Jedwab do włosów – spis treści
- Jedwab do włosów – efekty
- Jedwab do włosów – dla kogo?
- Jedwab do włosów – jak stosować?
- Domowe kosmetyki z jedwabiem
- Czy jedwab może wysuszać włosy?
- Jedwab do włosów - cena
Istnieje wiele sposobów pielęgnacji włosów, które nie tylko nie muszą być wykonywane w salonie fryzjerskim, ale także nie trzeba wydawać na nie fortuny. Pisałyśmy już o olejowaniu, wcierkach z kozieradki i maseczce z jajka, a tym razem skupiamy się na jedwabiu, który ze względu na swoje właściwości polecany jest głównie do włosów suchych, zniszczonych i puszących się. „Jedwab zawiera białka (fibroiny), które mają zdolność do zatrzymywania wody we wnętrzu włosa oraz seracynę (klej jedwabny), który wygładza włosy i pozostawia na nich »biofilm« ochronny” – mówi trycholog, Anna Mackojć. A to dopiero początek listy zalet tego niedrogiego produktu.
Jedwab do włosów – efekty
- Wygładza ich strukturę
- Przywraca koloryt i blask
- Regeneruje pasma
- Zapobiega rozdwajaniu końcówek
- Redukuje wpływ wolnych rodników na włosy
- Chroni włókna włosów przed negatywnym działaniem czynników zewnętrznych (promienie słoneczne, wiatr, wilgoć)
- Zapobiega utracie wody
- Tworzy warstwę ochronną, która jest szczególnie ważna dla włosów, które często poddawane są stylizacji przy użyciu suszarki, prostownicy lub lokówki
- Zabezpiecza włosy przed elektryzowaniem
Jedwab do włosów – dla kogo?
Jedwab przeznaczony jest głównie do suchych, zniszczonych i puszących się włosów. „Sprawdzi się także dobrze jakoprodukt pielęgnacyjny dla osób, które mają problemy z plączącymi się i niesfornymi kosmykami, ułatwi ich rozczesywanie i układanie. Dzięki zastosowaniu preparatu z jedwabiem włosy będą bardziej podatne na modelowanie, ale także mocniejsze” – tłumaczy założycielka Instytutu Trychologii® w Warszawie.
Na rynku dostępny jest zarówno czysty jedwab, jak i kosmetyki z jego dodatkiem. Można używać go w postaci kropli, serum, mgiełki, sprayu, maski, szamponu, a także odżywki, ale formę należy dobierać do konkretnych potrzeb włosów.
Problem:Suche, zmatowione (np. pod wpływem chemii fryzjerskiej) włosy
Formuła:Czysty jedwab lub jedwab z dodatkiem olejków i witamin
Problem:Włosy cienkie, delikatne
Formuła:Spray, maska, szampon lub odżywka z dodatkiem jedwabiu
Problem:Trudne do rozczesania włosy i zniszczone końcówki z tendencją do rozdwajania
Formuła:Krople lub serum z jedwabiem
Mimo wielu zalet i korzyści płynących ze stosowania jedwabiu na włosy nie każdy powinien go używać. Nasza ekspertka z Instytutu Trychologii w Warszawie nie rekomenduje stosowania jedwabiu osobom z mocno przetłuszczającymi się włosami, ponieważ taki produkt mógłby je nadmiernie obciążać.
Jedwab do włosów – jak stosować?
Przede wszystkim z głową i rozwagą. Ale miej na uwadze rodzaj oraz potrzebę włosów. Jedwabiu do włosów, z resztą jak każdego produktu do włosów, powinnaś używać zgodnie z zaleceniami producenta, które znajdziesz na etykiecie kosmetyku. „Jest to istotne, gdyż zbyt duża ilość produktu o zbyt skondensowanej zawartości oraz o dużym stężeniu jedwabiu może powodować, że włosy będą ciężkie i przetłuszczone” – dodaje wykładowca akademicki Diagnostyki Trychologicznej w Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Sposób aplikacji jedwabiu będzie różny w zależności od formuły produktu.
Płynny, czysty jedwab
Jedwab najlepiej nakładać na wilgotne włosy, zanim przejdziesz do ich stylizacji, ale możesz nałożyć także odrobinę produktu na wymodelowane już, suche pasma, aby dodać im blasku. Do krótkich włosów wystarczy jedna kropla, a do średniej długości i dłuższych 2-3 krople. Nałóż jedwab na opuszki palców, rozetrzyj i dopiero rozprowadź na końcówki i/lub pasma.
„Należy pamiętać, że czystego jedwabiu nie nakładamy na skórę głowy. Powinny być to preparaty, które są specjalnie przeznaczone do pielęgnacji skóry głowy, a nie włosów. Wówczas będą one miały właściwości nawilżające i utrzymujące hydratację. Będą więc rekomendowane dla osób z suchą i odwodnioną skórą głowy. Nie są polecane takie preparaty dla osób, które borykają się z przetłuszczającą się skórą głowy” – mówi trycholog i biotechnolog, Anna Mackojć.
Szampon, odżywka lub maska z jedwabiem
Kosmetyki należy nakładać tak samo, jak w przypadku produktu bez jedwabiu. Niestety szampon, który zwykle stosujemy także na skórę głowy, może w niektórych przypadkach obciążać włosy (szczególnie jeśli jest to produkt z dodatkiem silikonów) i prowadzić do ich przetłuszczania.
Jedwab w sprayu lub mgiełce
Najlepiej zacznij od podzielenia włosów na mniejsze sekcje, co ułatwi Ci dokładną aplikację. Spryskaj każdą sekcję odrobiną kosmetyku – około 5 psiknięć powinno wystarczyć. Na koniec rozczesz dokładnie włosy, rozprowadzając jedwab po całej długości pasm.
Jak często używać jedwabiu do włosów?
„Przy zniszczonych i suchych czysty jedwab można nałożyć kilka razy w tygodniu. Natomiast w przypadku cienkich i delikatnych włosów polecane jest, aby używać go raz w tygodniu”– mówi Anna Mackojć z Instytutu Trychologii w Warszawie, wyjaśniając również, że nadmierne używanie jedwabiu może obciążać pasma i powodować efekt przetłuszczonych lub oklapniętych włosów.
SPRAWDŹ: Pielęgnacja włosów rozjaśnianych