Jak zdjąć hybrydę w domu: krok po kroku

Ściąganie hybryd w domu to nic trudnego, jeśli tylko wiesz, jak to zrobić.

Hybrydy fot. shutterstock.com

Zdejmowanie lakieru hybrydowego wcale nie musi odbywać się u kosmetyczki. Możesz zrobić to sama w domu, pod warunkiem, że znasz kilka zasad. Jeśli zastosujesz nieodpowiednią technikę, możesz bardzo szybko uszkodzić płytkę paznokcia. Wyjaśniamy krok po kroku jak bezpiecznie ściągnąć hybrydę z paznokci.

Zdejmowanie hybryd acetonem (bez frezarki)

Lakieru hybrydowego, który został wcześniej utwardzony światłem z lamp UV, nie da się zmyć zwykłym zmywaczem do paznokci tak jak w przypadku tradycyjnego lakieru. Jedną z najprostszych metod ściągania hybryd jest rozpuszczenie utwardzonych warstw lakieru przy użyciu czystego acetonu lub płynu do ściągania hybryd na bazie acetonu. Musisz jednak być ostrożna, aby nie moczyć paznokci zbyt długo, ponieważ aceton działa wysuszająco. Sprawdź, jak tego uniknąć. 

Do ściągnięcia hybryd acetonem będziesz potrzebowała:  

 • pilnik lub bloczek polerski (o gradacji 180)
 • aceton
 • waciki kosmetyczne
 • folia aluminiowa lub gotowa folia do ściągania hybryd (wtedy nie będziesz potrzebowała już wacików kosmetycznych, ponieważ są przyklejone do specjalnej folii)
 • kopytko metalowe lub drewniane do ściągania lakieru

ZOBACZ TEŻ: 4 maskary, które odżywiają i wzmacniają rzęsy

Jak ściągnąć hybrydę acetonem?

 • Krok 1: Możesz zacząć od nałożenia oliwi na skórki, aby zapewnić im dodatkową ochronę przed wysuszającym acetonem.
 • Krok 2: Na początek powinnaś spiłować top, którym pokryty jest lakier hybrydowy. Spiłuj górną warstwę przy użyciu pilnika lub bloczka polerskiego. Kolor powinien zostać zmatowiony, dzięki temu aceton szybciej rozpuści warstwy lakieru.
 • Krok 3: Przetnij pięć wacików kosmetycznych na pół i każdy z nich namaczaj acetonem i układaj kolejno na paznokciach. Każdy palec, z namoczonym wacikiem, owiń folią aluminiową i odczekaj około 10 minut. Jeżeli lakier nie zaczyna odchodzić, poczekaj jeszcze 5 minut.
 • Na rynku dostępne są także klipsy i specjalne kapturki do ściągania hybryd, które mają zastępować folię aluminiową. Koszt takiego małego, kobiecego gadżetu wynosi od 5 do 30 zł.
 • Krok 4: Po tym czasie zdejmij folię wraz z wacikami i sięgnij po kopytko, które ułatwi Ci usunięcie resztek lakieru. Odpychaj delikatnie hybrydę, zaczynając od nasady. Jeśli lakier jest wciąż mocno przytwierdzony do płytki paznokcia, powtórz zabieg acetonem i pod żadnym pozorem nie odrywaj resztek lakieru na siłę.
 • Krok 5: Na koniec możesz delikatnie zmatowić i wyrównać płytkę bloczkiem polerskim. 

Zdejmowanie hybryd przy użyciu pilnika (bez frezarki)

Lakier hybrydowy możesz usunąć także bez wykorzystania do tego acetonu. Zamiast metody rozpuszczania, kobiety wybierają także techniki piłowania. Ściąganie hybrydy pilnikiem trwa zdecydowanie dłużej niż rozpuszczanie w acetonie, natomiast w tym przypadku nie ma ryzyka przesuszenia. Niemniej jednak wszystko ma swoje plus i minusy, a minusem zdejmowania hybryd przy użyciu pilnika jest ryzyko przepiłowania i uszkodzenia płytki. Postępuj zgodnie z naszym poradnikiem, aby tego uniknąć.

