Jak wybielić zęby w domu?

Zastanawiasz się, jak wybielić zęby w domu? Dostępnych metod jest wiele, ale nie wszystkie są skuteczne i bezpieczne. Sprawdź, czy warto eksperymentować i na które sposoby zwrócić uwagę.

jak wybielić zęby w domu fot. Shutterstock.com

Spis treści

  1. Jak wybielić zęby w domu?
  2. Pasta wybielająca
  3. Paski wybielające
  4. Soda oczyszczona + woda utleniona
  5. Węgiel aktywny
  6. Olej kokosowy
  7. Sok z cytryny

Jak wybielić zęby w domu?

Zdrowy i biały uśmiech to najlepsza  wizytówka. Z tej przyczyny wybielanie zębów jest jednym z popularniejszych zabiegów estetycznych. Oferta dostępnych metod jest niezwykle szeroka, podobnie, jak zakres cen. Zabiegi wybielania dostępne w gabinetach stomatologicznych są najbardziej skuteczne i bezpieczne, ale też najdroższe. Chcąc zaoszczędzić parę groszy wiele osób decyduje się na skorzystanie z domowych metod wybielania zębów. Są one łatwo dostępne, tanie, ale nie zawsze gwarantują pełne bezpieczeństwo. Wręcz przeciwnie - niektóre z domowych metod wybielania mogą narobić więcej szkód, niż pożytku. Jeśli jednak chcesz spróbować rozprawić się z problemem żółtych zębów w domowym zaciszu, sprawdź, jakie sposoby warto rozważyć. Czytaj dalej, a dowiesz się, jak szybko i naturalnie wybielić zęby w domu.

Domowe metody wybielania zębów

1. Pasta wybielająca

To prawdopodobnie najbardziej znany i najczęściej używany produkt do wybielania zębów w domu. Pasty wybielające do zębów dostępne są w każdej drogerii i markecie. Ich działanie opiera się na mechanicznym lub enzymatycznym usuwaniu powierzchownych przebarwień. 

Pasty o działaniu mechanicznym zawierają ścierne drobinki, które podczas tarcia polerują zęby i usuwają płytkę nazębną oraz różnego rodzaju osady. 

Z kolei pasty enzymatyczne bazują na składnikach aktywnych, które zamiast ścierać, rozpuszczają uporczywe zanieczyszczenia. 

Pasty ścierne i enzymatyczne działają na powierzchni szkliwa, dlatego nie wpływają na kolor zębów. Są to pasty, które świetnie sprawdzą się do usuwania codziennych zabrudzeń, ale ich stosowanie nie sprawi, że zęby będą bielsze. Taki efekt mogą zapewnić jedynie pasty wzbogacone o składniki aktywne, czyli nadtlenki. Te, oprócz standardowego oczyszczania zębów, działają również głębiej, dzięki czemu dają efekt wybielenia. 

Czy to bezpieczne i czy działa?

Tak, pod warunkiem, że postawimy na pasty z nadtlenkami oraz, że będziemy stosować je w formie jednorazowej kuracji, a nie do codziennej pielęgnacji zębów. Po ich użyciu może pojawić się lekka nadwrażliwość. Dlatego tego typu pasty nie są polecane dla osób, które na co dzień borykają się z nadmierną reakcją zębów na temperaturę i inne czynniki, które mogą wywołać reakcję bólową.

2. Paski wybielające

Paski wybielające są jak wersja demo zestawu do wybielania nakładkowego. Paski wybielające to plastikowe, elastyczne fragmenty materiału pokryte cienką warstwą żelu z nadtlenkiem wodoru. Ich działanie ma być zbliżone do działania popularnych metod wybielania dostępnych w gabinetach stomatologicznych. Kuracja trwa ok. tygodnia, a efekty, jak na tak niską cenę (ok. 50-70 zł) oraz łatwość użytkowania, są zaskakująco dobre i długotrwałe.

Czy to bezpieczne i czy działa?

Jest to dość skuteczna metoda. Efekt wybielenia jest zauważalny. Przy stosowaniu zgodnym z instrukcjami na opakowaniu, zęby mogą pojaśnieć nawet o kilka tonów. Jednak ze względu na niewielką ilość żelu, może zdarzyć się, że trudno dostępne zakamarki, jak np. przestrzenie międzyzębowe, nie zostaną nim pokryte i wybielone tak, jak pozostała powierzchnia zębów.

Stężenie nadtlenku wodoru w żelu, który pokrywa paski, nie jest wysokie, więc ta metoda nie powinna negatywnie wpływać na stan zębów. Pod warunkiem, że stosuje się je zgodnie z instrukcją. Niedozwolone jest pozostawianie pasków na czas dłuższy niż ten podany na opakowaniu. Nie powinno się również aplikować ich na zęby z kamieniem nazębnym lub próchnicą. Dla pewności, przed rozpoczęciem kuracji warto odwiedzić stomatologa i zasięgnąć jego opinii.

