Jak szybko poprawić sylwetkę latem

Po ponad roku spędzonym w domach, po lockdownach i pracy zdalnej wracamy do normalności.  Kłopot w tym, że wracamy zmienieni. Trochę ciężsi, trochę bardzie spuchnięci w niektórych miejscach. Siłownie i kluby fitness są wprawdzie otwarte, ale jeśli masz mało czasu na powrót do dawnych kształtów, możesz skorzystać z drogi na skróty, czyli zabiegów oferowanych w gabinetach medycyny estetycznej.  

zabiegi medycyny estetycznej na lato Shutterstock.com

Problem w tym, że mamy lato, a ekspozycja na słońce nie jest korzystna dla rekonwalescencji po inwazyjnych zabiegach estetycznych. Na szczęście współczesna medycyna estetyczna i nowoczesna kosmetologia mają  rozwiązania, które sprawdzą się nawet o tej porze roku.

REKLAMA

BTL Embody

Wielkim hitem w ekspresowym powrocie do formy nawet w lecie jest urządzenie BTL Embody. „Bazuje ono na wykorzystywaniu technologii HIFEM (zogniskowana energia elektromagnetyczna o wysokiej intensywności) – tłumaczy Patrycja Skrzypek, fizjoterapeutka krakowskiej kliniki Sublimed. To innowacyjne urządzenie pozwalające wyrzeźbić sylwetkę, co dzieje się poprzez stymulację mięśni do skurczu wspomnianą energią. W efekcie powoduje to wzmocnienie i wyrzeźbienie mięśni. Z kolei energia do skurczu jest pobierana ze spalania tkanki tłuszczowej zlokalizowanej w okolicy stymulowanego mięśnia”.

HIFEM to pole elektromagnetyczne o bardzo dużym natężeniu. Szybkie zmiany pola elektromagnetycznego powodują powstanie potencjału elektrycznego wewnątrz tkanek, co z kolei stymuluje motoryczne zakończenia nerwowe. W trakcie zabiegu wywoływany jest tzw. skurcz supramaksymalny, czyli skurcz o natężeniu znacznie przewyższającym maksymalne skurcze spontaniczne, a więc takie które można osiągnąć na drodze mechanizmów fizjologicznych. Wykonanie tego typu skurczów jest możliwe tylko i wyłącznie przy użyciu zaawansowanej technologii tego urządzenia.

SPRAWDŹ TEŻ: Ćwiczenia na biust

Działa ono na mięśnie poprzecznie prążkowane, a więc szkieletowe. „Trzydziestominutowy trening Embody jest porównywalny do wykonania… 20 tys. brzuszków – opisuje Patrycja Skrzypek. Poza wskazaniami stricte estetycznymi, urządzenie posiada rejestrację potwierdzoną licznymi badaniami naukowymi w leczeniu rozstępu mięśni prostych brzucha. Każda kobieta, która kiedykolwiek po ciąży borykała się z takim problemem, wie, że jest to proces trwający bardzo długo, wymagający ogromnej pracy. W przypadku takich pacjentek przeciwwskazane jest np. robienie brzuszków czy uprawianie innego intensywnego wysiłku fizycznego ze strony brzucha. Dlatego ta technologia jest w ich przypadku świetnym rozwiązaniem”.

Niskie częstotliwości w powiązaniu z większą szerokością impulsu poprawiają cyrkulację krwi w leczonym mięśniu i dochodzi do usuwania końcowych produktów metabolizmu. Polepsza się również zasilenie mięśni w tlen. Zabieg nie wpływa natomiast na włókna nerwowe odpowiedzialne za odczuwanie bólu, w związku z czym jest bezbolesny i absolutnie komfortowy. Nie występują po nim zakwasy ani inne nieprzyjemne efekty długich, męczących treningów. Umożliwia podkreślenie zarysu mięśni i zredukowanie tkanki tłuszczowej.

Trening jednej partii mięśniowej trwa 30 minut, a zaleca się wykonywanie serii od 4 do 8 zabiegów, po dwa tygodniowo. Efekty widoczne są po czterech tygodniach od zakończenia serii.

