Jak wybielić zęby w gabinecie - pytamy eksperta

Wybielanie zębów to zabieg gwarantujący śnieżnobiały uśmiech. Możesz go zyskać już po jednej wizycie u stomatologa. Podpowiadamy, co warto o nim wiedzieć. 

Wybielanie zębów w gabinecie fot. shutterstock.com

Wiele z nas marzy o pięknym śnieżnobiałym uśmiechu i zastanawia się nad wybielaniem zębów w gabinecie stomatologicznym. Mamy jednak sporo wątpliwości dotyczących takiego zabiegu: jaką metodę wybrać, jakie są przeciwskazania, czy nie zniszczymy szkliwa i jaki jest koszt. Wspólnie z ekspertem w dziedzinie stomatologii rozwiewamy wątpliwości dotyczące wybielania zębów.

Spis treści

Jak wybielić zęby w gabinecie - metody

Obecnie w stomatologii dostępne są dwie metody wybielania zębów: nakładkowa (domowa) i (aktywowana światłem) gabinetowa. Pierwszą, jak sama nazwa wskazuje, stosuje się w domu, jednak konieczna jest wcześniejsza wizyta u stomatologa. Pamiętaj, nie wybielaj zębów na własną rękę i bez konsultacji z dentystą nie stosuj preparatów wybielających dostępnych w drogeriach.

Pamiętaj, nie wybielaj zębów na własną rękę i bez konsultacji z dentystą nie stosuj preparatów wybielających dostępnych w drogeriach.

Wybielanie zębów nakładkowe

Podczas konsultacji stomatolog określa stopień i rodzaj przebarwień, dobiera preparat wybielający do stosowania w domu i formuje spersonalizowane nakładki na zęby. Muszą być idealnie dopasowane, bo to umożliwi utrzymanie wybielającego preparatu na zębach i pozwoli uniknąć jego wycieku do jamy ustnej. Nakładki zakładamy na kilka godzin w ciągu dnia lub na noc, a łączny czas ich stosowania wynosi od 14 do 28 dni, zależnie od planowanego efektu wybielenia.

„W tej metodzie dużo zależy od naszej samodyscypliny i sumienności. Żel musi być nakładany równomiernie, by szkliwo uzyskało jednolitą biel, bez cętek czy ciemniejszych punktów. To metoda, dzięki której możemy wybielać zęby skłonne do nadwrażliwości dobierając preparat o niższym stężeniu i rozkładając ten proces na więcej dni. Ceny wybielania nakładkowego zaczynają się od kilkuset do tysiąca złotych” – wyjaśnia lek. stom. Ryszard Górkiewicz z Dentim Clinic Medicover w Katowicach.

Wybielanie zębów aktywowane światłem

Druga metoda – gabinetowa jest szybsza, ponieważ pozwala wybielić zęby w ciągu około 90 minut. Początek przebiega podobnie, zaczynamy od konsultacji stomatologicznej i określenia planowanych efektów wybielenia. Przed zabiegiem konieczne jest zabezpieczenie dziąseł światłoutwardzalną żywicą i umieszczenie rozwieraka w jamie ustnej, aby odsłonić całą powierzchnię zębów.

„Na zęby nakładany jest preparat wybielający, który aktywuje się światłem. Tutaj stosowanych jest kilka wariantów, bo może to być lampa LED, światło halogenowe lub laser. Co daje takie naświetlanie? Znacząco przyspiesza utlenianie przebarwień. Taki cykl nałożenia preparatu i naświetlania jest powtarzany 3-4 razy po 15 minut. Jest to metoda doceniana przez osoby, które chcą szybko uzyskać widoczny efekt. Cena wynosi około 1100 -1300 zł za całość, co zależy głównie od wybranej metody naświetlania i preparatu” – podkreśla doktor Ryszard Górkiewicz.

Czy wszystkie kolory zębów można wybielić?

