Spis treści
- Jak wybielić zęby w domu?
- Pasta wybielająca
- Paski wybielające
- Soda oczyszczona + woda utleniona
- Węgiel aktywny
- Olej kokosowy
- Sok z cytryny
Jak wybielić zęby w domu?
Zdrowy i biały uśmiech to najlepsza wizytówka. Z tej przyczyny wybielanie zębów jest jednym z popularniejszych zabiegów estetycznych. Oferta dostępnych metod jest niezwykle szeroka, podobnie, jak zakres cen. Zabiegi wybielania dostępne w gabinetach stomatologicznych są najbardziej skuteczne i bezpieczne, ale też najdroższe. Chcąc zaoszczędzić parę groszy wiele osób decyduje się na skorzystanie z domowych metod wybielania zębów. Są one łatwo dostępne, tanie, ale nie zawsze gwarantują pełne bezpieczeństwo. Wręcz przeciwnie - niektóre z domowych metod wybielania mogą narobić więcej szkód, niż pożytku. Jeśli jednak chcesz spróbować rozprawić się z problemem żółtych zębów w domowym zaciszu, sprawdź, jakie sposoby warto rozważyć. Czytaj dalej, a dowiesz się, jak szybko i naturalnie wybielić zęby w domu.
Domowe metody wybielania zębów
1. Pasta wybielająca
To prawdopodobnie najbardziej znany i najczęściej używany produkt do wybielania zębów w domu. Pasty wybielające do zębów dostępne są w każdej drogerii i markecie. Ich działanie opiera się na mechanicznym lub enzymatycznym usuwaniu powierzchownych przebarwień.
Pasty o działaniu mechanicznym zawierają ścierne drobinki, które podczas tarcia polerują zęby i usuwają płytkę nazębną oraz różnego rodzaju osady.
Z kolei pasty enzymatyczne bazują na składnikach aktywnych, które zamiast ścierać, rozpuszczają uporczywe zanieczyszczenia.
Pasty ścierne i enzymatyczne działają na powierzchni szkliwa, dlatego nie wpływają na kolor zębów. Są to pasty, które świetnie sprawdzą się do usuwania codziennych zabrudzeń, ale ich stosowanie nie sprawi, że zęby będą bielsze. Taki efekt mogą zapewnić jedynie pasty wzbogacone o składniki aktywne, czyli nadtlenki. Te, oprócz standardowego oczyszczania zębów, działają również głębiej, dzięki czemu dają efekt wybielenia.
Czy to bezpieczne i czy działa?
Tak, pod warunkiem, że postawimy na pasty z nadtlenkami oraz, że będziemy stosować je w formie jednorazowej kuracji, a nie do codziennej pielęgnacji zębów. Po ich użyciu może pojawić się lekka nadwrażliwość. Dlatego tego typu pasty nie są polecane dla osób, które na co dzień borykają się z nadmierną reakcją zębów na temperaturę i inne czynniki, które mogą wywołać reakcję bólową.
2. Paski wybielające
Paski wybielające są jak wersja demo zestawu do wybielania nakładkowego. Paski wybielające to plastikowe, elastyczne fragmenty materiału pokryte cienką warstwą żelu z nadtlenkiem wodoru. Ich działanie ma być zbliżone do działania popularnych metod wybielania dostępnych w gabinetach stomatologicznych. Kuracja trwa ok. tygodnia, a efekty, jak na tak niską cenę (ok. 50-70 zł) oraz łatwość użytkowania, są zaskakująco dobre i długotrwałe.
Czy to bezpieczne i czy działa?
Jest to dość skuteczna metoda. Efekt wybielenia jest zauważalny. Przy stosowaniu zgodnym z instrukcjami na opakowaniu, zęby mogą pojaśnieć nawet o kilka tonów. Jednak ze względu na niewielką ilość żelu, może zdarzyć się, że trudno dostępne zakamarki, jak np. przestrzenie międzyzębowe, nie zostaną nim pokryte i wybielone tak, jak pozostała powierzchnia zębów.
Stężenie nadtlenku wodoru w żelu, który pokrywa paski, nie jest wysokie, więc ta metoda nie powinna negatywnie wpływać na stan zębów. Pod warunkiem, że stosuje się je zgodnie z instrukcją. Niedozwolone jest pozostawianie pasków na czas dłuższy niż ten podany na opakowaniu. Nie powinno się również aplikować ich na zęby z kamieniem nazębnym lub próchnicą. Dla pewności, przed rozpoczęciem kuracji warto odwiedzić stomatologa i zasięgnąć jego opinii.
ZOBACZ: Jak dbać o zęby - porady