Do ściągnięcia hybryd pilnikiem będziesz potrzebowała:

 • Pilników o różnych gradacjach: 180 oraz 240 (kształt pilnika nie ma w tym przypadku znaczenia) 

Jak ściągnąć hybrydę pilnikiem?

 • Krok 1: Zacznij od spiłowania topu pilnikiem, o gradacji 180.
 • Krok 2: Po spiłowaniu górnej warstwy hybrydy, piłuj kolejne warstwy gładszym pilnikiem (o gradacji 240), aby nie uszkodzić płytki.
 • Krok 3: Jeśli chcesz tylko zmienić kolor hybrydy, nie piłuj bazy. Na poprzednią bazę nałóż cienką warstwę świeżej, utwardź i nakładaj kolejne warstwy lakieru hybrydowego.   

ZOBACZ TEŻ: Domowe kosmetyki z ziół - jak je zrobić?

Zdejmowanie hybryd frezarką

W salonach kosmetycznych najczęściej spotkasz się z metodą ściągania hybryd przy użyciu frezarki, czyli urządzeniu, które jest przeznaczone do manicure i pedicure. Jeżeli jesteś szczęśliwą posiadaczką frezarki, także możesz to zrobić. Musisz tylko wiedzieć jak prawidłowo jej używać, ponieważ chwila nieuwagi czy nawet najmniejszy błąd mogą skutkować zniszczonymi paznokciami oraz skórkami.

Do ściągnięcia hybryd frezarką będziesz potrzebowała:

 • frezarki
 • frezów o różnych gradacjach
 • bloczek polerski

Jak ściągnąć hybrydę frezarką

 • Krok 1: Wybierz gruboziarnisty, duży, stożkowy frez do ściągnięcia topu.  Dostosuj prędkość frezarki do swoich umiejętności. Zacznij od najniższych obrotów, dzięki temu będziesz miała większą kontrolę nad urządzeniem.
 • Krok 2: Do zdjęcia kolejnych warstw używaj frezów o mniejszych gradacjach. Nie dociskaj frezarki, aby nie przepiłować warstw i nie doprowadzić do zniszczenia naturalnej płytki.
 • Krok 3: Na koniec wyrównaj płytkę bloczkiem polerskim, nałóż odżywkę na płytkę i oliwkę na skórki lub kontynuuj manicure/pedicure nakładając bazę, lakier i top.  
 • Pamiętaj, że bardzo ważna jest technika użycia frezarki. Frez należy przesuwać równolegle i równomiernie po paznokciu. Nie piłuj paznokcia w jednym miejscu. Jeśli nie czujesz się pewnie używając frezarki, rób to bardzo powoli, ale równomiernie.

Hybryda peel-off

Producenci lakierów hybrydowych cały czas starają się nam dogodzić. Właśnie z tego względu powstała także metoda nazwana hybrydą peel-off, dzięki której lakier ma schodzić z paznokci „jak naklejka”. Sekret tkwi w bazie. Zamiast tradycyjnej bazy, nakładana jest specjalna baza peel-off, na którą następnie nakładane są kolejne warstwy tradycyjnego lakieru hybrydowego oraz top. Wszystko oczywiście jest utwardzane w lampie.  Producenci zapewniają szybkie ściągnięcie hybrydy poprzez jej delikatne podważenie i spiłowanie. Niestety stylistki paznokci nie są do końca przekonane co do bezpieczeństwa ściągania hybryd w ten sposób. Ponadto hybryda peel-off nie jest tak trwała, jak hybryda tradycyjna.

Uwaga!  

 • NIGDY nie zrywaj hybryd, ponieważ w ten sposób automatycznie bardzo niszczysz płytkę paznokcia. Ściąganie hybryd powinno odbywać się warstwowo, tak jak opisałyśmy to w poradniku powyżej.
 • Nie używaj acetonu do ściągania hybryd, jeśli wywołuje u Ciebie reakcje alergiczne.
 • Nie mocz całych dłoni w szkodliwym acetonie.

Czy paznokcie powinny odpoczywać od hybryd? Odpowiadamy.

REKLAMA