Istnieje możliwość wykonywania dwóch protokołów zabiegowych. Pierwszy z nich jest protokołem przeznaczonym do rzeźbienia mięśni. Umożliwia on podkreślenie ich zarysu i zredukowanie tkanki tłuszczowej. Powoduje dużą jej redukcję w obwodzie, czego nie należy mylić ze spadkiem masy ciała. Tkanki tłuszczowej bowiem ubywa, jednak jest ona zastępowana przez masę mięśniową. W efekcie może to wręcz dać wrażenie wzrostu masy ciała, bo mięśnie ważą więcej niż tłuszcz. Natomiast efekt w postaci ubytku w obwodzie jest wyraźnie zauważalny – tłumaczy fizjoterapeutka.

Drugi protokół ma za zadanie budowanie i wzmacnianie mięśni. W ten sposób nie tylko są one rzeźbione, ale nadawana jest im również objętość i masa. Można porównać go do treningu siłowego.

Do redukcji tkanki tłuszczowej dochodzi ze względu na potrzebę poboru energii do skurczu przez mięsień. Pobiera się ją ze spalania okolicznej tkanki tłuszczowej. Podczas skurczu mięśnia zmagazynowany w nim glikogen zapewnia energię na pierwsze dwie-trzy minuty intensywnego wysiłku fizycznego. Zaraz potem zaczyna się spalanie tkanki tłuszczowej.

SPRAWDŹ TEŻ: Co może dać Ci zwykła skakanka

REKLAMA

REKLAMA

Masaż podciśnieniowy ICOONE Laser

Technologią wartą omówienia jest też ICOONE Laser, który jest innowacyjnym urządzeniem do wykonywania masażu podciśnieniowego. Jego działanie polega na wykorzystaniu pracy zmechanizowanych głowic wyposażonych w rolki z mikrootworami, wiązki lasera diodowego o długości 915 nm mocno absorbowanej przez lipidy w komórkach tkanki tłuszczowej  (co skutkuje podwyższeniem ich temperatury i przyspieszeniem procesu lipolizy) oraz światła LED 650 nm, które wywołuje w tkankach efekt fotochemiczny (oddziałuje bezpośrednio na komórki tkanki łącznej, czyli fibroblasty, pobudzając je do produkcji kolagenu, poprawia też metabolizm komórkowy oraz stymuluje funkcję układu limfatycznego).

„Jest to zabieg nie tylko drenujący i masujący skórę, lecz również wykorzystujący dodatkowo działanie dwóch innych mechanizmów – tłumaczy Alicja Paluch, kosmetolog Sublimed. To dlatego jest on w stanie zapewnić spektakularne efekty. Składa się on z programu podstawowego (intensywnie pobudzającego metabolizm, zapewniającego wprowadzenie do głównej części zabiegu) oraz koncentrującego się na konkretnych obszarach i ich problemach programu zasadniczego (umożliwiającego np. modelowanie brzucha, ramion, ud czy pośladków). Zabieg z użyciem tej technologii wykonuje się w specjalnym elastycznym kostiumie.

Zaleca się wykonywanie serii liczącej dziesięć-piętnaście zabiegów, w odstępach po dwa-trzy zabiegi tygodniowo. Zabieg nie jest bolesny, w odczuciu przypomina intensywny masaż skóry powodowany ruchem rolek, a samo naświetlanie laserem diodowym i światłem LED nie jest w żaden sposób nieprzyjemne.

REKLAMA

Inteligentna karboksyterapia

Osobom chcącym zainwestować w zabiegi nieco mniejszy budżet, również osiągając przy tym zadowalające efekty, polecić można karboksyterapię. To znana i sprawdzona metoda polegająca na śródskórnej lub podskórnej iniekcji medycznego dwutlenku węgla, w sposób w pełni kontrolowany i zgodny z protokołami przewidzianymi dla poszczególnych obszarów.

Podskórne podanie dwutlenku węgla jest interpretowane przez tkanki jako niedotlenienie, co skutkuje zwiększeniem podaży tlenu i składników odżywczych oraz poprawą mikrokrążenia, a także stymulacją odnowy komórkowej. W efekcie dochodzi do ogólnej poprawy kondycji skóry, a także zwalczania cellulitu. W Sublimed korzystamy z karboksyterapii Julié nazywanej inteligentną karboksyterapią, która jest najnowocześniejszą odmianą tego zabiegu na rynku polskim – zapewnia kosmetolog Alicja Paluch.

