Mity na temat pielęgnacji włosów

Czy suche szampony szkodzą włosom? Czy skóra głowy też potrzebuje peelingu? I czy zniszczone włosy da się naprawić? Pytań jest mnóstwo, a my znamy odpowiedź na każde z nich.

pielęgnacja włosów fot. Shutterstock.com

Czy kiedykolwiek farbowałaś włosy? Masz suszarkę ze sporym przebiegiem? Codziennie używasz szczotki? Jeśli odpowiedziałaś twierdząco na którekolwiek z tych pytań – tak, nawet na ostatnie – Twoje włosy są w jakimś stopniu uszkodzone. Gdy tylko pasma wydostaną się z mieszków, wciąż narażane są na działanie czynników zewnętrznych, szkody są więc nieuniknione.

Spis treści

  1. Czy farbowane włosy to zniszczone włosy?
  2. Czy wyższa temperatura narzędzi do stylizacji pomaga szybciej wykonać fryzurę i oszczędzić włosom zniszczeń?
  3. Czy wszystkie szczotki są takie same?
  4. Czy permanentne plecionki chronią włosy?
  5. Czy suchego szamponu należy używać oszczędnie?
  6. Czy włosy powinno się myć codziennie?
  7. Czy ozdoby są dobre dla włosów?

W przeciwieństwie do skóry, włosy są martwą tkanką i nie mogą się same zregenerować, zatem jedynie Twoja troskliwa pielęgnacja może sprawić, że będą zdrowe i mocne. Chyba miło poczuć się potrzebną, co? Żeby jednak skutecznie zadbać o włosy, powinnaś wiedzieć, co ma wpływ na ich siłę, wygląd, więc i łatwość układania. Jak pewnie się domyślasz, im dłuższe włosy, tym bardziej sa zniszczone. Po prostu żyją dłużej i przeszły więcej: koloryzacji, ataków gorącymi narzędziami do stylizacji czy szarpania szczotką. Rodzaj i tekstura fryzury również odgrywają rolę w doborze odpowiedniej pielęgnacji: na przykład grube, kręcone włosy mogą wytrzymać nieco więcej ciepła niż cieńsze, delikatniejsze kosmyki. Chcesz wiedzieć, co naprawdę niszczy Twoje włosy i jak się temu przeciwstawić? Czytaj dalej.

ZOBACZ: Czy szampon do włosów trzeba zmieniać co jakiś czas?

Czy farbowane włosy to zniszczone włosy?

PRAWDA

Niezależnie od tego, czy robisz naturalny balayage, czy róż na całej głowie, koloryzacja zawsze skutkuje zniszczeniem włosów. Aby wtłoczyć w kosmyki nowy pigment, substancje chemiczne w farbie muszą powodować pewne uszkodzenia. Proces koloryzacji polega na penetracji naskórka głowy i zewnętrznej warstwy ochronnej włosów – robi się to zwykle amoniakiem. Następnie włosy są rozjaśniane w celu usunięcia naturalnej barwy, na koniec zaś farba nadaje im nowy kolor. Poproś fryzjera o stosowanie produktów z mniejszą ilością wybielacza i, jeżeli to możliwe, bez amoniaku. Kolor może być mniej trwały, ale chyba warto.

Czy wyższa temperatura narzędzi do stylizacji pomaga szybciej wykonać fryzurę i oszczędzić włosom zniszczeń?

FAŁSZ

Wysoka temperatura jest bezlitosna dla włosów, dlatego nigdy nie ustawiaj suszarki ani prostownicy na maksymalny poziom ciepła. Optymalne będzie użycie możliwie najniższej temperatury, która umożliwi Ci osiągnięcie pożądanego efektu (kręcenie, prostowanie, suszenie). Zacznij stylizację, ustawiając najniższą temperaturę, i podnoś ją odrobinę, jeżeli nie widzisz rezultatów. I nigdy nie zapominaj o środku chroniącym przed wysoką temperaturą. 

Czy wszystkie szczotki są takie same?

FAŁSZ

Dziś trycholodzy polecają szczotki z zaokrąglonymi, elastycznymi, plastikowymi końcówkami. Są delikatne zarówno dla włosów, jak i skóry głowy. Popularne do niedawna szczotki z włosia dzika okazały się zdrapywać z włosów warstwę ochronną, osłabiając je i zwiększając porowatość. Istotna jest też podstawa szczotki – najlepiej, by była amortyzowana i miała otwory wentylacyjne umożliwiające szybsze rozpraszanie ciepła podczas stylizacji. Falowane lub kręcone włosy najlepiej zaś rozczesywać gładkim grzebieniem o szeroko rozstawionych zębach. Ponieważ włosy nie mają zakończeń nerwowych, trudno powiedzieć, czy robisz im krzywdę. Zrób test dłoni: przesuń szczotką po wierzchu dłoni – jeżeli ząbki drapią i zostawiają czerwone ślady, musisz wymienić ją na bardziej miękką. 

Czy permanentne plecionki chronią włosy?

FAŁSZ

Choć w teorii ciasno zaplecione warkoczyki mają chronić włosy przed uszkodzeniami spowodowanymi codzienną stylizacją, mogą przynieść więcej szkody niż pożytku. Aby spełniły swoje zadanie, powinny być odpowiednio zaplecione, pielęgnowane i odświeżane. Przede wszystkim plecionki nie mogą być zbyt ciasne – jeśli boleśnie ciągną, mogą spo- wodować uszkodzenia włosów, pro- wadzące nawet do ich wypadania. Nie zostawiaj też plecionki na głowie dłużej niż przez dwa miesiące.

Czy suchego szamponu należy używać oszczędnie?

PRAWDA

Suchy szampon nie myje głowy, tylko chłonie sebum. Używany w nadmiarze podrażnia skórę głowy, zapycha pory, prowadzi do zaburzenia płaszcza hydrolipidowego i namnażania się grzybów, a to wszystko sprzyja nadmiernemu wypadaniu włosów. Używaj go tylko w awaryjnych sytuacjach. Wybieraj te z mączką albo skrobią ryżową w składzie. Talk? Odłóż kosmetyk.

Czy włosy powinno się myć codziennie?

FAŁSZ

Tak naprawdę zależy to od tego, jakie masz włosy. Grube, gęste loki często wymagają mycia tylko raz w tygodniu, zaś cienkie lub przetłuszczające się już po jednym dniu wyglądają na przyklapnięte. Zbyt rzadkie oczyszczanie skóry głowy powoduje nadmierne gromadzenie się sebum, które w końcu może utrudniać prawidłowy wzrost włosom. Z drugiej strony, zbyt częste mycie może wysuszać pasma. Znaczenie mają także styl życia i pora roku. Musisz sprawdzić, co jest dla Ciebie najlepsze.

ZOBACZ TEŻ: Jak często myć włosy? Ekspertka wyjaśnia

Czy ozdoby są dobre dla włosów?

PRAWDA

Moda na ozdobne akcesoria do włosów jest bardzo zdrowa. Frotki uszyte z jedwabiu są wyjątkowo delikatne dla kosmyków i świetnie wyglądają na luźnych kucykach. Klamry i oversize’owe szpilki w kształcie litery U umożliwiają zrobienie eleganckiego upięcia bez naciągania włosów. A właśnie szarpanie i ciasne wiązanie może doprowadzać do łysienia trakcyjnego.

SPRAWDŹ: Co zrobić, by włosy rosły szybciej?

REKLAMA