Makijaż permanentny oczu i ust - wady i zalety

Bez makijażu, a jednak w makijażu. Podkreślona uroda bez codziennego stania przed lustrem – to coś, na czym zależy wielu kobietom szczególnie w okresie wakacyjnym, kiedy spędzamy sporo czasu na słońcu czy w basenie. Taki komfort może zapewnić Ci wyłącznie makijaż permanentny.

Makijaż permanentny fot. shutterstock.com

Wyregulowany kształt, podkreślone brwi, oczy i usta bez konieczności codziennego wykonywania makijażu. Taką możliwość da Ci zabieg przeprowadzany w niejednym salonie kosmetycznym, a mowa tutaj o makijażu permanentnym, który polega na wprowadzeniu pigmentu za pomocą igły lub ostrza w głąb skóry. „Dzięki niemu możemy podkreślić swoją urodę lub zniwelować drobne mankamenty, które przeszkadzają nam w życiu codziennym. Jest to bardzo wygodna forma makijażu dla osób ceniących sobie każdą minutę” – mówi profesjonalna linergistka, Laura Kulej. 

Makijaż permenentny wykonywany jest w znieczuleniu, które aplikuje się miejscowo w postaci kremu w celu zmniejszenia dyskomfortu podczas zabiegu. Sprawdź, jakie efekty możesz uzyskać poprzez różne metody makijażu permenentnego.

 1. Makijaż permanentny brwi
 2. Makijaż permanentny – kreski na powiekach
 3. Makijaż permanentny ust
 4. Makijaż permanentny – pielęgnacja po zabiegu
 5. Makijaż permanentny – przeciwwskazania
 6. Makijaż permanentny – zabieg
 7. Makijaż permanentny – wady

 

Makijaż permanentny brwi

Najbardziej rozpowszechnioną formą makijażu permanentnego jest makijaż brwi, który może być wykonany na wiele sposobów, a tym samym przynosić zróżnicowane efekty od wypełnienia brakujących włosków, po całkowitą zmianę kształtu łuku brwiowego.

Makijaż permanentny brwi – metody

 • Metoda ombre – jest najczęściej wybieraną techniką makijażu permanentnego. Nowoczesna metoda, która charakteryzuje się mocniejszym nasyceniem przy końcówce i dolnej linii brwi. Przody oraz górna linia brwi są umiejętnie wycieniowane, tak aby stworzyć idealny efekt przejścia koloru od najciemniejszego do najjaśniejszego.
 • Metoda pudrowa – pozwala na uzyskanie delikatnego, nieprzerysowanego efektu.
 • Metoda cienia – mocniejszy, wyrazisty efekt pigmentacji na całej powierzchni brwi.
 • Metoda piórkowa – znana również jako microblading brwi, czyli imitacja (uzupełnienie) naturalnych włosków wykonywana za pomocą specjalnego, precyzyjnego ostrza.
 • Insta Brows – bardzo popularna metoda, która cieszy się dużym zainteresowaniem, podobnie jak Ombre Brows. Dolna i górna krawędź brwi jest mocniej zaznaczona i nasycona kolorem, przez co kształt brwi jest bardziej wyrazisty. Początki brwi nadal zostają wycieniowane i lekkie, co daje nam naturalne wykończenie pigmentacji.

Makijaż permanentny brwi - dla kogo?

„Na pewno polecam makijaż permanentny osobom, które mają bardzo przerzedzone włoski na brwiach lub całkowicie ich nie mają, na przykład wskutek choroby. Sprawdzi się także w przypadku dużej asymetrii brwi lub dla osób, które chciałby zmienić kształt swoich brwi. Makijażem permanentnym naprawdę możemy zdziałać cuda, otwierając optycznie oczy, zmieniając całkowicie spojrzenie na łagodniejsze i bardziej wypoczęte” – mówi kosmetolog, Laura Kulej.

ZOBACZ TEŻ: Rice water challenge - sprawdzamy sposób Kim Kardashian na szybszy porost włosów

Makijaż permanentny - kreski na powiekach

Głębokie spojrzenie i zagęszczone rzęsy może zapewnić Ci makijaż permanentny na powiece górnej lub dolnej. Ponadto, tego typu zabieg pomoże Ci zniwelować problem opadających kącików oczu.

Makijaż permanentny kreski na powiekach – metody

 • Zagęszczenie linii rzęs – podkreślenie oka w linii rzęs, dla uzyskania jak najbardziej naturalnego efektu.
 • Eyeliner – naturalny, delikatny efekt kreski na górnej powiece.
 • Kreska cieniowana – lekko wyciągnięta, rozmyta (cieniowana) kreska na górnej powiece, która mocniej podkreśla spojrzenie.
 • Efekt cieni – dla bardziej odważnych, mocna wycieniowana na powiece kreska, która może być wzbogacona o kombinacje kolorystyczne np. z użyciem fioletowego, zielonego, niebieskiego czy innego koloru.

„W moim gabinecie dużą popularnością cieszy się również delikatne zagęszczenie w linii rzęs, które wygląda bardzo naturalnie nawet bez makijażu” – mówi linergistka Kulej. 

Makijaż permanentny kreski na powiekach – dla kogo? 

Makijaż permanentny przeznaczony jest zarówno dla młodych, jak i starszych osób, oczywiście, jeśli nie ma co do tego żadnych przeciwwskazań wynikających na przykład z chorób przewlekłych, o czym przeczytasz w dalszej części artykułu. Istnieje bardzo wiele metod wykonywania zabiegu, więc z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Makijaż permanentny kreski na powiekach zalecany jest dla osób o jasnej oprawie oczu lub mało wyrazistym spojrzeniu.

Makijaż permanentny ust 

Zabieg pigmentacji nie tylko skutkuje poprawionym kolorytem ust. Odpowiednio dobrana metoda makijażu permanentnego ust poprawia kształt, optycznie powiększa usta i reguluje ich obrys, który może naturalnie zanikać na przykład ze względu na regularne pojawianie się opryszczki.

Makijaż permanentny ust – metody

 • Metoda bezkonturowa – naturalne uwydatnienie i poprawa kształtu ust. Przy tej metodzie całkowicie rezygnuje się z konturowania w celu uzyskania jak najbardziej naturalnego efektu. Półtransparentne wykończenie ust można wykonać różnego rodzaju kolorami nude, różu, czy soczystą truskawką, efekt zawsze będzie wyglądał na bardzo naturalny, a nie przerysowany.
 • Natural Lips – mocniejszy efekt podkreślenia kształtu i koloru ust z naturalnym wykończeniem bez efektu mocniej zaznaczonego konturu. Usta równomiernie nasycone po całej powietrzni w naturalnej tonacji kolorystycznej.
 • Lip Light/ kontur z wypełnieniem – jest to dodatkowy zabieg i uzupełnienie dla makijażu permanentnego ust.Polega na delikatnym wycieniowaniu i rozświetleniu obszaru ponad konturem ust za pomocą jasnego pigmentu w celu ich uwydatnienia. Efekt ten sprawdzi się również w przypadku kiedy krawędź ust jest nierównomiernie zabarwiona.
 • Usta 3D – Kombinacja kolorystyczna, dzięki której osiągnięty jest trójwymiarowy efekt pigmentacji, a tym samym optyczne powiększone usta, to wykorzystanie techniki światłocienia. Kontury ust są ciemniejszej tonacji, dzięki temu kształt ust jest mocniej zaznaczony. Im bliżej środka, tym odcienie są jaśniejsze, delikatniejsze, aby uzyskać efekt rozjaśnienia części centralnej i optycznie usta powiększyć. 
 • Kontur z cieniowaniem – pozwala na wyrównanie kształtu ust i poprawę ich kolorytu. Dzięki cieniowaniu kolor pigmentu idealnie przechodzi w naturalny kolor czerwieni wargowej.

Makijaż permanentny ust - dla kogo?

Makijaż permanentny ust sprawdzi się przede wszystkim u osób, którym zależy na optycznym powiększeniu oraz w przypadku niewielkich niedoskonałości, przebarwień lub asymetrii ust. „Klientki często borykają się z zanikiem kształtu oraz czerwieni wargowej na skutek częstego powiększania ust kwasem hialuronowym czy od regularnego pojawienia się opryszczki. Ponadto z wiekiem usta niestety zanikają, pojawiają się plamki i przebarwienia. W takich sytuacjach idealnym rozwiązaniem jest makijaż permanentny, który optycznie uwydatni usta” – mówi Pani Laura. 

