Jesienne porządki w szafie - jak to ogarnąć?

Nastał czas #sweaterweather, a to oznacza jedno: jesienne porządki w szafie. Do dzieła!

Porządek w szafie Shutterstock

Żeby wyprodukować jeden T-shirt, potrzeb- ne jest aż 2700 litrów wody, co odpowiada średniemu zapotrzebowaniu człowieka na wodę pitną przez 2,5 roku. Mimo to często takiej koszulki nie nosimy dłużej niż jeden sezon. Nadchodząca jesień i związany z nią remanent w szafie warto potraktować jako dobry moment, by zastanowić się nad faktycznym stanem swojej garderoby. Im więcej do niej nawciskasz, tym paradoksalnie trudniej znaleźć w niej odpowiednie ubrania. Dlatego w tym roku podejdź do sprawy inaczej. Porządkowanie zaplanuj sobie na kilka dni i zamiast wyrzucić wszystko z szafy na środek pokoju, pracuj półka po półce. To może być naprawdę żmudna robota.

Przegląd

Ubrania z danej półki czy części szafy dziel na trzy grupy: ubrania, w których chodzisz często, ubrania, w których chodzisz rzadko, i ubrania, których nie miałaś na sobie w poprzednim sezonie. Dwie pierwsze kategorie mogą zostać z Tobą. Z trzecią po prostu czas się pożegnać. Uwaga: „pożegnać” nie oznacza wyrzucić na śmietnik. Jeśli tylko ubranie jest w dobrym stanie (nie ma plam i dziur), puść je w obieg. Jeśli nie nadaje się do oddania, pomyśl, jak można wykorzystać je ponownie, np. koszulki czy skarpetki mogą posłużyć jako ściereczki, a ręczniki można oddać do schroniska dla zwierząt. Ubrania, które sobie zostawiasz, dokładnie przejrzyj – może wymagają drobnych napraw, jak przyszycie guzika? Nie odkładaj tego na kolejny sezon. Typowo letnie rzeczy schowaj w głąb szafy: w pudełkach lub workach próżniowych.

ZOBACZ TEŻ: Suknie ślubne z sieciówek: 11 stylizacji na ślub

Uwaga na mole

Podczas porządków każdą półkę przetrzyj ściereczką nasączoną wodą z octem (w proporcjach 1:1), a żeby Twoja szafa nie stała się jadłodajnią dla moli, zadbaj o to, by ją omijały. Najskuteczniejszym sposobem na mole odzieżowe jest lawenda. Zawieszki możesz zrobić samodzielnie – potrzebujesz do tego jedynie kawałków przewiewnej tkaniny, np. lnu, ususzonych kwiatów lawendy i sznureczków do zawiązania. Woreczki powkładaj, gdzie się da: wrzuć do każdej szuflady i do pudełka z bielizną, przyczep do wieszaków. Jeśli wyjątkowo drażni Cię zapach lawendy, możesz użyć zawieszek z drzewa cedrowego, waniliowych lub cytrusowych. Voilà!

Pozbądź się nadmiaru ubrań

Oddaj w dobre ręce

Obdzwoń domy samotnej matki, MOPS-y i inne tego typu placówki. Zapytaj, jakiego rodzaju ubrania mogą przyjąć. Cenniejsze od imprezowych kiecek będą ciepłe bluzy i kurtki.

Sprzedaj i zarób

Masz żyłkę do biznesu? Aukcje internetowe na Allegro czy specjalne aplikacje typu Vinted to dobry sposób na pozbycie się perełek modowych, które już Ci się znudziły.

Wystaw ogłoszenie

Najlepiej na OLX lub jakąś osiedlową grupę na Facebooku. Ubrania najlepiej oddawać w zestawach, np. paczkę letnich ubrań w rozmiarze S.

ZOBACZ TEŻ: Sportowe legginsy na każdą okazję [wideo]

Zobacz również:
REKLAMA