Jesienne SPA dla włosów

Jesień to dobry moment, by zadbać o kondycję kosmyków. Zobacz, jak odżywić je po letnich wojażach i zabezpieczyć przed nadchodzącą zimą.

SPA dla włosów fot. Getty Images

Włosy wyjątkowo szybko reagują na ekstremalne warunki pogodowe: upał, mróz czy wilgoć. Dlatego w czasie lata oraz zimy należy szczególnie dbać o to, by odpowiednio chronić je przed szkodliwymi czynnikami. Jesienią możesz zafundować swoim kosmykom akcję regenerację i postarać się naprawić szkody, które wyrządziły włosom słońce oraz woda morska i chlorowana, a następnie przygotować kosmyki na sezon mrozów. O podpowiedź, jak to zrobić, poprosiłyśmy Annę Kołomycew – autorkę bloga o włosach oraz książki o ich pielęgnacji.

Proteiny

Odbudowują strukturę włosa, wypełniając ubytki

Włos zbudowany jest przede wszystkim z keratyny, czyli białka, które odpowiada za jego odpowiednią kondycję oraz strukturę. Działanie szkodliwych czynników zewnętrznych może ją uszkadzać. Tu do gry wkraczają kosmetyki bazujące na proteinach, które działają jak zaprawa murarska: wypełniają ubytki powstałe w łusce włosa i sprawiają, że pozbawione życia pasma odzyskują elastyczność i zdrowy wygląd. „W przypadku protein rozmiar naprawdę ma znaczenie! Od niego właśnie zależy, jak dana proteina zachowa się na naszych włosach: czy wniknie głęboko i odbuduje ubytki keratyny wewnątrz włosa, czy wręcz odwrotnie: osadzi się na jego zewnętrznej warstwie, tworząc ochronny film” – mówi Anna Kołomycew. Proteiny możesz aplikować na włosy wraz z odżywką lub stosować domowe zabiegi, np. laminowanie galaretką czy gotową kurację proteinową.

Kosmetyki do włosówProducenci

Wypróbuj: Anwen Protein, Kuracja proteinowa w ampułkach

SPRAWDŹ: Proteinowanie włosów: czy Twoje włosy pokochają proteiny?

Emolienty

Zabezpieczają włos, tworząc na jego powierzchni warstwę okluzyjną, która utrzymuje nawilżenie i wygładza

Emolienty to wszelkiego rodzaju oleje, woski oraz masła, które powlekają włos i zabezpieczają go przed utratą wody oraz innych cennych składników. Chronią je również przed uszkodzeniami mechanicznymi. Ich niedobór prowadzi do puszenia i elektryzowania włosów, a także do nadmiernego przesuszenia oraz utraty blasku. Emolienty można włączyć do codziennej pielęgnacji włosów w formie maski, odżywki bądź serum, ale oprócz tego warto również regularnie wykonywać olejowanie. „Nie bój się nakładania oleju: włosy po takim zabiegu nie będą tłuste, jeśli użyjesz odpowiedniej ilości. Przy długich włosach spokojnie wystarczy 1 łyżka stołowa. Włosy nie powinny ociekać olejem, a jedynie być pokryte jego cienką warstwą” – radzi ekspertka. Więcej informacji na temat olejów, metod ich aplikacji oraz sposobu zmywania znajdziesz na naszej stronie internetowej.

Kosmetyki do włosówProducenci

Wypróbuj: Kevin.Murphy, Smooth.Again.Rinse

Humektanty 

Nawilżają i odżywiają włos od środka

Ich zadaniem jest nawilżanie włosów, które pod wpływem szkodliwych czynników, jak np. wysoka temperatura, utraciły skumulowaną w nich wodę. Zabiegi pielęgnacyjne, mające na celu nawilżenie włosów, należy wykonywać w odpowiednich warunkach – w przeciwnym wypadku możemy uzyskać efekt odwrotny od zamierzonego. „Szczególnie newralgiczny dla włosów jest tzw. punkt rosy, zależny od temperatury, wilgotności i ciśnienia atmosferycznego. Nie musisz samodzielnie go wyliczać – wiele stron z pogodą pokazuje również punkt rosy w danym miejscu (np. weatheronline.pl). Zasada jest prosta: gdy jest zbyt niski (poniżej 4 °C) lub zbyt wysoki (powyżej 16 °C), unikaj humektantów w pielęgnacji” – radzi Anna Kołomycew. Pamiętaj też, by po zastosowaniu kosmetyku z humektantem zabezpieczyć włos emolientem.

Kosmetyki do włosówProducenci

Wypróbuj: Yope, Świeża trawa

  • cena: 19,99 zł
  • znajdziesz na: yope.me

ZOBACZ TEŻ: Jak twarda woda wpływa na włosy?

Zobacz również:
REKLAMA