Jak zadbać o dłonie w czasie epidemii koronawirusa?

Częste mycie rąk to podstawa w walce z Koronawirusem ale niestety jest też torturą dla skóry dłoni. Dlatego, w tym trudnym czasie, zapewnij im szczególną pielęgnację.

pielęgnacja dłoni fot. Shutterstock.com

Skóra dłoni wbrew pozorom jest cienka, delikatna i prawie wcale nie ma gruczołów łojowych. Jest więc narażona na szybką utratę wody, uszkodzenie bariery hydrolipidowej, co w konsekwencji powoduje suchość, szorstkość, zaczerwienienie, pęknięcia a nawet rany. Jak więc odpowiednio pielęgnować dłonie?

Nie trzyj

Po umyciu rąk staraj się, delikatnie wycierać je w bawełnianą ściereczkę (zmieniaj ją co dziennie) albo papier jednorazowy – nie trzyj szorstkim ręcznikiem, bo to powoduje dodatkowe podrażnienia. 

Nawilżaj i odżywiaj

Po każdym umyciu rąk, smaruj je kremem, najlepiej takim, który ma bogaty skład. Wśród składników powinny znajdować się natłuszczające i nawilżające oleje, masła, witaminy czy odżywcze i naprawiające barierę hydrolipidową ekstrakty roślinne oraz ceramidy. Jeżeli na noc nakładasz krem czy serum do twarzy z retinolem, albo kwasem hialuronowym – nałóż kosmetyk ten także na dłonie – poprawisz ich elastyczność i nawilżenie. Na noc możesz też nałożyć maskę ceramidową albo parafinową. W tym przypadku załóż rękawiczki (zazwyczaj dołączone są do zestawu) albo załóż na dłonie bawełniane skarpetki. Pod wpływem ciepła pory skóry otworzą się a składniki lepiej się wchłoną. 

Zmywaj i sprzątaj w rękawiczkach 

Myj naczynia i czyść łazienkę w rękawiczkach jednorazowych. Płyny do mycia naczyń, czy detergenty do sprzątania, nawet te najdelikatniejsze zawierają drażniące substancje.

Unikaj różnic temperatur

Temperatura wody, w której myjesz ręce czy bierzesz prysznic powinna być letnia. Wkładanie rąk na zmianę do gorącej i zimnej wody dodatkowo wysuszy skórę i będzie powodować pękanie naczynek oraz zaczerwienienia.

Idź do gabinetu medycyny estetycznej

Zadbaj teraz o dłonie najlepiej, jak potrafisz a gdy sytuacja się ustabilizuje i zostaną otwarte gabinety medycyny estetycznej, będziesz mogła poratować się profesjonalnymi, regeneracyjnymi zabiegami, jak np.: mezoterapia czy lifting wolumeryczny. W pierwszym przypadku w skórę dłoni wstrzykiwany jest kwas hialuronowy nieusieciowany lub gotowy koktajl z aminokwasami i witaminami. Skóra zostanie silnie nawilżona, a produkcja kolagenu i elastyny pobudzona. Najlepsze efekty dadzą trzy zabiegi wykonane w dwutygodniowych odstępach. Drugi zabieg polega na podaniu kwasu hialuronowego usieciowanego, który przywraca objętość, wypełnia ubytki i nawilża. Aby dłonie odzyskały gładkość i zdrowy wygląd z reguły wystarcza jeden zabieg. 

SPRAWDŹ RÓWNIEŻ: 8 sposobów na piękne dłonie i paznokcie

REKLAMA