Jedwab do włosów - efekty, jak stosować?

Kosmetyk oraz składnik kosmetyków do pielęgnacji włosów, który wygładza i chroni pasma, zapobiega rozdwajaniu się końcówek i nie tylko. Brzmi sensownie, prawda? Przejdźmy więc od razu do konkretów. Jak stosować jedwab do włosów i dla kogo jest przeznaczony? Zapytałyśmy o to trychologa.

Jedwab do włosów fot.shutterstock.com

Jedwab do włosów – spis treści

Istnieje wiele sposobów pielęgnacji włosów, które nie tylko nie muszą być wykonywane w salonie fryzjerskim, ale także nie trzeba wydawać na nie fortuny. Pisałyśmy już o olejowaniu, wcierkach z kozieradki i maseczce z jajka, a tym razem skupiamy się na jedwabiu, który ze względu na swoje właściwości polecany jest głównie do włosów suchych, zniszczonych i puszących się. „Jedwab zawiera białka (fibroiny), które mają zdolność do zatrzymywania wody we wnętrzu włosa oraz seracynę (klej jedwabny), który wygładza włosy i pozostawia na nich »biofilm« ochronny” – mówi trycholog, Anna Mackojć. A to dopiero początek listy zalet tego niedrogiego produktu.

Jedwab do włosów – efekty

  • Wygładza ich strukturę
  • Przywraca koloryt i blask
  • Regeneruje pasma
  • Zapobiega rozdwajaniu końcówek
  • Redukuje wpływ wolnych rodników na włosy
  • Chroni włókna włosów przed negatywnym działaniem czynników zewnętrznych (promienie słoneczne, wiatr, wilgoć)
  • Zapobiega utracie wody
  • Tworzy warstwę ochronną, która jest szczególnie ważna dla włosów, które często poddawane są stylizacji przy użyciu suszarki, prostownicy lub lokówki
  • Zabezpiecza włosy przed elektryzowaniem

Jedwab do włosów – dla kogo?

Jedwab przeznaczony jest głównie do suchych, zniszczonych i puszących się włosów. „Sprawdzi się także dobrze jakoprodukt pielęgnacyjny dla osób, które mają problemy z plączącymi się i niesfornymi kosmykami, ułatwi ich rozczesywanie i układanie. Dzięki zastosowaniu preparatu z jedwabiem włosy będą bardziej podatne na modelowanie, ale także mocniejsze” – tłumaczy założycielka Instytutu Trychologii® w Warszawie.

Na rynku dostępny jest zarówno czysty jedwab, jak i kosmetyki z jego dodatkiem. Można używać go w postaci kropli, serum, mgiełki, sprayu, maski, szamponu, a także odżywki, ale formę należy dobierać do konkretnych potrzeb włosów.

Problem:Suche, zmatowione (np. pod wpływem chemii fryzjerskiej) włosy

Formuła:Czysty jedwab lub jedwab z dodatkiem olejków i witamin

Problem:Włosy cienkie, delikatne

Formuła:Spray, maska, szampon lub odżywka z dodatkiem jedwabiu

Problem:Trudne do rozczesania włosy i zniszczone końcówki z tendencją do rozdwajania

Formuła:Krople lub serum z jedwabiem

Mimo wielu zalet i korzyści płynących ze stosowania jedwabiu na włosy nie każdy powinien go używać. Nasza ekspertka z Instytutu Trychologii w Warszawie nie rekomenduje stosowania jedwabiu osobom z mocno przetłuszczającymi się włosami, ponieważ taki produkt mógłby je nadmiernie obciążać.

Jedwab do włosów – jak stosować?

Przede wszystkim z głową i rozwagą. Ale miej na uwadze rodzaj oraz potrzebę włosów. Jedwabiu do włosów, z resztą jak każdego produktu do włosów, powinnaś używać zgodnie z zaleceniami producenta, które znajdziesz na etykiecie kosmetyku. „Jest to istotne, gdyż zbyt duża ilość produktu o zbyt skondensowanej zawartości oraz o dużym stężeniu jedwabiu może powodować, że włosy będą ciężkie i przetłuszczone” – dodaje wykładowca akademicki Diagnostyki Trychologicznej w Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Sposób aplikacji jedwabiu będzie różny w zależności od formuły produktu.

