Mikrodermabrazja inaczej nazywana jest też kontrolowanym mikropilingiem, czyli zabiegiem polegający na mechanicznym złuszczaniu warstwy rogowej naskórka za pomocą kryształków diamentu, korundu bądź strumienia wody (hydrabrazja) czy tlenu (oksybrazja). Efekty widać od razu po zabiegu – skóra jest oczyszczona, wygładzona, zyskuje jednolity koloryt i rozświetlenie. Zabieg ten nadaje się do każdego rodzaju skóry, w każdym wieku. Zabieg ma przystępną cenę i znajduje się na liście tych popularnych.
Spis treści:
- Mikrodermabrazja - na czym polega
- Mikrodermabrazja - wskazania
- Mikrodermabrazja - przeciwwskazaniaMikrodermabrazja a ciąża
- Mikrodermabrazja diamentowa
- Mikrodermabrazja korundowa
- Mikrodermabrazja wodorowa (hydrabrazja)
- Mikrodermabrazja tlenowa (oksybrazja)
- Mikrodermabrazja - efekty
- Mikrodermabrazja - cena
- Mikrodermabrazja w domu
- Peeling kawitacyjny a mikrodermabrazja
Mikrodermabrazja - na czym polega
- Mikrodermabrazja nazywana jest też mikropeelingiem polegającym na kontrolowanym, dobranym do potrzeb skóry mechanicznym złuszczaniu naskórka. Zabieg złuszcza, dotlenia, stymuluje produkcję kolagenu. Zmniejsza zmarszczki, rozstępy, trądzik, cellulit, przebarwienia, a nawet blizny.
- Pierwszym krokiem mikrodermabrazji jest dokładnie oczyszczenie skóry twarzy z nadmiaru sebum i zanieczyszczeń.
- Drugi krok to przyłożenie do skóry specjalnej głowicy, która ściera i zasysa starty naskórek. Głębokość oczyszczania i złuszczania skóry, dostosowywana jest do indywidualnych potrzeb skóry. Mikrodermabrazja to metoda złuszczania naskórka, którą można stosować nie tylko na twarzy, ale na całej powierzchni ciała. Poza twarzą najczęściej wykonuje się ją na dekolcie, plecach i szyi.
Mikrodermabrazja – wskazania
Mikrodermabrazja to zabieg uniwersalny, który sprawdzi się w przypadku wielu problemów skórnych:
- zredukuje płytkie zmarszczki i poprawi elastyczność skóry,
- pobudzi produkcję nowego kolagenu, dzięki czemu zmniejszy przebarwienia, blizny, rozstępy i cellulit,
- oczyści pory skóry i odblokuje zatkane ujścia gruczołów łojowych, które stanowią główną przyczynę zmian trądzikowych,
- mikrodermabrazja poprawia też wnikanie w głąb skóry składników aktywnych zawartych w serum i kremie,
- zabieg mikrodermabrazji polecany jest również przed wykonaniem zabiegów laserowych, kwasowych czy fal radiowych.
Mikrodermabrazja – przeciwwskazania
Mikrodermabrazja to jeden z łagodniejszych zabiegów kosmetycznych, ale mimo wszystko warto zachować ostrożność. Do najczęstszych przeciwskazań należą:
Mikrodermabrazji nie powinno się wykonywać także podczas zimy i lata, bo po zabiegu skóra jest osłabiona, podatna na uszkodzenia i mało odporna na negatywne działanie warunków atmosferycznych.
- trądzik różowaty
- stany zapalne skóry,
- łuszczyca,
- zakażenia bakteryjne i wirusowe,
- znamiona,
- zabiegi chirurgiczne wykonane do dwóch miesięcy przed mikrodermabrazją
- stosowanie leków przeciwzakrzepowych.
Mikrodermabrazji nie powinno się wykonywać także podczas zimy i lata, bo po zabiegu skóra jest osłabiona, podatna na uszkodzenia i mało odporna na negatywne działanie warunków atmosferycznych.
Mikrodermabrazja a ciąża
Kobiet w ciąży mogą wykonywać mikrodermabrazję, bo jest to zabieg bezpieczny i nieinwazyjny a także zupełnie bezbolesny. Mimo wszystko przed wykonaniem zabiegu warto skonsultować tę decyzję z ginekologiem, bo należy pamiętać, że każda ciąża przebiega w indywidualny sposób.