ZOBACZ: Jak dbać o zęby - porady

jak wybielić zęby w domu fot. Shutterstock.com

3. Soda oczyszczona + woda utleniona

Tę metodę stosowały nasze babcie i mamy. Jest tania jak barszcz i działa równie skutecznie, co kupne pasty wybielające. Woda utleniona to nadtlenek wodoru, o którym wspominaliśmy przy omawianiu dwóch poprzednich metod. Jest najpopularniejszym i najskuteczniejszym składnikiem aktywnym stosowanym w produktach do wybielania zębów. Posiada właściwości rozjaśniające oraz antybakteryjne. 

Na bazie wody utlenionej można przygotować domową pastę wybielającą. Wystarczy połączyć ją z sodą oczyszczoną w proporcjach, które utworzą gęstą pastę. Soda oczyszczona posiada właściwości ścierne, dlatego z łatwością usunie naloty oraz osady.  

Czy to bezpieczne i czy działa?

To skuteczna metoda, a jej efekty są widoczne już po kilku użyciach. Nie należy stosować jej zbyt często - oba składniki mogą podrażniać delikatne śluzówki i uszkadzać szkliwo. 

4. Węgiel aktywny

Wybielanie zębów węglem aktywny to metoda, która w ostatnich latach zyskała na popularności. W drogeriach masowo zaczęły pojawiać się proszki i czarne pasty do mycia zębów bazujące na sproszkowanym węglu. Tańszą alternatywą dla produktów dedykowanych jest węgiel z apteki w kapsułkach lub tabletkach. Przed użyciem wystarczy wymieszać go ze zwykłą pastą do zębów lub z olejem kokosowym, nałożyć na szczoteczkę i umyć zęby jak zwykle. 

Czy to bezpieczne i czy działa?

Jest to prawdopodobnie jedna z bezpieczniejszych domowych metod. Jednak, wbrew marketingowym obietnicom, węgiel niestety nie wybiela zębów. Może za to skutecznie usuwać osady i naloty, które osadzają się na szkliwie. W rezultacie zęby wydają się być jaśniejsze. Stosowanie węglowych past pomoże też utrzymać efekt wybielania zębów nadtlenkami. Należy jednak pamiętać, że węgiel działa na zęby mechanicznie, a więc może negatywnie wpływać na szkliwo.

SPRAWDŹ: 4 sposoby na piękne i zdrowe zęby

jak wybielić zęby w domu fot. Shutterstock.com

5. Olej kokosowy

Liczne badania potwierdzają skuteczność oleju kokosowego (a raczej zawartego w nim kwasu laurynowego) w walce z bakteriami. Stosowany regularnie w pielęgnacji jamy ustnej zmniejsza ryzyko próchnicy, odkładania się kamienia nazębnego oraz niweluje problem nieświeżego oddechu. Oznacza to mniej więcej tyle, że płukanie jamy ustnej olejem kokosowym lub stosowanie go w formie pasty do zębów znacząco przyczynia się do zmniejszania ilości osadów nazębnych. Dzięki temu zęby pozostają białe.

Czy to działa i czy jest bezpieczne?

Płukanie i mycie zębów olejem kokosowym to w pełni bezpieczna, naturalna metoda dbania o zdrowie zębów i dziąseł. Regularnie wykonywane pomoże utrzymać aktualną barwę zębów, ale nie przyczyni się do ich rozjaśnienia. Po wybieleniu zębów u stomatologa lub którąś ze skutecznych metod domowych, warto podtrzymywać efekt olejem kokosowym.

6. Sok z cytryny

Cytryna jest znana ze swoich właściwości rozjaśniających. Dlaczego więc miałaby nie wybielić szkliwa? Wiele osób twierdzi, że jest to skuteczna i tania metoda. Stomatolodzy są jednak zgodni: wybielanie zębów sokiem z cytryny to zły pomysł i może wyrządzić więcej szkody niż pożytku.

Czy to działa i czy jest bezpieczne?

Czy działa? W dłuższej perspektywie, może i tak. Czy jest bezpieczne? Na pewno nie. Kwaśny sok z cytryny może osłabiać szkliwo, powodować erozję i zwiększać ryzyko wystąpienia próchnicy. Istnieją bezpieczniejsze i pewniejsze sposoby na piękny uśmiech.

ZOBACZ TEŻ: Eko stomatologia - jak dbać o zęby i środowisko jednocześnie?

Zobacz również:
REKLAMA