Jak zatrzymać starzenie się skóry?

Zauważyłaś pierwsze zmarszczki na twarzy i masz ochotę wyć do księżyca? Nie załamuj się! Jeśli chcesz dłużej cieszyć się promienną i gładką cerą, upewnij się, że nie popełniasz tych błędów.

fot. Valua Vitaly 2014/shutterstock.com fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Zmarszczki są naturalną częścią procesu starzenia się i nie ma powodu, żeby wstydzić się pierwszych bruzdek wokół oczu czy ust. Ale jeżeli chcesz dłużej zachować młodzieńczy blask, podrzucamy Ci kilka podpowiedzi, jak spowolnić ten proces. Pokazujemy też, w jaki sposób nieświadomie popełniasz błędy przyspieszające starzenie się skóry. Bardzo staraj się unikać tych 5 największych:

 

Błąd nr 1: nie dbasz o ochronę skóry przed słońcem zimą

Filtr przeciwsłoneczny jest podstawowym narzędziem w walce ze zmarszczkami. Tak, za oknem nie jest zbyt tropikalnie, ale promienie UV działają przez cały rok, będąc głównym winowajcą uszkodzeń Twojej skóry, takich jak fotostarzenie, zmarszczki, przebarwienia czy utrata elastyczności. Fotostarzenie się skóry nie jest naturalnym elementem procesu starzenia i w dużej mierze można go uniknąć, stosując szeroko pojętą ochronę przeciwsłoneczną – krem z filtrem SPF 15 do SPF 30 powinien być obowiązkową pozycją w Twojej kosmetyczce przez okrągły rok. Oczywiście latem do gry wchodzą jeszcze wyższe faktory – nie ma zmiłuj.

Błąd nr 2: oszczędzasz na okularach przeciwsłonecznych

Para szykownych okularów nie tylko nadaje Ci wygląd gwiazdy filmowej, ale też minimalizuje ryzyko powstania bruzd wokół oczu. Osłanianie tych okolic przed blaskiem słońca zapobiega mrużeniu oczu, a co za tym idzie – tworzeniu się kurzych łapek. Ale nie tylko: chroni także bardzo delikatna skórę przed destrukcyjnym atakiem promieni UV. Dodatkowo okulary ochraniają także powieki oraz gałki oczne, które są tak samo wrażliwe na negatywne działanie słońca, jak reszta Twojego ciała. Najlepsze będą takie z dużymi szkłami, aby chronić całą okolicę wokół oczu. Uważaj tylko, ponieważ nie wszystkie okulary przeciwsłoneczne maja ochronę UV – koniecznie czytaj etykietki.

Błąd nr 3: trzesz zmęczone oczy

Ale przetarcie zmęczonych oczu przynosi taaaaką ulgę… Wiemy, ale robiąc to, naciągasz delikatną skórę  i sprawiasz, że staje się obwisła. Skóra wokół oczu i na powiekach jest najcieńsza, najwrażliwsza i najmniej sprężysta na całej twarzy – a najczęściej narażasz ją na kontakt z rękoma. Aby była zdrowa i nawilżona, potraktuj ja lekkim żelem zamiast bogatym, odżywczym kremem, który może okazać się

Błąd nr 4: zaniedbujesz szyję, dekolt i dłonie

Niektórzy mówią, że prawdziwy wiek kobiety poznasz po wyglądzie jej szyi, dekoltu oraz dłoni. Delikatnej skórze tych obszarów brakuje gruczołów łojowych, chroniących inne partie twojego ciała. Powoduje to częste przesuszenie oraz przyspieszone starzenie się naskórka w tych okolicach. Ponadto szyja, dekolt i dłonie często są pomijane, jeśli chodzi o ochronę przeciwsłoneczną. Nie żałuj więc tym partiom ciała kremów przeciwstarzeniowych. I nie zapomnij o filtrach!

Błąd nr 5: ignorujesz cykl snu

Wszystkie wiemy, że odpowiednia ilość snu jest kluczowa dla zachowania urody w każdym wieku. Nowością dla Ciebie może być jednak fakt, że liczy się nie tylko długość, ale i jakość snu. Trzymanie się konsekwentnego cyklu snu może pomóc Ci przejść przez jego wszystkie fazy – włącznie z REM, która uważana jest przez ekspertów za najlepiej rewitalizującą Twoje ciało oraz skórę. Zakłócenia tych cyklów mogą zakłócać uwalnianie pewnych hormonów i powodować w organizmie efekt zapalny, będący głównym czynnikiem starzenia się. Opracuj swój własny wieczorny rytuał, który pomoże Ci regularnie sypiać i trzymaj się go a Twoja skóra będzie promienieć każdego ranka.

A czy wiesz, jakie składniki powinny się znaleźć w Twoim kremie przeciwzmarszczkowym?

WH

REKLAMA