Mikrodermabrazja diamentowa
Mikrodermabrazja diamentowa polega na złuszczaniu naskórka za pomocą specjalnych głowic z pierścieniami ścierającymi, które wykonane są z naturalnego lub sztucznego diamentu. Specjalna końcówka wyposażona jest w system podciśnieniowy, który zasysa ścierany naskórek oraz „diamenty”. Ten rodzaj mikrodermabrazji sprawdzi się zwłaszcza w przypadku skór suchych, cienkich i wrażliwych – nie narusza naturalnej warstwy hydrolipidowej skóry i jest zupełnie bezbolesny. Mikrodermabrazję diamentową mogą wykonywać też osoby ze skórami alergicznymi – w czasie zabiegu nie tworzy się pył a rumień znika kilka godzin po zabiegu.
Mikrodermabrazja korundowa
Mikrodermabrazja korundowa nie jest polecana dla skór delikatnych i alergicznych. Poleca się ją raczej do skór tłustych, skłonnych do łojotoku, z rozszerzonymi porami, doskonale radzi sobie z rozstępami, bliznami i cellulitem.
Ta metoda również jest bezinwazyjna a zabieg przeprowadza się go za pomocą specjalnego urządzenia, którego głowica wyposażona jest w dwie głowice. Jedna pod specjalnym ciśnieniem wypuszcza na skórę kryształy korundu (glinu), które ścierają naskórek, a druga jednocześnie zasysa go. Mikrodermabrazja korundowa nie jest polecana dla skór delikatnych i alergicznych. Poleca się ją raczej do skór tłustych, skłonnych do łojotoku, z rozszerzonymi porami, doskonale radzi sobie z rozstępami, bliznami i cellulitem. Mikrodermabrazja korundowa doskonale radzi sobie również z płytkimi zmarszczkami. Zmniejsza ich widoczność, a skóra odzyskuje jędrność i blask. Zaczerwienienie na skórze po zabiegu może utrzymywać się do dwóch dni.
Mikrodermabrazja wodna (hydrabrazja)
Jest to łagodniejsza wersja mikrodermabrazji diamentowe. Podczas zabiegu warstwa rogowa naskórka ścierana jest za pomocą wody. Mikrodermabrazja wodna jest bardzo delikatna i uniwersalna dla wielu typów skóry, nawet tych wyjątkowo wrażliwych. Hydrabrazję poleca się nawet osobom ze skórą naczynkową, suchą i wrażliwą.
Mikrodermabrazja tlenowa (oksybrazja)
Mikrodermabrazja tlenowa odpowiednia jest dla osób ze skórą bardzo wrażliwą i trądzikową.
To najdelikatniejsza ze wszystkich odmian. Podczas zabiegu z urządzenia wykorzystującego podciśnienie wydmuchiwany jest tlen z odrobiną płynu fizjologicznego. Naskórek jest bardzo delikatnie złuszczany i dotleniany. Mikrodermabrazja tlenowa odpowiednia jest dla osób ze skórą bardzo wrażliwą i trądzikową.
Mikrodermabrazja - efekty
Najlepsze efekty przynosi seria zabiegów mikrodermabrazji, które w zależności od rodzaju i problemów skórnych należy wykonać kilka razy w zalecanych przez dermatologa odstępach czasowych i po których skóra staje się bardziej napięta, wydzielanie łoju jest uregulowane. Koloryt zostaje wyrównany a przebarwienia, drobne zmarszczki, rozstępy i cellulit stają się mniejsze. Po zabiegu ważne jest, aby chronić skórę przed słońcem, dlatego też przed wyjściem z domu zawsze należy nakładać krem z wysokim filtrem i unikać opalania.
Mikrodermabrazja - cena
Najlepsze efekty daje seria zabiegów mikrodermabrazji, które w zależności od rodzaju i problemów skórnych należy kilka razy w zalecanych przez dermatologa odstępach czasowych.
Koszt pojedynczego zabiegu mikrodermabrazji różni się w zależności od partii ciała. Cena za mikrodermabrazję twarzy waha się między 80 a 200 zł. Większe obszary, np. plecy są zazwyczaj o połowę droższe.