Tak, ale trzeba wziąć pod uwagę przyczynę koloru czy przebarwień. Barwa zęba zależy od kilku czynników. Przede wszystkim są to kwestie genetyczne, ale też nasza dieta i nawyki. Szkliwo jest przezierne a na barwę zęba wpływa również kolor znajdującej się pod nim zębiny. Zwykle jest ona kremowa, żółtawa lub niebieskawa, więc im cieńsze szkliwo, tym jej kolor jest bardziej zauważalny. Wybielanie nie zmieni koloru zębiny, ale sprawi, że odzyskamy naturalną biel zębów.

Do czynników wpływających na kolor zębów należą też chromatofory, czyli barwniki pochodzące z tego co jemy i pijemy, ale też z papierosów.

Do czynników wpływających na kolor zębów należą też chromatofory, czyli barwniki pochodzące z tego, co jemy i pijemy, ale też z papierosów. Wnikają one w głąb szkliwa, dlatego nie można ich usunąć podczas szczotkowania - preparaty wybielające stosowane w stomatologii już mają taką zdolność.

„W wybielaniu zębów stosuje się nadtlenek wodoru lub nadtlenek karbamidu o różnych stężeniach. Ich działanie opiera się na utlenianiu lub rozbijaniu długich łańcuchów cząsteczek barwników. Natomiast zaletą jest wnikanie w głąb szkliwa, aż do zębiny i usuwanie przebarwień wewnętrznych. Na powierzchni szkliwa także odkładają się osady, które mają wpływ na to, jak postrzegamy kolor zębów. Są one usuwane podczas szczotkowania i higienizacji w gabinecie” – zaznacza dentysta.

Jakich zębów nie da się wybielić?

Wybieleniu nie ulegną wypełnienia stomatologiczne, a także uzupełnienia protetyczne, jak korony i licówki. Trudne do wybielenia mogą być także przebarwienia powstałe w wyniku stosowania niektórych leków w dzieciństwie, jak tetracyklina lub płynne preparaty z żelazem, które kumulują się w szkliwie. W tym przypadku zabieg wybielania można powtórzyć lub zdecydować się na licówki.

Czy można wybielić martwego zęba?

Martwego zęba również da się wybielić, jednak procedura wygląda nieco inaczej. Ząb martwy to taki, który jest pozbawiony miazgi w wyniku procesu chorobowego i późniejszego leczenia. Następnie jest wypełniany kompozytem, czyli zakładana jest tzw. plomba.

„Ząb martwy wybielamy od wnętrza, nakładając do niego preparat wybielający i zabezpieczając opatrunkiem. Procedura jest powtarzana kilka razy, aż do uzyskania satysfakcjonującego efektu. Na koniec zakłada się wypełnienie pasujące już kolorem do nowego odcienia zęba. Innym sposobem, który pozwoli definitywnie zmienić kolor, jest protetyka, czyli korony i licówki ceramiczne” – podkreśla stomatolog Górkiewicz.

Przeciwskazania do wybielania zębów?

Wybielanie zębów jest zabiegiem bezpiecznym i stosowanym powszechnie, jednak i tutaj istnieją pewne przeciwwskazania. 

Wybielania zębów nie stosuje się u pacjentek w ciąży i karmiących piersią. Zabiegowi nie powinni się poddawać też pacjenci z chorobami nowotworowymi, chorobą Parkinsona, Alzheimera, ale też z alergiami lub nadwrażliwością na składniki stosowane w preparatach.

  • Zęby muszą być zdrowe, bez zmian próchnicowych - jeżeli te występują, to konieczne jest wyleczenie przed zabiegiem. Preparat wybielający zmniejsza przyczepność wypełnienia do szkliwa, więc nie mogłyby być założone po zabiegu.
  • Dziąsła również muszą być zdrowe, bez stanów zapalnych, tkliwości, krwawienia - pacjent nie może mieć aft i innych zmian wskazujących na toczące się procesy chorobowe.
  • Zdrowie ogólne - wybielania zębów nie stosuje się u pacjentek w ciąży i karmiących piersią. Zabiegowi nie powinni się poddawać też pacjenci z chorobami nowotworowymi, chorobą Parkinsona, Alzheimera, ale też z alergiami lub nadwrażliwością na składniki stosowane w preparatach.
  • Wybielania nie wykonuje się u osób nieletnich.