Na czym polega wspomniana „inteligencja” terapii w tym przypadku? Urządzenie wykorzystuje innowacyjne systemy bezpieczeństwa, m.in. samodzielną regulację przepływu dwutlenku węgla, a także doboru dawki gazu w poszczególnych wskazaniach i miejscach iniekcji.

Stworzona została z myślą o najbardziej wymagających pacjentach, jest jedną z najskuteczniejszych metod walki z niedoskonałościami ciała, jak cellulit czy zlokalizowana tkanka tłuszczowa, choć znajduje też swoje zastosowanie w innych wskazaniach, jak choćby leczenie rozstępów, ogólna poprawa kondycji skóry lub wspomaganie procesu leczenia łysienia. Skuteczność metody również udokumentowana jest licznymi badaniami klinicznymi.

ZOBACZ KONIECZNIE: Ćwiczenia dla początkujących

REKLAMA

REKLAMA

Lipoliza iniekcyjna i mezoterapia antycellulitowa

A co w przypadku pacjentów, którzy z różnych powodów mogą mieć przeciwwskazania do wykonywania wyżej wymienionych metod czy z innych względów nie mogą sobie na nie pozwolić? Dobrym wyborem będą dla nich iniekcyjne zabiegi modelowania sylwetki, jak np. lipoliza iniekcyjna czy mezoterapia antycellulitowa. W zależności od preparatu i protokołu zabiegowego, mezoterapię antycellulitową wykonuje się w odstępach co tydzień lub dwa tygodnie, a lipolizę iniekcyjną raz na sześć-osiem tygodni.

Są to zabiegi wymagające jednoczesnego wsparcia w postaci masażu drenującego. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest uzupełnienie ich o zabiegi z użyciem technologii ICOONE Laser. Jeśli natomiast pacjentka z różnych względów nie może sobie na to pozwolić, można użyć również np. bańkę chińską, która także pozwala bardzo dobrze zdrenować tkankę poddaną mezoterapii antycellulitowej czy lipolizie iniekcyjnej.

W składzie preparatów do mezoterapii antycellulitowej znajdują się różnego rodzaju substancje o działaniu lipolitycznym. Są to mezokoktajle zawierające składniki takie jak kofeina czy l-karnityna, natomiast sam zabieg polega na podawaniu małych dawek substancji aktywnych poprzez liczne mikronakłucia, których samo wykonanie stymuluje skórę do procesów regeneracyjnych i odnowy. Niezależnie więc od tego, że widoczny jest efekt lipolityczny, dostrzega się też lepszą syntezę kolagenu i elastyny, co skutkuje poprawą napięcia skóry. W efekcie zabiegu dochodzi do spłycenia cellulitu, wygładzenia skóry, a także do poprawy jej napięcia i jędrności – tłumaczy lek. Kamila Białek-Galas, specjalista dermatolog i lekarz medycyny estetycznej.

Jeden zabieg wykonuje się z reguły co tydzień-dwa tygodnie, a w serii powinno być ich wykonanych minimum cztery, a zazwyczaj nawet do dziesięciu. Wykonuje się je do momentu, w którym udaje się osiągnąć efekt pożądany przez pacjenta.

Nie mamy zwolnienia z WF :)

Gama zabiegów wskazanych do wykonywania nawet latem, jest szeroka. Trzeba jednak pamiętać o tym, że najlepsze efekty w przypadku wszystkich przedstawionych zabiegów osiągnie się wtedy, kiedy są one jedynie uzupełnieniem odpowiedniej diety i regularnej aktywności fizycznej. Urządzenie, chociaż superinteligentne i nowoczesne, mogą jedynie pomóc, nie wyręczą Cię w Twojej walce o zgrabną sylwetkę. Możesz zacząć ćwiczyć z naszą trenerką, Kasią Wysocką - pomoże Ci w tym ten plan treningowy na cztery tygodnie, ilustrowany treningami wideo. Poecamy!

REKLAMA