Mezoterapia twarzy – najszybszy sposób na przywrócenie skórze blasku

Mezoterapia igłowa to najszybszy sposób transportu substancji odżywczych w głąb skóry. Tam, gdzie znajdują się włókna odpowiedzialne za jej napięcie, gęstość i elastyczność.

kobieta w trakcie zabiegu mezoterapii Shutterstock
Zabieg igłowej mezoterapii twarzy

Trzy rodzaje włókien: kolagenowe, elastynowe i retikulinowe budują rusztowanie skóry twarzy. Włókna te znajdują się w skórze właściwej, którą chroni 5-warstwowa pokrywa naskórka. To, że krem nie potrafi się przez nie przebić nie oznacza, że jego używanie jest stratą czasu i pieniędzy. Od kondycji naskórka, m.in. od jego nawilżenia i stopnia ochrony przed promieniowaniem słonecznym zależy, jak skóra właściwa będzie magazynować i metabolizować składniki odżywcze. Sam naskórek pełni kilka istotnych funkcji: wiąże wodę, chroni skórę właściwą przed bakteriami i wirusami, odpowiada za jej kolor, odbiera bodźce czuciowe. Regularna pielęgnacja nie tylko poprawia wygląd, ale przede wszystkim wspiera go w wypełnianiu wielu istotnych zadań. Jednak gdy mówimy o przywróceniu jędrności, gęstości skóry i jej widocznej rewitalizacji, musimy skorzystać z metody, która dostarczy składniki odżywcze tam, gdzie są one najbardziej pożądane, czyli do skóry właściwej.

Czym jest mezoterapia?

Istotą mezoterapii igłowej jest wprowadzenie odpowiedniej substancji wgłąb skóry za pomocą serii nakłuć. Rodzaj substancji, głębokość i technika podania zależą od celu zabiegu – można tym sposobem lepiej nawilżyć skórę, zmniejszyć zmarszczki, spłycić blizny, leczyć cellulit czy odżywić cebulki włosowe. Nakłucia robi się strzykawką lub specjalnym penem (czymś w rodzaju minipistoletu, który w krótkim czasie robi serię iniekcji, miejsce przy miejscu). W przypadku rewitalizacji twarzy, najlepiej sprawdza się strzykawka z bardzo cienką igłą, którą lekarz podaje preparat. „Takie ręczne nakłuwanie minimalizuje ryzyko powstania siniaków, bo wybierając miejsce nakłucia, lekarz stara się omijać naczynia krwionośne” – mówi doktor Aneta Szulska-Schoepp, specjalistka medycyny estetycznej, właścicielka gabinetu PerfectDerm we Wrocławiu. „Najczęściej wstrzykuje się kwas hialuronowy, witaminy, aminokwasy, czyli odżywczy koktajl, który wspomaga metabolizm komórkowy, hamuje wytwarzanie wolnych rodników odpowiedzialnych za proces starzenia się skóry, pobudza syntezę kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego przez komórki. Już po pierwszym zabiegu spłycają się drobne zmarszczki, skóra staje się nawilżona, odzyskuje świeżość i blask” – zapewnia - „Jednak dla mocniejszych i długotrwałych efektów nakłucia powinno się powtórzyć 3-4 razy w odstępach 2-3 tygodni”. Mezoterapię najlepiej traktować jako intensywną kurację dla skóry twarzy i robić dwa razy do roku – po zimie i po lecie.

ZOBACZ TEŻ: Co jeść, żeby mieć piękną cerę

Czy mezoterapia igłowa boli?

