Protesty Extinction Rebellion (XR)
Zacznijmy od tego, że Extinction Rebellion to grupa, a raczej ruch stworzony przez osoby, które organizują protesty w celu zmuszenia rządu brytyjskiego do podjęcia odpowiednich kroków na rzecz środowiska, zmiany klimatu oraz społeczeństwa.
Tydzień mody w Londynie zaczął się właśnie od jednego z takich protestów. Extinction Rebellion zorganizowało akcję, która miał na celu przekazanie ludziom wiadomości o tym jak szkodliwa dla środowiska jest moda i do czego może doprowadzić. Uczestnicy przykleili się do drzwi wejściowych British Fashion Council (BCF), czyli miejsca gdzie odbywały się główne prezentacje. Dodatkowo na chodniku przed wejściem rozlali sztuczną krew. Cała sytuacja miała na celu zobrazowanie przyszłości oraz konsekwencji, które niesie ze sobą przemysł modowy. Był to przede wszystkim bunt oraz próba zmuszenia British Fashion Council do zakończenia wydarzeń takich jak London Fashion Week. Na tym oczywiście nie zakończyły się protesty podczas londyńskiego tygodnia mody. Grupa reprezentująca XR zorganizowała także marsz żałobny, aby podkreślić wagę problemu. Alice Wilby, rzecznik prasowy Extinction Rebellion powiedziała „Przestańcie publikować i sprzedawać ludziom wizji życia, które nie istnieje na planecie, która jest niszczona na naszych oczach.” Mimo, że tydzień oraz miesiąc mody dobiegł końca, grupa protestujących wciąż organizuje zgromadzenia, wychodzi na ulicę i stara się „walczyć” z rządem. Czy osiągną sukces?
Zmiany klimatyczne i moda zrównoważona
Kering, francuski koncern, do którego należą luksusowe marki takie jak Saint Laurent, Gucci czy Alexander McQueen ogłosił, że ich firma wkrótce stanie się neutralna pod względem emisji dwutlenku węgla. Przewodniczący firmy Kering, Francois-Henri Pinault, w oficjalnym oświadczeniu mówił także o zmniejszeniu emisji gazów cieplarnianych, do tego stopnia, aby chronić lasy oraz bioróżnorodność.
Podczas tygodnia mody w Paryżu, na pokazie Diora pojawiły się 164 drzewa. Prawdę mówiąc nie brzmi to jak zrównoważone i ekologiczne rozwiązanie, ale dom mody obiecał zasadzenie ich na ulicach Paryża, aby mogły dalej rozwijać się z swoim naturalnym środowisku. W tym przypadku nie tylko drzewa miały być symbolem walki dla środowiska. Niektóre modelki podczas pokazu uczesane były w dwa warkocze, które od razu sprowokowały do skojarzeń z nastoletnią Gretą Thunberg.
Projektanci tacy jak Riona Treacy, Unaji, Hanna Fiedler oraz wielu innych również przedstawili nowe trendy zgodne z zasadami mody zrównoważonej. Nie wspominając już o projektantach takich jak Stella McCartney, która znana jest przede wszystkim z ekologicznych i „czystych” projektów.
Komentarze