Miesiąc mody SS20: projektanci o modzie zrównoważonej i różnorodności 

Choć zbliża się już listopad, a w niektórych sklepach powoli pojawiają się świąteczne witryny, chciałybyśmy na moment wrócić do ciepłego września, czyli miesiąca mody. Podczas tegorocznych tygodni mody, wielu projektantów skupiło się na aspektach takich jak środowisko czy różnorodność.

Archiwum prywatne

Protesty Extinction Rebellion (XR)

Zacznijmy od tego, że Extinction Rebellion to grupa, a raczej ruch stworzony przez osoby, które organizują protesty w celu zmuszenia rządu brytyjskiego do podjęcia odpowiednich kroków na rzecz środowiska, zmiany klimatu oraz społeczeństwa. 

Tydzień mody w Londynie zaczął się właśnie od jednego z takich protestów. Extinction Rebellion zorganizowało akcję, która miał na celu przekazanie ludziom wiadomości o tym jak szkodliwa dla środowiska jest moda i do czego może doprowadzić. Uczestnicy przykleili się do drzwi wejściowych British Fashion Council (BCF), czyli miejsca gdzie odbywały się główne prezentacje. Dodatkowo na chodniku przed wejściem rozlali sztuczną krew. Cała sytuacja miała na celu zobrazowanie przyszłości oraz konsekwencji, które niesie ze sobą przemysł modowy. Był to przede wszystkim bunt oraz próba zmuszenia British Fashion Council do zakończenia wydarzeń takich jak London Fashion Week. Na tym oczywiście nie zakończyły się protesty podczas londyńskiego tygodnia mody. Grupa reprezentująca XR zorganizowała także marsz żałobny, aby podkreślić wagę problemu. Alice Wilby, rzecznik prasowy Extinction Rebellion powiedziała „Przestańcie publikować i sprzedawać ludziom wizji życia, które nie istnieje na planecie, która jest niszczona na naszych oczach.” Mimo, że tydzień oraz miesiąc mody dobiegł końca, grupa protestujących wciąż organizuje zgromadzenia, wychodzi na ulicę i stara się „walczyć” z rządem. Czy osiągną sukces?

Zmiany klimatyczne i moda zrównoważona

Kering, francuski koncern, do którego należą luksusowe marki takie jak Saint Laurent, Gucci czy Alexander McQueen ogłosił, że ich firma wkrótce stanie się neutralna pod względem emisji dwutlenku węgla. Przewodniczący firmy Kering, Francois-Henri Pinault, w oficjalnym oświadczeniu mówił także o zmniejszeniu emisji gazów cieplarnianych, do tego stopnia, aby chronić lasy oraz bioróżnorodność.   

Podczas tygodnia mody w Paryżu, na pokazie Diora pojawiły się 164 drzewa. Prawdę mówiąc nie brzmi to jak zrównoważone i ekologiczne rozwiązanie, ale dom mody obiecał zasadzenie ich na ulicach Paryża, aby mogły dalej rozwijać się z swoim naturalnym środowisku. W tym przypadku nie tylko drzewa miały być symbolem walki dla środowiska. Niektóre modelki podczas pokazu uczesane były w dwa warkocze, które od razu sprowokowały do skojarzeń z nastoletnią Gretą Thunberg.

Projektanci tacy jak Riona Treacy, Unaji, Hanna Fiedler oraz wielu innych również przedstawili nowe trendy zgodne z zasadami mody zrównoważonej. Nie wspominając już o projektantach takich jak Stella McCartney, która znana jest przede wszystkim z ekologicznych i „czystych” projektów. 

Różnorodność

W tym sezonie bardzo ważna stała się także różnorodność, nie tylko ze względu na pochodzenie, ale także rozmiar, wygląd, wiek oraz płeć. Chromat, marka sprzedająca stroje kąpielowe, podjęła współpracę z osobami różnego pochodzenia, w różnym wieku i o różnych sylwetkach.

Rihanna wraz ze swoją nową marką przedstawiła kolekcję Savage x Fenty. Piosenkarka od początku podkreślała, że moda jest dla wszystkich, niezależnie od tego jak wyglądamy. Stąd modelki, które szły w pokazie razem z Carą Delevingne, Gigi Hadid i Laverne Cox, reprezentowały bardzo różne środowiska.

Na wybiegach jak zwykle nie zabrakło młodych modelek, ale u Kate Spade czy Simone Rocha pojawiły się też panie nawet po sześćdziesiątce.

Ruch body positive oraz promocja różnorodności stały się bardzo ważnymi elementami w świecie mody, na które uwagę zaczynają zwracać projektanci, szefowie domów mody oraz mainstream’owych marek, bo przecież moda jest dla każdego.

W kwestii środowiska nie jest już tak łatwo. Lizzy Bowring, szefowa wybiegów jednej z największej agencji trend forecastingowych WGSN, w wywiadzie dla publikacji Independent skomentowała ruch projektantów w stronę mody zrównoważonej mówiąc „To dobre wieści, że wszyscy o tym myślą oraz zaczynają podejmować pewne kroki”, ale jak wiadomo jest jeszcze wiele przed nami. Jak to mówią, lepiej późno niż wcale. Niestety nie jesteśmy w stanie w pełni naprawić tego, co zostało już zniszczone, jednak możemy zrobić wiele, aby tej sytuacji nie pogarszać.

ZOBACZ TEŻ: Tanie kosmetyki, których używają gwiazdy [produkty do 50zł]

Zobacz również:
REKLAMA