Moc regeneracji w domowym SPA - sole mineralne do kąpieli

Jak się skutecznie regenerować po intensywnym dniu, w stresującym czasie albo po wielu godzinach wysiłku fizycznego? To zmęczenie o różnym charakterze, ale nasze ciało w każdej z tych sytuacji potrzebuje odnowy. Ogromny potencjał regeneracyjny mają kąpiele z dodatkiem soli mineralnych. Ten odbudowujący siły zabieg zajmie nam około kwadransa, a korzyści będziemy odczuwać o wiele dłużej. Poznajmy moc kąpieli solankowych.

Kneipp fot: Kneipp

Regeneracja to element treningu

 Regeneracja to odbudowa zasobów energetycznych organizmu, odpoczynek oraz czas na przebudowę i odtworzenie uszkodzonych tkanek. Po właściwej regeneracji widać efekty naszych treningów. Wysiłek i odpowiednio długi odpoczynek to nierozdzielny duet, gdy chcemy zadbać o formę. Regeneracja chroni tkanki przed kontuzjami i przeciążeniami, a cały organizm przed skutkami przetrenowania.

Jeśli odpowiednio zadbamy o odpoczynek, może zaistnieć zjawisko superkompensacji. Organizm odbudowuje swoje zasoby po dużym wysiłku, aby wrócić do stanu energetycznej równowagi. Jeśli wysiłek ten był większy niż zazwyczaj, organizm gromadzi „nadwyżkę” energii, spodziewając się podobnego obciążenia. Przejawi się to na przykład zwiększoną wydolnością, ale też zwiększoną odpornością na stresory (czyli wszystko, co obciąża nasz organizm, od wysiłku fizycznego po czynniki psychiczne). 

Solanki na zdrowie

Ciepła kąpiel z solami mineralnymi przynosi ciału mnóstwo korzyści. Przyspiesza krążenie, mobilizuje układ autoimmunologiczny i pobudza procesy biochemiczne, dzięki czemu zmniejsza ogniska zapalne i likwiduje skutki mikrourazów w tkankach. Tym samym łagodzi sztywność stawów i nadmierne napięcie mięśni oraz zmniejsza dolegliwości bólowe całego aparatu ruchu. Sole mineralne rozpuszczone w kąpieli mają też bezpośredni wpływ na skórę, łagodząc stany zapalne, złuszczając martwy naskórek i poprawiając jej napięcie.

Kneippfot: Kneipp

 

Istnieje kilka rodzajów soli do kąpieli, a ich kolor zależy od zawartych pierwiastków oraz ewentualnego dodatku olejków eterycznych, które nadają kąpieli dodatkowy walor aromaterapeutyczny. Sól z olejkiem eukaliptusowym lub olejkami z jodły i sosny będą inhalować drogi oddechowe, wyciszać układ nerwowy i wzmacniać w stanach wyczerpania. Arnika, jałowiec i czarci pazur rozluźnią mięśnie i zmniejszą dolegliwości bólowe stawów, a melisa i lawenda poprawią jakość snu i zrelaksują. Sole można uzyskać z odparowanej wody morskiej lub poprzez proces warzenia soli pochodzących z głębokich złóż podziemnych, gdzie znajdują się najczystsze odmiany, na które nie miało wpływu środowisko zewnętrzne. W Europie takim miejscem jest warzelnia Saline Luisenhall. 

Kąpiel wg Kneippa

Właściwości wody wspierają nasze ciało od zewnątrz i od wewnątrz. Jej temperatura, ciśnienie, składniki mineralne, a do tego czas kąpieli, poziom zanurzenia, masaż i ruch z nią połączone dają ciału ukojenie albo pobudzenie, w zależności od tego, jaki efekt chcemy uzyskać. Regeneracyjne, lecznicze i pielęgnacyjne zabiegi z wykorzystaniem wody stosowane były od tysięcy lat, a Sebastian Kneipp stworzył z nich dziedzinę leczenia: hydroterapię.

Kneippfot: Kneipp

 

Ciepła kąpiel, dająca naszemu ciału najwięcej korzyści, powinna trwać około 15-20 minut, a temperatura wody nie może przekraczać 38 stopni Celsjusza. Dla uzyskania efektu pobudzenia i podniesienia energii po kąpieli można wykonać letni lub zimny prysznic - na same nogi albo na całe ciało.

Wzmacniając działanie wody leczniczymi solami do kąpieli i olejkami możemy stworzyć w warunkach domowych prawdziwe, prywatne SPA. Ekskluzywne, bo tylko dla nas i po którego korzyści możemy sięgnąć zawsze, kiedy potrzebujemy.


Kneippfot: Kneipp

Autorka:

Dr n. med. Małgorzata Jachacz-Łopata, fizjoterapeutka uroginekologiczna, eksertka marki Kneipp, absolwentka Wydziału Nauk o Zdrowiu i Wydziału Lekarskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, współautorka książek dla specjalistów „Wellness, SPA i Anti-aging” PZWL, „Rozejście mięśnia prostego brzucha - terapia kompleksowa” MedPharm Polska oraz „Wdech-Wydech. Jak dodać otuchy ciału w stresie” MedPharm Polska; wielokrotnie nagradzana za prace poświęcone zdrowiu kobiety prezentowane na konferencjach polskich i zagranicznych. Współautorka projektu Femme Medica - szkoleń medycznych dla specjalistów.

Zobacz również: