Lipoliza a liposukcja – efekty, zalecenia i przeciwskazania

Lipoliza i liposukcja to zabiegi, które pomagają nam pozbyć się niechcianej tkanki tłuszczowej. Mimo podobnej nazwy, wiele je jednak dzieli. Zapytałyśmy eksperta, na czym polega lipoliza i liposukcja oraz jakie efekty dają oba zabiegi.

lipoliza Shutterstock

Na czym polega zabieg lipolizy?

Zabieg lipolizy polega na podskórnym podaniu substancji rozpuszczającej tkankę tłuszczową (fosfatydylocholiny). Substancja ta wstrzykiwana jest w okolicę nagromadzenia tkanki tłuszczowej w postaci podskórnych iniekcji. Jej działanie polega na niszczeniu komórek tłuszczowych, których pozostałości są następnie wchłaniane do krwiobiegu i usuwane w wątrobie. 

U kogo lipoliza przyniesie najlepsze efekty?

Nim zdecydujesz się na zabieg, powinnaś wiedzieć, że lipoliza jest skuteczna tylko w przypadku niewielkich depozytów tkanki tłuszczowej. Nie jest to zabieg dla osób otyłych. „Lipoliza pomaga pozbyć się miejscowo nagromadzonej tkanki tłuszczowej np. w okolicy podbródka czy brzucha – wyjaśnia dr n. med. Tomasz Dębski z DR Dębski Chirurgia Plastyczna. – Według badań skuteczność tej terapii jest największa u osób poniżej 40. roku życia”. 

Na czym polega liposukcja?

Zabieg liposukcji polega na mechanicznym usunięciu tkanki tłuszczowej za pomocą specjalnych kaniul (rurek), w których wytwarzane jest podciśnienie powodujące odsysanie tkanki tłuszczowej. Liposukcja nie jest metodą zastępczą w procesie odchudzania. To sposób na modelowanie sylwetki ciała, poprawianie jego konturów.

ZOBACZ TEŻ: Zabiegi antycellulitowe - czy działają i ile kosztują?

Kiedy liposukcja będzie dobrym wyborem?

Jeśli chcesz usunąć nadmiar tkanki tłuszczowej, który zgromadzony jest wybiórczo w określonych częściach ciała i – pomimo intensywnych ćwiczeń – nie jesteś w stanie się go pozbyć, to (oczywiście po konsultacji z lekarzem) możesz pomyśleć o liposukcji.

„Często problem ten dotyczy mężczyzn z nadmiarem tkanki tłuszczowej w obrębie piersi (tzw. lipomastia) lub kobiet z nadmiarem tkanki tłuszczowej w obrębie nadbrzusza, boczków czy bocznych powierzchni ud (tzw. bryczesów). Tego typu pacjenci odniosą największą korzyść z wykonanego zabiegu, ponieważ drobne mankamenty ich sylwetki mogą zostać poprawione w dość szybkim czasie” – opowiada dr Tomasz Dębski.

Pacjenci otyli (czyli tacy, których BMI przekracza 30) z dużym nadmiarem tkanki tłuszczowej w obrębie całego ciała nie są dobrymi kandydatami do tego zabiegu. Tym osobom zaleca się schudnięcie i dopiero potem liposukcję obszarów odpornych na chudnięcie. Mogą też spróbować innego rodzaju zabiegów polegających na usuwaniu nadmiaru skóry, który zostaje po schudnięciu.

Lipoliza a liposukcja – jakie są różnice?

Lipoliza

  • Polega na rozpuszczeniu tkanki tłuszczowej substancją wstrzykiwaną pod skórę.
  • Jest zabiegiem mniej inwazyjnym.
  • Nie wymaga znieczulenia ogólnego.
  • Po zabiegu pacjent wychodzi od razu do domu.
  • Czas rekonwalescencji ograniczony jest do kilku dni, w trakcie których mogą pojawić się niewielkie siniaki i zaczerwienienia w miejscu iniekcji.

 Liposukcja

  • Polega na odessaniu tkanki tłuszczowej za pomocą specjalnych rurek, w których wytwarzane jest podciśnienie.
  • Jest zabiegiem znacznie skuteczniejszym, ale za to bardziej inwazyjnym.
  • Zabieg musi być wykonany w znieczuleniu ogólnym.
  • Czas rekonwalescencji jest dłuższy i wynosi od tygodnia od dwóch tygodni, a po zabiegu wymagane jest noszenie specjalnego ubranka uciskowego i wykonywanie masaży okolicy operowanej.   

Pamiętaj, że każdy z tych zabiegów powinien być wykonywany w sprawdzonej klinice przez wykwalifikowanego specjalistę. 

ZOBACZ TEŻ: Zabiegi laserowe na twarz - terapia światłem na różne problemy

REKLAMA