W przeciwieństwie do toksyny botulinowej, którą się podaje bez wcześniejszego znieczulenia, mezoterapia twarzy może być zupełnie bezbolesnym zabiegiem. Wystarczy, że na godzinę przed posmarujesz sobie twarz kremem znieczulającym, np. Emlą (przy konsultacjach i umawianiu się na wizytę poproś o receptę na taki preparat). Oczywiście, musisz wcześniej wiedzieć, gdzie będziesz kłuta: „Najczęściej są to okolice oczu, policzki, czoło, szyja, dekolt. – mówi doktor Aneta Szulska-Schoepp – Szyja jest szczególnie podatna na siniaki, dlatego ja wolę nie robić wielu nakłuć, tylko wprowadzić preparat pod skórę za pomocą kaniuli. Wówczas pacjentka wychodzi z gabinetu z dwoma 5-milimetrowymi siniaczkami po obu stronach szyi, które łatwo jest zakryć korektorem. Podobną metodę sprawdza się przy mezoterapii dłoni - są od razu nawilżone i wyglądają na młodsze, a nie ma na nich wybroczyn” – podkreśla. Wracając do znieczulenia – jeżeli nie chcesz kupować żelu, przyjdź na zabieg godzinę wcześniej i poproś o znieczulenie.

Czy mezoteriapia ma skutki uboczne?

W zasadzie nie. W miejscu wstrzyknięcia preparatu powstaje grudka, która się wchłania w ciągu godziny. Rzadko występuje obrzęk. Bardzo dużo zależy od samego preparatu i sposobu jego podania, dlatego mezoterapię powinien robić doświadczony lekarz. „W ostatnim roku nastąpił wysyp salonów kosmetycznych polecających zabiegi mezoterapii. Często zajmują się nimi osoby po weekendowym przeszkoleniu z budowy skóry i robienia iniekcji. Potem do gabinetów lekarskich trafiają pacjentki ze stanami zapalnymi, oszpecone nieumiejętnym podaniem niewiadomego pochodzenia preparatu” – ostrzega doktor Szulska-Schoepp. „ Mezoterapię powinien robić lekarz, skład i działanie preparatu muszą być szczegółowo omówione z pacjentem i wpisane w jego kartę. Jeżeli przy pierwszym podaniu nastąpiła jakaś niepożądana reakcja, lekarz przy kolejnym dobierze lepszy dla skóry pacjenta preparat” – dodaje.

Jakie są zalecenia po zabiegu mezoterapii?

W przypadku zastrzyków z kwasu hialuronowego, nie wolno się opalać ani silnie oziębiać twarzy przez 12 godzin, bo może to doprowadzić do rozłożenia preparatu, a co za tym idzie zmniejszenia efektu. Bezpośrednio po zabiegu nie powinno się nakładać makijażu, aby nie zwiększać ryzyka infekcji po nakłuciach. Nie powinno się również uciskać miejsc nakłuć, więc np. pływanie w okularkach odpada. Lepiej unikać intensywnych ćwiczeń fizycznych. Należy zachować co najmniej 2-tygodniowy odstęp pomiędzy kolejnym zabiegiem estetycznym lub kosmetycznym, w tym również masażem.

ZOBACZ TEŻ: Jak dbać o skórę twarzy zimą?

Kiedy nie wolno robić mezoterapii?

Przeciwwskazaniem jest ciąża i karmienie piersią, opryszczka, zmiany trądzikowe na skórze, silna alergia (w szczególności na kwas hialuronowy), nawracające infekcje paciorkowcowe (angina, reumatyzm stawowy), zaburzenia odporności, skłonność do koloidów (bliznowców). Ponadto silne zaburzenia rytmu serca, epilepsja i porfiria oraz przyjmowanie leków hamujących metabolizm wątroby (cymetydyna, B-blokery). Leczenie przeciwzakrzepowe, aspiryna, witamina C, zwiększają ryzyko wystąpienia krwiaków, dlatego zaleca się ich odstawienie na okres 1-2 tygodni przed planowanym zabiegiem.

Ile kosztuje mezoterapia twarzy?

Oczywiście zależy to od użytego preparatu, obszaru ostrzyknięć i cen obowiązujących w danym mieście. Można przyjąć, że cena pojedynczego zabiegu mezoterapii igłowej twarzy wynosi od 300 do 500 zł.

ZOBACZ TEŻ: Mezoterapia - skuteczny sposób na wypadanie włosów

REKLAMA