Worki pod oczami – przyczyny
Przyczyn worków i cieni pod oczami może być wiele, do głównych z nich należą:
• genetyka
Nie jest powiedziane, że jeśli Twoja mama czy babcia zmagały się z opuchlizną w okolicach oczu, to na pewno pojawi się ten problem także w Twoim przypadku, ale jest to jak najbardziej możliwe. Ponadto, sińce i worki pod oczami pojawiają się częściej u kobiet o głęboko osadzonych oczach.
• alergie
Najprawdopodobniej częściej mijasz na ulicy osoby z opuchniętymi i zaczerwienionymi oczami wiosną między majem a czerwcem, ponieważ to właśnie na te miesiące przypada okres pylenia największej ilości roślin.
• skutki uboczne przyjmowania niektórych leków
Worki pod oczami powstają często na skutek przyjmowania leków na nadciśnienie tętnicze.
• słońce
Jeżeli jesteś wielbicielką długich i częstych kąpieli słonecznych, pamiętaj, aby zadbać o odpowiednią ochronę oczu. Zbyt częste przebywanie na słońcu może także przyczynić się do rozciągnięcia delikatnej skóry pod oczami, a co za tym idzie powstania worków i zmarszczek.
• nieodpowiedni tryb życia
Stres, palenie papierosów czy spożywanie alkoholu w zbyt dużych ilościach negatywie wpływają na ogólny stan organizmu, ale mogą być także powodem powstania worków pod oczami, ponieważ zmniejszają elastyczność skóry. Zdrowy tryb życia to także odpowiednia ilość snu. Zmęczenie jest bardzo częstym powodem pojawiania się cieni pod oczami.
• choroby
Worki pod oczami mogą pojawić się w wyniku różnego rodzaju chorób.
Jeżeli zaobserwujesz u siebie niepokojące objawy, jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem.
Jak zlikwidować worki pod oczami – domowe sposoby
• okłady z herbaty
Nasze babcie od lat stosowały kompresy na oczy z rumianku w walce z zapaleniem spojówek, a my podążając tym tropem, będziemy wykorzystywały herbatę w celach pielęgnacyjnych. Jak zlikwidować worki pod oczami używając herbaty? To proste! Wystarczy, że zaparzysz dwie torebki herbaty i pozostawisz do schłodzenia. Następnie połóż torebki na skórze pod oczami i powiekach. Przeznacz 30 min na relaks z kompresem herbacianym na oczach. Kofeina zawarta w herbacie zredukuje opuchliznę.
• okład z plastrów świeżego ogórka
Jak się okazuje, plastry z ogórka na oczy to nie tylko ładnie wyglądający dodatek do zdjęć w spa, ale skuteczny sposób zwalczania niewielkich przebarwień, a także opuchlizny pod oczami. Ogórek odżywia, regeneruje i nawilża skórę, co wynika z dużej zawartości wody w produkcie. Świetnie radzi sobie także z usuwaniem niewielkich cieni pod oczami, ponieważ zawiera witaminy A i K (niestety w niewielkich ilościach).
• okład ze schodzonych plastrów ziemniaków
Może i brzmi mniej apetycznie niż okład z ogórka, ale jest równie skuteczny w walce z workami pod oczami ze względu na zawartość potasu, który ułatwia usuwanie nadmiaru wody i sodu z organizmu. Surowego ziemniaka należy dokładnie umyć, a następnie wykroić z niego dwa, niewielkie plastry, które ułożysz pod oczami na około 5 minut. Jeżeli plastry są zbyt duże przekrój je na pół, aby nie miały styczności z samym okiem.
• lodowy kompres
Moim domowym sposobem na cienie pod oczami jest delikatny masaż okolic oczu lodem. Nigdy nie doprowadzam do bezpośredniej styczności lodu ze skórą, z dość prozaicznej przyczyny, ponieważ lód „przykleja się” do skóry. Kostki lodu możesz zawinąć w kawałek bawełnianego materiału lub wykorzystać mój sposób:
Do zwykłego urodzinowego balonika nalewam niedużą ilość wody (tak, aby balonik był wypełniony, ale nie zwiększał swojej objętości), następnie związuję jego koniec i umieszczam balonik w zamrażarce. Kiedy woda w baloniku zamarznie, wyciągam do i przemywam powstały na nim osad zimną wodą. Na skórę pod oczami nakładam krem nawilżający, który rozprowadzam zamarzniętym balonikiem. Prawdziwe 2 w 1. Często masuję także skórę całej twarzy, pobudzając tym sposobem krążenie.
ZOBACZ: Kwasy na twarz - rodzaje, jaki wybrać i jak stosować?