Potargane rajstopy Gucci
Świat mody uwielbia kontrowersje, bo to właśnie one często stają się motorem napędowym szerokiego rozgłosu, który od czasu do czasu przekłada się także na sprzedaż. Jednym z projektantów, który wręcz uwielbia zaskakiwać, jest dyrektor kreatywny włoskiego domu mody Gucci, Alessandro Michele. To on ponad rok temu wprowadził do sprzedaży potargane rajstopy w rockowym stylu. Co jest w nich wyjątkowego? Przede wszystkim cena, bo te luksusowe, podarte rajstopy kosztują aż 140 euro, czyli około 640 zł. Ale nie możemy zapomnieć o najważniejszym – przecież są Gucci. Czy ten argument wystarczy?
Kompendium wiedzy o rajstopach
- Rajstopy – rodzaje
- Co oznacza DEN?
- Rajstopy – jak dobrać rozmiar?
- Elementy rajstop
- Rajstopy – cieliste czy czarne?
- Rajstopy – matowe czy błyszczące?
- Rajstopy czy pończochy?
- Rajstopy w sprayu, kremie
- Jak dbać o rajstopy?
Rajstopy – rodzaje
Rodzajów rajstop jest naprawdę wiele. Różnią się od siebie nie tylko kolorem i rozmiarem, ale także grubością, gładkością, czy stopniem zmatowienia.
Grubość
- 5-10 DEN – ultracienkie, transparentne
- 15-20 DEN – mocno prześwitujące
- 30-40 DEN – półprzezroczyste, lekko kryjące (40 DEN z mikrofibry jest kryjące)
- 50-70 DEN – rajstopy kryjące
- 80-100 DEN i więcej – kryjące, grube
Gładkość
- Klasyczne
- Kabaretki
- Rajstopy koronkowe
- Wzorzyste (paski, kropki, gwiazdki, serca itp.)
Materiał
- Nylon
- Elastan
- Lycra i lycra 3D
- Poliester
- Akryl
- Mikrofibra
- Modal
- Wełna i bawełna
Stopień zmatowienia
- Matowe (mat)
- Pół matowe (semi-mat)
- Błyszczące (shine)
Kolor
- Klasyczne (cieliste, czarne, grafitowe)
- Wszystkie inne
Funkcja
- Rajstopy modelujące
- Rajstopy medyczne na żylaki (kompresyjne)
- Rajstopy ciążowe
Wykończenie
- Rajstopy z tradycyjnym szwem lub bezszwowe
- Majtkowe i bezmajtkowe
- Rajstopy bez części palcowej
Co oznacza DEN?
DEN jest skrótem od słowa „denier”, czyli jednostki gęstości liniowej włókien syntetycznych. Inaczej mówiąc, den to powszechnie stosowane oznaczenie grubości rajstop, a właściwie splotu włókien, z których są wykonane. Wartość 1 DEN ma włókno o długości 9 000 m i masie 1 grama. Obecnie dostępne są rajstopy o grubościach od 5 do 300 DEN.
Rajstopy – jak dobrać rozmiar?
Za duże rajstopy będą się zsuwały i rolowały, natomiast za małe albo nie rozciągną się na tyle, żeby przykryć całe nogi albo pękną tuż po założeniu. Poza tym zbyt obcisłe rajstopy mogą zaburzać krążenie krwi, dlatego nawet w przypadku mocno przylegających rajstop modelujących należy odpowiednio dobrać rozmiar do sylwetki. Na opakowaniu poza oznaczeniem DEN, znajdziesz również arabskie lub rzymskie cyfry – zwykle od 1 do 5, gdzie każda z nich odpowiada konkretnemu rozmiarowi.
- 1 (I) rozmiar XS (34)
- 2 (II) rozmiar S (36-38)
- 3 (III) rozmiar M (40-42)
- 4 (IV) rozmiar L (44-46)
- 5 (V) rozmiar XL (48-50)
Należy jednak pamiętać, że nie w każdym przypadku rozmiar ubrań, jaki nosisz, będzie odpowiadał rozmiarowi rajstop, które powinnaś kupić. Tutaj ważną rolę odgrywa również wzrost. Jeśli kupujesz ubrania w rozmiarze S, ale jesteś wysoka, lepiej sięgnij po rajstopy z numerem 3, które bez problemu naciągniesz na całą długość nóg.
Elementy rajstop
- Pas – może być bezuciskowy lub uciskowy, którego zadaniem jest wymodelowanie sylwetki. Zwykle im szerszy pas, tym rajstopy są wygodniejsze, ponieważ ten nie wrzyna się w brzuch.
- Część majtkowa – najbardziej uniwersalne będą rajstopy bez części majtkowej, która się nie odznacza. Natomiast warto pamiętać, że grubszy materiał zapewnia dodatkowe wzmocnienie, ale także chroni przed zimnem.
- Klin – zgrubienie materiału mające na celu zakrycie miejsc intymnych, ale także wzmocnienie rajstop. Najczęściej znajdziemy go przy większych rozmiarach, ponieważ najmniejsze zwykle produkowane są bez. Niektóre rajstopy plus size zawierają dwa kliny, dzięki czemu są bardziej wytrzymałe podczas rozciągania.
- Szwy – najlepsze są te elastyczne, ponieważ nie uciskają nóg, a dostosowują się do nich. Jeśli planujesz włożyć obcisłą sukienkę, postaw na rajstopy bezszwowe lub takie o płaskim szwie, które nie będą odznaczać się spod materiału.
- Część palcowa – większość modeli rajstop wzmocniona jest grubszą warstwą materiału oraz mocnym szwem na palcach, czyli w miejscu, gdzie najczęściej pojawiają się dziury, spowodowane tarciem o obuwie oraz twarde paznokcie.
- Wzmocnienie pięty – poza palcami, niektóre modele rajstop wzmocnione są także na piętach, aby zapobiec szybkim przetarciom od szorstkiej skóry na piętach.
- Manszety – czyli ozdobne, często koronkowe, pasy na pończochach, do których w klasycznej wersji przypina się pas. Z kolei w przypadku pończoch samonośnych manszety wyposażone są dodatkowo w silikonowe paski po wewnętrznej stronie, dzięki którym pończochy trzymają się na nogach.
SPRAWDŹ: Rajstopy na Dzień Kobiet