Mikrodermabrazja w domu
Zabieg mikrodermabrazji można też zrobić samemu w domu. Nie będzie on tak skuteczny, jak ten wykonany w gabinecie dermatologa, ale przy niewielkich problemach skórnych sprawdzi się całkiem dobrze. Będziesz potrzebować zestawu kosmetyków i specjalnego urządzenia. Kupisz je za około 200 zł. Urządzenie domowej mikrodermabrazji również ma budowaną końcówkę peelingującą, która złuszcza martwy naskórek i zasysa go do środka. W warunkach domowych możliwe jest wykonanie jedynie mikrodermabrazji diamentowej.
Jak się przygotować do wykonania zabiegu mikrodermabrazji w domu ?
- W pierwszej kolejności trzeba bardzo dokładnie zmyć makijaż, oczyścić jego twarz z sebum, kurzu i innych zanieczyszczeń. Przed zabiegiem można położyć na twarz zwilżony ciepłą wodą ręcznik, dzięki czemu otworzymy pory. Po zdjęciu ręcznika, twarz należy osuszyć.
- Po uruchomieniu urządzenia, głowicę przykładamy do brody i przesuwamy ją w kierunku ust, następnie nosa – oczyszczamy go od środka przechodząc do płatków.
- Na czole urządzeniem przesuwamy od środka do jego boków.
- Policzki natomiast oczyszczamy kierując głowicę od dołu do środka twarzy, przesuwając ku górze i na boki
- Po zakończeniu zabiegu przecieramy twarz tonikiem i nakładamy krem nawilżający a przed wyjściem z domu krem z wysokim filtrem.
Peeling kawitacyjny a mikrodermabrazja
Oba zabiegi polegają na bezbolesnym oczyszczaniu skóry twarzy, wzmacniają jej elastyczność, zmniejszają widoczność przebarwień i pobudzają skórę do produkcji kolagenu. W przypadku peelingu kawitacyjnego oczyszczanie i złuszczanie odbywa się za pomocą fal ultradźwiękowych. Dlatego też osoby z trądzikiem, rozszerzonymi naczynkami i stanami zapalnymi powinny trzymać się od niego z daleka.
Między peelingiem kawitacyjnym a mikrodermabrazją są jednak istotne różnice, które należy uwzględnić przy wyborze sposobu oczyszczenia skóry. Peeling kawitacyjny jest delikatniejszy, mikrodermabrazja natomiast oczyszcza dokładniej i głębiej, co wpływa na lepsze efekty ale również dyskomfort po zabiegu.
Na czym polega peeling kawitacyjny?
Podczas peelingu kawitacyjnego fale ultradźwiękowe za pomocą specjalnej szpatułki (ważne jest odpowiednie jej ułożenie – pod kątem 45 stopni) stykają się z wilgotną skórą i wywołują efekt kawitacji. Woda na skórze tworzy mikroskopijne pęcherzyki wypełnione rozrzedzonym gazem, które wskutek działania fal ultradźwiękowych gwałtownie pękają, prowadząc do rozbicia martwych komórek. Kawitacja pobudza mikrokrążenie, usprawnia przepływ krwi i limfy, zapewnia dotlenienie i pobudza komórki do naturalnej odbudowy oraz regeneracji. Skóra staje się rozjaśniona, wygładzona i przygotowana do wchłaniania się składników aktywnych zawartych w kosmetykach. Dla jeszcze lepszego efektu, oprócz zwilżenia skóry wodą, przed zabiegiem można nałożyć na nią dużą ilość toniku z małym stężeniem kwasów owocowych – wzmocni to efekt oczyszczania. Nowoczesne urządzenia do domowego peelingu kawitacyjnego są tak skuteczne, że ich działanie dorównuje zabiegom wykonywanym w gabinecie kosmetycznym czy dermatologicznym.
Między peelingiem kawitacyjnym a mikrodermabrazją są jednak istotne różnice, które należy uwzględnić przy wyborze sposobu oczyszczenia skóry. Peeling kawitacyjny jest delikatniejszy, mikrodermabrazja natomiast oczyszcza dokładniej i głębiej, co wpływa na lepsze efekty ale również dyskomfort po zabiegu. Po mikrodermabrazji skóra jest mocniej zaczerwieniona. Peeling kawitacyjny jest tańszym zabiegiem.
Sprawdź też inne urządzenia do pielęgnacji twarzy i zobacz, na które warto wydać pieniądze i jak ich używać. Oto nasze typy.