Masaż kobido – spis treści
- Masaż twarzy kobido – co to?
- Skąd pochodzi masaż twarzy kobido?
- Masaż kobido – ile trwa?
- Masaż kobido – jak się przygtować?
- Pielęgnacja po masażu kobido
- Masaż kobido – efekty
- Masaż kobido – przeciwwskazania
- Masaż kobido – jak często?
- Masaż kobido – cena
- Ekspertka
Masaż twarzy kobido – co to?
„Jest to sztuka masażu, która oznacza »starożytną drogę do piękna« – wyjaśnia holistyczna masażystka twarzy, Roma Szafarek – To rytuał podlegający ściśle określonym regułom znanym jako »anma« (oznacza pocieranie, ucisk)”. Masaż kobido jest najbardziej zaawnasowaną formą masażu twarzy, która wpływa na głębokie warstwy skóry, mięśni i tkanek. Z założenia ma wpływać na odżywienie i pobudzenie skóry do regeneracji. Dynamiczne ruchy, które wykonuje masażysta (jest to złożony zestaw technik manualnych) mogą również wpływać na poprawę owalu twarzy i napięcia skóry.
„Pielęgnacja jest też ważnym punktem, chociażby, żeby odbudować lub utrzymać właściwą barierę hydrolipidową, ale sam krem przeciwzmarszczkowy nie spowolni procesów starzenia” – dodaje ekspertka. Z tego względu tak istotne są Twoje nawyki żywieniowe, codzienny tryb życia i oczywiście ćwiczenia – również w postaci masażu twarzy.
Masaż kobido składa się z 5 podstawowych części:
- Etap 1 – rozluźnienie mięśni
- Etap 2 – drenaż limfatyczny
- Etap 3 – manualny lifting
- Etap 4 – modelowanie
- Etap 5 – harmonizowanie z etapami akupresury
Masaż kobido jest na tyle zróżnicowany, że nie ma potrzeby wykonywania dodatkowych masaży wzmacniających pomiędzy zabiegami, kiedy jest czas na regenerację. Możesz natomiast stosować różne rodzaje masaży naprzemiennie. „Ja wykonuję jeszcze masaż transbukalny (od środka buzi), Zoga Face Integartion (metoda manipulacji mięśniami mimicznymi i strukturami mięśniowo-powięziowymi w obrębie czepca, dekoltu i szyi) oraz Ajurwedyjski masaż głowy i twarzy (oparty na shiroahyanga i mukkaabhyanga)” – mówi Roma Szafarek.
Skąd pochodzi masaż twarzy kobido?
Masaż kobido pochodzi z Japonii i jest jednym z najstarszych masaży na świecie. Prawdopodobnie powstał około XIV/XV wieku. Legenda głosi, że masaż kobido został stworzony przez dwóch mistrzów japońskiego masażu Anma, którzy początkowo prześcigali się w nowatorskich formach odmładzania, aż w końcu zaczęli pracować razem, tworząc Dom Kobido.
Masaż kobido – ile trwa?
Masaż kobido może trwać od 45 do 60 minut. „Osobiście mocno stawiam nacisk na to, aby masaż był czasem wyciszenia, więc klienci mają swój czas na rozmowę ze mną przed masażem i czas po, aby dojść do siebie. Po masażu obszaru głowy można naprawdę »odlecieć«” – mówi holistyczna masażystka twarzy, Roma Szafarek.
Masaż kobido – jak się przygtować?
Do masażu twarzy kobido nie musisz się specjalnie przygotowywać. Warto jednak zadbać o odpowiednie nawodnienie zarówno kilka dni przed, jak również w dniu masażu. Na masaż kobido przyjdź najlepiej bez makijażu i załóż wygodne ubrania (do masażu należy rozebrać się od pasa w górę). „Mężczyźni z kolei muszą się ogolić przed masażem, aby być bez zarostu (max. 1-2 dniowy). Warto też zadbać o spokojny przebieg dni po masażu” – dodaje ekspertka.
Pielęgnacja po masażu kobido
Po masażu kobido nie musisz stosować specjalnych kosmetyków, ale nie zapomnij o codziennej, wieloetapowej pielęgnacji (demakijaż-oczyszczanie-tonizowanie-nawilżanie-odżywianie) oraz ochronie skóry przed promieniami słonecznymi – stosuj SPF 50+ na skórę twarzy. „Warto zrobić sobie domowe SPA (peeling, maseczka), ponieważ po masażu kobido skóra chłonie więcej składników odżywczych z kosmetyków” – dodaje ekspertka. Bardzo ważne jest również odpowiednie nawodnienie, ponieważ podczas masażu uwalniają się toksyny z tkanek i należy je usunąć z ciała, dlatego pamiętaj o picu wody! „Dodatkowo można wypić napar z pokrzywy, który dobrze działa drenująco. Po masażu często zalecam również Facetping, czyli oklejanie twarzy, który przedłuża działanie masażu. Może także działać rozluźniająco na mięśnie oraz drenująco. Należy je nosić przez minimum 3 godziny albo zostawić na całą noc” – mówi Roma Szafarek.
Masaż kobido – efekty
Owszem sporządziłyśmy listę efektów, których możesz się spodziewać po masażu kobido, ale pamiętaj, że każde ciało reaguje na masaż inaczej. „Widoczne efekty uwarunkowane są między innymi tym, jaką mamy postawę ciała, napięcia, przebyte choroby, styl życia, poziom stresu, dlatego u jednych efekt jest tak spektakularny, jakby użyto retuszu, a u nich trzeba na niego trochę popracować i poczekać” – wyjaśnia masażystka.
- rozświetlona skóra
- masaż kobido spowalnia widoczne objawy starzenia się skóry i zapobiega pogłębianiu się zmarszczek
- naturalny lifting twarzy, szyi i dekoltu
- poprawa owalu twarzy
- zmniejszone worki i rozjaśnione cienie pod oczami
- ujędrniona i bardziej napięta skóra
- dotleniona i głęboko odżywiona skóra
- pobudzona produkcja kolagenu i elastyny
- zmniejszony bruksizm
- poprawiona przyswajalność substancji odżywczych z kosmetyków
- pomaga niwelować bóle głowy
- wprowadza masowaną osobę w stan głębokiego relaksu
SPRAWDŹ: Botoks – co musisz o nim wiedzieć