Kolor włosów: element wizerunku czy komunikat dla świata?

Wiedziałaś, że kolor włosów to nie tylko element wizerunku, ale i komunikat, który wysyłasz światu?

kolor włosów fot. Shutterstock.com

"Brunetki, blondynki, ja wszystkie was dziewczynki całować chcę” - śpiewał Jan Kiepura. W świecie pełnym stereotypów jest to wyznanie nad wyraz odważne i życzliwe. Okazuje się bowiem, że blondynki są dziecinne, brunetki skupione na karierze, a rude szalone i fałszywe. Strach się bać i wchodzić im w drogę. A może wcale nie?

Z punktu widzenia fizjologii włosy odpowiadają za ochronę przed promieniowaniem słonecznym oraz uszkodzeniami mechanicznymi. Jednak na przestrzeni lat ewolucja nieco namieszała i sprawiła, że funkcje te powoli zaczęły zanikać. W końcu, w przeciwieństwie do człowieka prehistorycznego, możemy założyć na głowę czapkę lub chustę i wyjść na pełne słońce bez obawy, że dopadnie nas udar cieplny. Z biegiem czasu funkcja ochronna ustąpiła miejsca funkcji estetycznej. Tym samym w wielu kulturach włosy stały się wyznacznikiem atrakcyjności. Ich wygląd zaczął wpływać na to, jak potrzegamy innych, i pozwolił wysyłać niewerbalne komunikaty dla otoczenia.

ZOBACZ: Rice water challenge - sprawdzamy sposób Kim Kardashian na szybszy porost włosów

Włosy, czyli zwierciadło duszy?

Włosy kojarzone są raczej jako odzwierciedlenie osobowości niż aspekt tożsamości. Bo, w przeciwieństwie do wzrostu, koloru oczu czy skóry, bez wysiłku można zmienić ich odcień, kształt oraz fakturę. Kobiety często decydują się na zmianę fryzury, chcąc podkreślić lub ukryć niektóre cechy charakteru z nią kojarzone. Tak, dobrze czytasz – kolor włosów to nie tylko sprawa estetyki. Każdy z kolorów niesie pewne konotacje, które, choć nie są oczywiste, często są zakorzenione w naszej podświadomości. A popkultura nas w tych przeświadczeniach utwierdza. Wystarczy wspomnieć o infantylnej „Legalnej blondynce”, temperamentnej i pyskatej Ygritte z „Gry o tron” i twardo stąpającej po ziemi Gracie Hart z filmu „Miss Agent”. Każda z nich jest uosobieniem stereotypów rządzących naszym światem. Właśnie w ten sposób pielęgnuje się te błędne przekonania. I nie jest to kwestia, która zauważalna jest jedynie na gruncie towarzyskim. Okazuje się bowiem, że kolor włosów może wpływać również na szanse na zatrudnienie oraz awans.

Jednak mimo że z jednej strony fryzura traktowana jest jako sposób na wyrażenie i definiowanie swojej osobowości, z drugiej społeczeństwo oczekuje wpasowania się w normy kulturowe. Nawet dziś, w 2021 roku, istnieją specyficzne kanony, które określają to, co atrakcyjne i pożądane.

Stereotypy wiecznie żywe

Przykładem tego, jak kluczowe znaczenie ma dla nas kolor włosów, jest chociażby fakt, że jeden z największych banków nasienia na świecie – duński Cryos International – w 2011 roku zaczął odrzucać zgłoszenia rudowłosych dawców, ponieważ nie było popytu na ich kolor włosów. Z czego wynika ów problem? Odpowiedź jest prosta: ze stereotypów. „Umysł człowieka tworzy schematy myślenia i postrzegania świata po to, aby wszystkie napływające do nas informacje, doznania i bodźce miały jakiś porządek. Oczywiście stereotypy nie są przekonaniami, które mówią nam, jak rzeczywiście jest. Tworzymy je na podstawie swoich doświadczeń, wynosimy je z domu, bu- dujemy je w oparciu o strzępki informacji na temat jakichś ludzi i traktujemy je jako naszą wyrocznię – wyjaśnia psycholog Edyta Zając. – Badania pokazują, że blondwłose kobiety bywają odbierane jako atrakcyjne, ale mniej dojrzałe. Ciemnowłosym przedstawicielkom płci pięknej często przypisuje się wyższą inteligencję i większą zdolność do osiągania sukcesów zawodowych. Z kolei rudowłose panie mogą być postrzegane jako bardziej agresywne. Takie skojarzenia istnieją w świadomości niektórych osób i mogą wpływać na to, jak jesteśmy postrzegani przy pierwszym kontakcie”.

Wspomniany już wcześniej przykład osób o rudych włosach to dowód na to, że korzenie pewnych stereotypów sięgają czasów starożytnych. W dawnym Egipcie osoby rudowłose były uważane za pechowe. Celtowie przedstawiali ludowe demony jako postaci rudowłose. W średniowieczu z kolei rude i piegowate kobiety były palone na stosach. Dziś stereotyp ten sprowadza się głównie do docinków i żartów. Nie oznacza to jednak, że tego typu traktowanie nie jest szkodliwe i nie powinno być potępiane. W gruncie rzeczy stereotypy dotyczące kolorów włosów nie ograniczają się jedynie do włosów rudych.