Makijaż permanentny – pielęgnacja po zabiegu

Przede wszystkim higiena – nie dotykaj miejsca, na którym wykonywany był zabieg ani nie stosuj żadnych kremów, żeli, czy płynów micelarnych. Proces gojenia trwa około 28 dni – w tym czasie będą pojawiały się strupki, które z czasem samoistnie zaczną się łuszczyć i zanikać. „Strupki najczęściej złuszczają się po 3-7 dniach w zależności od pigmentowanej okolicy oraz rodzaju skóry klientki. W przypadku dużego dyskomfortu można przesmarować okolice zabiegową specjalną maścią, która otrzymują ode mnie w gabinecie klientki po zabiegu” – tłumaczy linergistka. Gojenie powinno raczej odbywać się w suchym środowisku, dlatego nie należy moczyć strupów, a także obciążać skóry kosmetykami. Przez około dwa tygodnie powinnaś unikać długotrwałego przebywania na słońcu, wizyt w saunie, solarium i basenie. Niewskazany jest również w tym czasie intensywny wysiłek fizyczny.

„Pełna stabilizacja pigmentu następuje po 6, a nawet 8 tygodniach od zabiegu” – dodaje ekspertka.

Makijaż permanentny – przeciwwskazania  

Pamiętaj, aby poinformować osobę wykonującą zabieg o swoim stanie zdrowia, przyjmowanych lekach, przebytych chorobach, czy operacjach. Specjalista na bazie tych informacji podejmie decyzję o tym, czy może w bezpieczny sposób wykonać makijaż permanentny.

Do głównych przeciwwskazań należą:

 • ciąża i okres laktacji
 • cukrzyca
 • nieunormowane nadciśnienie
 • choroby nowotworowe
 • stany zapalne skóry
 • łuszczyca
 • trądzik oraz kuracje przeciwtrądzikowe
 • aktywna opryszczka
 • obecna infekcja wirusowa, bakteryjna lub grzybicza
 • atopowe zapalenie skóry
 • przyjmowanie leków rozrzedzających krew, leków sterydowych oraz antybiotyków
 • źle wykonany makijaż permanentny

„Zawsze przed zapisaniem się na zabieg, należy poinformować swojego linergiste o tym, że posiadamy już makijaż permanentny. Każdy specjalista sam zadecyduje, czy istnieje możliwość wykonania makijażu na tym, co zostało już zrobione, czy konieczne będzie wcześniejsze usunięcie pozostałości” – podkreśla Pani Laura Kulej.

Makijaż permanentny – zabieg

Przed zabiegiem przeprowadzana jest ankieta medyczna oraz konsultacja, podczas której ustalana jest metoda pigmentacji oraz oczekiwane efekty. „Po wstępnej konsultacji wykonuje rysunek wstępny, czyli wizualizacje efektu, po akceptacji klientki wszystkich ustalonych szczegółów możemy przystąpić do pigmentacji” – mówi linergistka Kulej. Sam zabieg trwa między 1 a 2,5 godziny i może utrzymywać się od roku do trzech lat. Natomiast nasza ekspertka zachęca do odświeżania makijażu raz na rok, aby efekt całkowicie nie zanikał. „Makijaż, który utrzymuje się w skórze dłużej niż trzy lata, a kolor nie ulega degradacji, nie jest makijażem permanentnym tylko tatuażem. Jest to źle przeprowadzony zabieg. Prawdopodobnie został wykonany zbyt głęboko, dlatego kolor nie ulega dużej zmianie, bardzo często odbarwia się na kolor niebieskawo/ zielony” – dodaje kosmetolog.

Makijaż permanentny – wady

Przede wszystkim wybierz specjalistę z doświadczeniem, któremu będziesz w stanie zaufać. Efekt makijażu permanentnego zostanie z Tobą na długi czas, dlatego bardzo ważny jest sposób jego wykonania. Zastanów się kilka razy, czy aby na pewno efekt, na który się decydujesz, nie znudzi Ci się po kilku miesiącach. Do wad makijażu permanentnego mogłybyśmy zaliczyć jeszcze ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych, ze względu na inwazyjność zabiegu, a także cena, która w zależności od metody oraz salonu, może wahać się od 800 do nawet 2000 zł.

„Ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych jest bardzo małe przy odpowiednio wykonanej ankiecie medycznej oraz pracy na wysokiej jakości produktach. Jeśli klientka obawia się, że taka reakcja może u niej nastąpić, można zaproponować jej test alergiczny, który wykonuje się za uchem (we włoskach), za pomocą urządzenia do makijażu permanentnego oraz pigmentu” – mówi ekspertka.

ZOBACZ TEŻ: Pielęgnacja high-tech: sprawdzamy gadżety do pielęgnacji twarzy

REKLAMA