Moje włosy strasznie się elektryzują. Co mogę zrobić? [Zapytaj WH]

To tylko jedne z pytań, jakie zadaliśmy naszym ekspertom.

Shutterstock

WH: Elektryzowanie się włosów to nie przypadek, to kwestia praw fizyki. „Poszczególne włosy naładowane dodatnio odpychają się wzajemnie, co sprawia, że unoszą się jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki - mówi stylista fryzur Krzysztof Kulesza. - Im bardziej są przesuszone, tym problem jest większy”. Rozwiązanie? Środki do pielęgnacji, które zamkną łuskę włosa, i mocniejsze nawilżanie, redukujące ilość ładunków magnetycznych. Zanim jednak te zabiegi przyniosą efekt, możesz skorzystać z kilku trików. Zamiast wycierać włosy ręcznikiem, odsącz wodę z pomocą nieużywanej koszulki i zostaw je do wyschnięcia lub lekko podsusz chłodnym powietrzem z suszarki. Jeśli są zbyt lekkie, dociąż je za pomocą ulubionych olejków, serum lub maską. Korzystne jest także stosowanie szczotki z naturalnym włosiem, a nie syntetycznym. I nie zapominaj o tym, aby pić dużo wody

Czy lepiej płacić za zakupy kartą debetową czy kartą kredytową?

WH: Karta debetowa służy do korzystania ze środków zgromadzonych na koncie, karta kredytowa - do korzystania z przyznanego limitu kredytowego. „W przypadku codziennych zakupów powinnaś płacić kartą debetową - mówi Monika Rytel-Morko, doradca finansowy Open Finance Białystok. - Każda transakcja automatycznie zmniejsza dostępne saldo, co ułatwia kontrolowanie wydatków”. Jednak w przypadku większych zakupów możesz użyć karty kredytowej, ponieważ pozwala ona odłożyć płatność w czasie. Jeśli spłacisz zadłużenie w wyznaczonym okresie, bank nie naliczy odsetek. Gorzej będzie, jeżeli się spóźnisz. „Pamiętaj tylko, że posiadanie karty kredytowej zmniejsza Twoją zdolność kredytową w przypadku pożyczania pieniędzy np. na mieszkanie - dodaje Rytel -Morko. - Dlatego jeśli jej nie używasz, zamknij ją, aby uzyskać lepsze warunki umowy”.

Ostatnio zastanawia mnie, kiedy lepiej robić tabatę: rano czy wieczorem?

WH: To zależy od Twojego zegara biologicznego. „Jeśli chodzisz spać późno i przeżywasz męki Tantala, gdy musisz wstać między 6 a 8, zaplanuj sesje treningowe między 17 a 21” - radzi profesor Tadeusz Stefaniak z wrocławskiej AWF. Nie dość, że będziesz o tej porze bardziej sprawna, to Twój wyższy metabolizm, podkręcony dodatkową tabatą, sprawi, że znacznie łatwiej pozbędziesz się zbędnej tkanki tłuszczowej. Z drugiej strony, jeżeli zaczniesz ćwiczyć rano, organizm, broniąc się przed nienaturalnym zakłóceniem rytmu dobowego, nie tylko spowolni metabolizm, ale z pomocą zwiększonego apetytu będzie się starał uzupełnić powstałe w trakcie ćwiczeń ubytki energetyczne. „Jednak jeśli zasypiasz w trakcie oglądania wieczornych wiadomości w telewizji i budzisz się pełna energii o świcie, poranne treningi tabaty są wymarzoną formą aktywności dla Ciebie” - dodaje prof. Stefaniak.

ZOBACZ TEŻ: Tabata dla początkujących [intensywny trening interwałowy]

Zobacz również:
REKLAMA