Podobnie sprawa ma się w przypadku osób o włosach afro. Badania przeprowadzone w 2017 roku przez Perception Institute dowiodły, że jedna na pięć czarnoskórych kobiet odczuwa presję społeczną, aby – wybierając się do pracy – prostować włosy. Natomiast opublikowany raport drogerii Superdrug wykazał, że ponad 70% Azjatek oraz kobiet czarnoskórych uważa, że sieciowe drogerie nie zaspokajają ich potrzeb kosmetycznych, jeśli chodzi o produkty do pielęgnacji włosów.

SPRAWDŹ: Manifest piękna - jak Polki myślą o sobie? [raport Global Philips Index Beauty]

kolor włosów fot. Shutterstock.com

Jak z nimi walczyć?

I czy w ogóle warto z nimi walczyć? „Stereotypy były, są i będą. Wiele osób nie zastanawia się nad tym, co wpływa na ich sposób myślenia. Przekazujemy innym swoje schematy postrzegania świata. To ułatwia nam życie i sprawia, że ogrom napływających informacji nie jest aż tak obciążający. Dlatego nie złościłabym się o to, że stereotypy istnieją. Radziłabym raczej, by tę energię wykorzystywać w zupełnie inny sposób. Najlepiej koncentrować się na tym, co rzeczywiście świadczy o tym, kim jesteśmy” – zaleca nasza ekspertka.

Nie należy jednak zapominać o tym, że nasz wygląd wpływa nie tylko na to, jak postrzegają nas inni, ale również na to, jak my same postrzegamy siebie. „Podjęcie decyzji o zmianie koloru włosów może świadczyć o tym, że nie znamy innego sposobu na pokazanie tego, co w nas wartościowe. To również pewien aspekt budowania pewności siebie. Brak poczucia kompetencji, brak odpowiedniego spojrzenia na siebie, zaburzone spostrzeganie swoich słabych i silnych stron – to bardzo ważne kwestie, które koniecznie trzeba wziąć pod uwagę” – uczula Edyta Zając.

Zmiany, zmiany

Jeśli czujesz, że to dobry moment na zmiany i jesteś pewna, że wynika on z Twojej wewnętrznej potrzeby, a nie z presji, jaką wywiera na Tobie otoczenie, zastanów się jeszcze raz i działaj.

„Warto pamiętać, że kolor włosów powinien być uzupełnieniem tego, kim jesteśmy. Nie powinien być wyznacznikiem naszej wartości lub warunkiem życiowego sukcesu” – ostrzega psycholog. Pamiętaj też, że nie każda zmiana będzie korzystna. Chłodna i bardzo jasna karnacja nie zgra się z rudą czupryną, nawet jeśli podczas farbowania mocno zaciśniesz kciuki.

Zacznij od określenia, jaki jest Twój typ urody. Sprawdź, czy Twoja karnacja jest ciepła czy chłodna. W tabelce po lewej stronie znajdziesz podpowiedź, jakie kolory włosów sprawdzą się przy poszczególnych typach. Koloryzację warto przeprowadzić w gabinecie fryzjerskim. Doświadczony specjalista dobierze odpowiedni kolor i podpowie, jeśli nie jesteś pewna, co będzie Ci pasować.

Kolor włosów a typ urody

Jeśli nie wiesz, jaki jest Twój typ urody, na naszej stronie znajdziesz test, który pomoże Ci to ustalić.

Wiosna

To typ urody, który jest jasny i wpada w żółte oraz brzoskwiniowe tony. Najlepiej podkreślają ją włosy o ciepłych, miodowych, miedzianych i karmelowych odcieniach. Pani Wiosna powinna wystrzegać się siwych i mysich odcieni blondu oraz bardzo ciemnych, chłodnych brązów, a także czerni.

Lato

W przeciwieństwie do Wiosny, Pani Lato najlepiej prezentuje się we włosach o chłodnych tonach. To typ urody najczęściej występujący wśród Słowianek. Mysie i platynowe blondy oraz chłodne odcienie brązu to najlepszy wybór.

Jesień

Jesieni intuicyjnie można przypisać kolory, które kojarzą się z krajobrazem tej pory roku. Ciepłe rudości, miedź, mahoniowe i czekoladowe brązy oraz blond o ciepłych tonach to kolory, w których Jesień będzie wyglądać wyjątkowo korzystnie.

Zima

Zimową urodę najlepiej komplementują włosy ciemne. Czerń lub ciemny, chłodny brąz sprawdzą się idealnie. Niektórym przedstawicielkom tego typu urody będzie pasować również platynowy blond. Pani Zima powinna wystrzegać się za to wszystkiego, co ciepłe – zwłaszcza rudości.

ZOBACZ TEŻ: Botoks na włosy - co to jest i jak działa?

Zobacz również:
REKLAMA