Masaż twarzy bańką chińską (facial cupping): efekty, przeciwskazania

Facial cupping, czyli masaż twarzy specjalną bańką chińską to bardzo prosty, odmładzający zabieg, który pomoże Ci odżywić skórę i rozluźnić napięte mięśnie twarzy. Sprawdź jak go wykonać. 

masaż bańką chińską fot. Shutterstock.com

Masaż twarzy bańką chińską - skąd się wywodzi?

Tego typu metoda masażu wywodzi się z tradycyjnej medycyny chińskiej. Oczywiście na przestrzeni lat nieco ewoluowała, dlatego dzisiaj nie kojarzymy już baniek tylko z tymi szklanymi, gdzie podczas zabiegu używa się ognia, ale także z zabiegiem kosmetycznym. O antycellulitowym działaniu baniek możesz przeczytać tutaj. Dzisiaj natomiast skupimy się na nieco mniejszych bańkach, którymi wykonasz odżywczy i odmładzający masaż twarzy. 

Celebrytki takie jak Victoria Beckham, Gweneth Parthlow czy Jennifer Aniston od dawna są wielkim fankami tradycyjnego zabiegu całego ciała przy użyciu baniek chińskich. Facial cupping nie jest jeszcze bardzo powszechny, choć Kim Kardashian chwaliła się już nie raz jego efektami w mediach społecznościowych.  

Rodzaje baniek do twarzy 

Do masażu twarzy bańką chińską (facial cupping’u) wykorzystuje się specjalnie do tego przeznaczone bańki wykonane z miękkiego silikonu. Bańka do masażu całej twarzy i szyi powinna mieć 8 cm wysokości, a jej średnica wynosić ok. 2 cm. Miejsca bardziej wrażliwe, gdzie skóra jest delikatniejsza, czyli wokół ust i oczu, masuj bańką o wysokości 5 cm i średnicy wewnętrznej 0,7 cm. 

Takie bańki możesz kupić w drogeriach oraz sklepach internetowych.  

SPRAWDŹ: Masaż twarzy - pożegnaj worki pod oczami w 50 sekund

Jak poprawnie wykonać masaż twarzy bańką chińską? 

Odpowiednio dobrany sprzęt to jedno, jednak kluczowym elementem jest technika. Źle wykonanym masażem możesz sobie tylko zaszkodzić. 

Krok 1: Zmyj makijaż, oczyść twarz żelem do twarzy i osusz ją

Krok 2: Nanieś na twarz oliwkę/olejek

Krok 3: Delikatnie naciągnij skórę i przyssij bańkę

Krok 4: Masuj twarz od środkowej do zewnętrznej części – w stronę skroni oraz obojczyków. W ten sposób odprowadzamy limfę do jej odpływów. Czoło oraz skronie masuj okrężnymi ruchami, natomiast szyję ruchem liniowym w stronę żuchwy. 

Krok 5: Przemyj twarz i kontynuuj swoją codzienną pielęgnację. Facial cupping wspomaga wchłanianie kosmetyków, dlatego jest to najlepszy moment na aplikację np. kremu nawilżającego.  

Masaż powinien być powolny, ponieważ za szybkie ruchy zadziałają tylko na układ krwionośny. Aby pobudzić do działania układ limfatyczny, który naturalnie porusza się wolno w naszym organizmie, musimy także działać stosunkowo wolno. 

Masaż bańką chińską często kojarzony jest z siniakami. Dobrze wykonany zabieg nie powinien ich pozostawiać, dlatego zadbaj o to, aby bańka nie była przyssana do jednego miejsca na więcej niż 5 sekund – utrzymaj ją w ruchu. Prawdopodobnie Twoja skóra po masażu będzie delikatnie zaczerwieniona. Dzieje się tak, ponieważ mocno pobudzasz krążenie krwi w tych partiach. 

Wystarczy, że będziesz stosowała facial cupping raz w tygodniu przez około 15 min. 

Efekty masażu twarzy bańką chińską 

Masaż całego ciała bańką chińską przede wszystkim poprawia cyrkulację krwi w organizmie, dzięki czemu skóra jest mocno dotleniona i wygląda świeżo. Dokładnie takie samo działanie ma bańka chińska na twarzy. Facial cupping odżywia, a także eliminuje „stagnację skóry” – poprawia koloryt cery. To wszystko dzięki temu, że masaż próżniowy pobudza do pracy zarówno układ krwionośny, jak i limfatyczny. Ponadto intensyfikuje procesy metaboliczne i wspomaga detoksykację organizmu. 

Tak jak w przypadku jogi twarzy, bańka chińska rozluźnia mięśnie, co u niektórych może skutkować redukcją zmarszczek. Relaksacyjne działanie bańki chińskiej pomoże Ci także w walce z uporczywymi bólami głowy.

Przeciwwskazania do wykonywania facial cuppingu

Taki zabieg może wykonać każdy niezależnie od wieku. Należy jednak pamiętać, że istnieje kilka przeciwwskazań:

  • Choroby układu krwionośnego: choroby serca, nadciśnienie, hemofilia
  • Padaczka
  • Ciąża
  • Stwardnienie rozsiane (SM) podczas rzutu choroby
  • Choroba nowotworowa
  • Skóra naczyniowa
  • Nadciśnienie
  • Przeziębienie
  • Gorączka
  • Problemy skórne, rany czy poparzenia  

ZOBACZ TEŻ: Sauna do twarzy - efekty, jak używać, czy warto?

REKLAMA