obecnie dostępne są także mydła Aleppo wzbogacone o glinki, zioła, błota z Morza Martwego czy dodatki kwiatowe. Produkcja mydła Aleppo trwa kilka miesięcy. Od wieków wykonywane jest ręcznie, zgodnie z tradycyjną recepturą.  Cały proces rozpoczyna się po pierwszych zbiorach oliwek. Oliwa z oliwek gotuje się razem z ługiem sodowym przez kilka dni – w tym czasie powstaje mydlana masa, do której następnie dodawany jest olej laurowy, a z kotła odciągany i wypłukiwany wodą jest ług. Kolejny etap to odparowywanie i ostudzanie. Mydło rozprowadzane jest na arkuszach papieru, gdzie zastyga, a później dzielone jest na równe kawałki i pieczątkowanie. To nie koniec, ponieważ kawałki mydła dojrzewają nawet do 12 miesięcy, dlatego układane są w specjalnej kolumnie, gdzie schną, twardnieją i zmieniają swój zewnętrzny kolor z zielonego na piaskowy.

Mydło Aleppo – jakie wybrać?

Mydło Aleppo powstaje z naturalnych składników, dlatego jest bezpieczne dla każdego. Należy jednak pamiętać, że mydła Aleppo różnią się od siebie właściwościami, co wynika z proporcji użytych składników w czasie produkcji. Aby mydło mogło spełnić swoje zadanie, należy wybrać odpowiednie do danego typu skóry. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z mydłem Aleppo, najlepiej sięgnij po produkt z najniższym stężeniem oleju laurowego. Jeśli okaże się, że taki produkt nie do końca sprawdza się na Twojej skórze, wybierz produkt o silniejszym działaniu.

  • Skóra normalna – zadbaj o odpowiednie nawilżenie skóry, używając mydła 100% oliwy z oliwek bez dodatku oleju laurowego lub z niewielką jego zawartością (do 20%).
  • Skóra z tendencją do przesuszania – podobnie jak w przypadku skóry normalnej, najlepiej sprawdzi się mydło o niewielkim stężeniu oleju laurowego.
  • Skóra tłusta – jeśli masz problem z niewielkimi wypryskami, umiarkowaną egzemą, skaleczeniami i lekkimi stanami zapalnymi skóry, możesz sięgnąć po mydło o stężeniu 20%-40%. W przypadku cery bardzo problematycznej, łojotokowej, trądzikowej, z silnymi stanami zapalnymi takie stężenie może okazać się niewystarczające – wtedy pomoże Ci mydło o stężeniu 60% (lub więcej) oleju laurowego.
  • Skóra ze skłonnością do alergii – alergicy także powinni korzystać z naturalnych właściwości mydła Aleppo (najlepiej tego o niskim stężeniu oleju laurowego).
  • Skóra dojrzała – skóra dojrzała w większości przypadków wymaga intensywnego nawilżenia, dlatego w tym przypadku również sprawdzi się mydło o niskiej zawartości oleju laurowego (do 20%).
  • Skóra delikatna (dla dzieci i niemowląt) – zacznij od mydła o najmniejszym stężeniu. Mydło Aleppo, o stężeniu około 20%, uważane jest za najbardziej uniwersalne i bezpieczne dla skóry.

Gdzie kupić mydło Aleppo?

Mydło Alep znajdziesz w niejednej drogerii internetowej, sklepach z produktami ekologicznymi i oczywiście w sklepach z produktami arabskimi. Ceny wahają się od 18 do 50 złotych, w zależności od stężenia i gramatury produktu.

Mydło Aleppo – opinia ekspertki

Ekspertka: Angelika Łukasiewicz, kosmetolog, dermokonsultantka i autorka bloga Kosmostolog.

Nasza skóra jest narządem barierowym i w związku z tym wykształciła szereg mechanizmów obronnych. Jednym z nich jest odpowiednie, kwaśne pH ok 5,5, które reguluje rozwój naturalnej mikrobioty („dobre” bakterie) i jest niesprzyjające dla patogenów zewnętrznych. Skóra jest również pokryta naturalnym balsamem nawilżającym, tzw. płaszczem hydro-lipidowym, którego równowaga jest niezbędna dla jej prawidłowego funkcjonowania.

Mydła to mieszaniny oleju najczęściej kokosowego, ale również laurowego i oliwy z oliwek oraz ługu, który nadaje im bardzo wysokie pH powyżej 8. Dzięki takiej budowie mydło dobrze usuwa bród, ale wpływa też na zmianą pH skóry i jej wysuszenie.

Mydło Aleppo jest uznawane za wyjątkowe, dzięki tradycyjnej, niezmienionej od wieków recepturze. Niemniej jednak wysusza skórę tak samo, jak każde inne mydło, ponieważ jego wysokie pH zwiększa aktywność kalikreiny 5 prowadząc do dysfunkcji bariery skórnej i zaburza jej mikrobiotę.

Jeśli chcemy sprawdzić, czy mydło wysusza skórę, najlepiej po prostu się nim umyć, uczucie ściągnięcia po umyciu świadczy o zaburzeniu równowagi wodno-lipidowej i należy znaleźć taki sposób oczyszczanie, który go nie wywołuje. Podczas spłukiwanie detegentu powinniśmy czuć pod palcami poślizg, jeśli skóra jest tępa, to znaczy, że właśnie usunęliśmy jej płaszcz hydro-lipidowy.

ZOBACZ TEŻ: Kremy na cellulit - przegląd najlepszych kosmetyków

REKLAMA