Czy wybielanie zębów niszczy szkliwo?

Panuje błędne przekonanie, że wybielanie zębów osłabia szkliwo – to mit. Stosowane przez specjalistę preparaty w gabinecie stomatologicznym nie mają żadnego wpływu na strukturę szkliwa, a co więcej – wiele z nich zawiera dodatkowe składniki, jak fluorki, które to szkliwo wzmacniają.

„Pacjenci mogą jednak doświadczać przemijającej nadwrażliwości w czasie stosowania nakładek, która ustępuje po zaprzestaniu ich noszenia. Sama nadwrażliwość nie jest przeciwwskazaniem do wybielania. Trzeba o tym poinformować stomatologa, ponieważ jest możliwość dobrania preparatu ze składnikami przeciwdziałającymi nadwrażliwości, np. azotanem potasu czy fosforanem wapnia. Podczas wybielania zębów lub po zabiegu mogą pojawić się białe plamki na zębach, będące oznaką odwodnienia szkliwa. Nie są groźne, znikną samoistnie w ciągu kilku dni” – tłumaczy lek. stom. Ryszard Górkiewicz.

Ile czasu trwa wybielanie zębów?

Wybielanie zębów nakładkami w domu może trwać nawet 3-4 tygodnie, to zależy od oczekiwanego efektu i zastosowanego stężenia preparatu wybielającego. Natomiast cała procedura wybielania gabinetowego powinna zamknąć się w 1,5 godziny.

Wybielanie zębów - jak długo się utrzymuje?

Efekt wybielonych zębów powinien utrzymywać się przez 3 do 5 lat, ale zależy to też od właściwej higieny zębów, utrzymywania odpowiedniej diety, w której rezygnujemy bądź zmniejszajmy spożywanie przebarwiających produktów (kawa, wino) i oczywiście – unikania papierosów.

Przy obu tych metodach efekt powinien się utrzymywać przez 3 do 5 lat, ale tutaj dużo zależy też od nas samych, czyli właściwej higieny zębów, utrzymywania odpowiedniej diety, w której rezygnujemy bądź zmniejszajmy spożywanie przebarwiających produktów (kawa, wino) i oczywiście – unikania papierosów. Zalecane są również wizyty higienizacyjne u dentysty (co pół roku) podczas których usuwany jest osad, powierzchowne naloty i kamień nazębny.

Dieta po wybielaniu zębów

Podczas wybielania zębów i po nim stosujemy tzw. białą dietę. Powinna być bardzo restrykcyjna przez dwa pierwsze dni bezpośrednio po zabiegu, a później stosowana jeszcze przez tydzień. Jest to dieta eliminacyjna, co oznacza, że:

  • unikamy produktów zawierających silne barwniki: czerwone wino, ciemne piwa, kawa, herbata, kolorowe napoje gazowane, soki, kolorowe przyprawy (np. curry, kurkuma, papryka), pomidory, buraki, marchew, dynia, kapusta czerwona, jagody i inne owoce leśne, kolorowe słodycze, ciemne płyny np. sos sojowy czy ocet balsamiczny.
  • uważamy na wszelkie tabletki do ssania np. przy bólu gardła oraz mocno barwione płukanki do ust.
  • nie palimy papierosów – przez minimum 7 dni, a najlepiej w ogóle żegnamy się z nałogiem dla zdrowych, białych zębów i zdrowia całego organizmu.

Ekspert

LEK.STOM. RYSZARD GÓRKIEWICZ
Dentim Clinic Medicover w Katowicach
Zajmuje się implantologią, periodontologią, protetyką i stomatologią estetyczną. Jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Implantologicznego oraz International Congress of Oral Implantologists.
Zobacz również:
REKLAMA