Płynny, czysty jedwab

Jedwab najlepiej nakładać na wilgotne włosy, zanim przejdziesz do ich stylizacji, ale możesz nałożyć także odrobinę produktu na wymodelowane już, suche pasma, aby dodać im blasku. Do krótkich włosów wystarczy jedna kropla, a do średniej długości i dłuższych 2-3 krople. Nałóż jedwab na opuszki palców, rozetrzyj i dopiero rozprowadź na końcówki i/lub pasma.

Należy pamiętać, że czystego jedwabiu nie nakładamy na skórę głowy. Powinny być to preparaty, które są specjalnie przeznaczone do pielęgnacji skóry głowy, a nie włosów. Wówczas będą one miały właściwości nawilżające i utrzymujące hydratację. Będą więc rekomendowane dla osób z suchą i odwodnioną skórą głowy. Nie są polecane takie preparaty dla osób, które borykają się z przetłuszczającą się skórą głowy” – mówi trycholog i biotechnolog, Anna Mackojć.

Szampon, odżywka lub maska z jedwabiem

Kosmetyki należy nakładać tak samo, jak w przypadku produktu bez jedwabiu. Niestety szampon, który zwykle stosujemy także na skórę głowy, może w niektórych przypadkach obciążać włosy (szczególnie jeśli jest to produkt z dodatkiem silikonów) i prowadzić do ich przetłuszczania.

Jedwab w sprayu lub mgiełce

Najlepiej zacznij od podzielenia włosów na mniejsze sekcje, co ułatwi Ci dokładną aplikację. Spryskaj każdą sekcję odrobiną kosmetyku – około 5 psiknięć powinno wystarczyć. Na koniec rozczesz dokładnie włosy, rozprowadzając jedwab po całej długości pasm.

Jak często używać jedwabiu do włosów? 

 „Przy zniszczonych i suchych czysty jedwab można nałożyć kilka razy w tygodniu. Natomiast w przypadku cienkich i delikatnych włosów polecane jest, aby używać go raz w tygodniu”– mówi Anna Mackojć z Instytutu Trychologii w Warszawie, wyjaśniając również, że nadmierne używanie jedwabiu może obciążać pasma i powodować efekt przetłuszczonych lub oklapniętych włosów.

SPRAWDŹ: Pielęgnacja włosów rozjaśnianych

Domowe kosmetyki z jedwabiem

Wiele sklepów internetowych posiada w swojej ofercie hydrolizowany jedwab, czyli taki w formie wodnego roztworu. „Można go rozcieńczać w ulubionym szamponie (1 ml jedwabiu na 10-20 ml wody) lub dodawać niewielką ilość do porcji odżywki do włosów. Jedwab z dodatkiem innych składników jest dużo łatwiejszy w stosowaniu, ten stężony wydaje się jednak dużo bardziej wydajny” – sugeruje doświadczona trycholog.

Czy jedwab może wysuszać włosy?

 „Sam czysty jedwab nie wysusza włosów, jest formą tworzącą biofilm, więc raczej można spodziewać się przetłuszczenia niż przesuszenia. Natomiast niektóre formy jedwabiu jako kosmetyku mogą zawierać dodatkowe substancje kondycjonujące lub stabilizujące formułę kosmetyku i to właśnie ich nadużycie będzie powodowało efekt przesuszenia w długofalowym efekcie używania”– tłumaczy wykładowca akademicki, Anna Mackojć.

Jedwab do włosów – cena 

Cena kosmetyków z jedwabiem może różnić się w zależności od rodzaju oraz pojemności produktów. Zwykle za niewielkie buteleczki zapłacimy od 5 do 20 zł, natomiast za większe maski czy odżywki nawet ponad 50 zł. „Należy jednak pamiętać o tym, że jedwabiu do włosów nie używa się dużo, dlatego wybrany preparat powinien wystarczać na dość długo i być wydajny”– podkreśla ekspertka. 

Ekspertka

ANNA MACKOJĆ
trycholożka i biotechnolożka
Diagnosta obrazowy. Adjunct w World Trichology Society USA. Założyciel Instytutu Trychologii® w Warszawie. Wykładowca akademicki Diagnostyki Trychologicznej w Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

ZOBACZ TEŻ: Jak dbać o włosy na nartach?

Zobacz również:
REKLAMA