Jak suszyć włosy? [poradnik]

Piękne i lśniące włosy to nie tylko zasługa odpowiednio dobranych kosmetyków i prawidłowo zbilansowanej diety. Do tego przyczynia się także właściwa technika ich suszenia. O tym, jak prawidłowo suszyć włosy suszarką, dowiesz się z tego artykułu.   

Shutterstock

Suszenie włosów – krok po kroku 

Zasada 1: Nie susz włosów od razu po myciu.

Zacznij od wyciśnięcia nadmiaru wody z włosów w ręcznik. Żadne włosy nie lubią tarcia, dlatego najlepiej po umyciu zawiń je w ręcznik i odczekaj chwilę przed rozpoczęciem suszenia. 

Zasada 2: Używaj produktów, które chronią włosy przed oddziaływaniem ciepła.

Zanim zaczniesz suszyć włosy, spryskaj lub wmasuj w nie odpowiedni preparat, który dodatkowo ochroni włosy przed oddziaływaniem ciepłego powietrza. Dzięki temu nie będą się przesuszały i zachowają naturalny połysk.  

ZOBACZ TEŻ: Test naturalnych szamponów do włosów

Zasada 3: Nie ściągaj koncentratora z suszarki.

Większość suszarek sprzedawana jest w zestawie z różnymi końcówkami, czasem tylko z jedną – wspomnianym koncentratorem. Nie traktuj go jako ozdoby, którą od razu po zakupie ściągniesz i rzucisz w kąt. Ta płaska końcówka jest po to, aby jej używać. „Jeżeli ściągniesz tę końcówkę z suszarki i zaczniesz suszyć włosy dużym strumieniem powietrza, to automatycznie Twoja łuska włosa będzie rozdmuchiwana, więc włosy będą się puszyły” – tłumaczy Daniel Gryszke, stylista fryzur i artysta marki L’Oreal Professionnel. 

Zasada 4: Wybierz odpowiednią temperaturę.

Temperatura nie może być za wysoka, aby nie poparzyć skóry głowy. Cienkie włosy szybciej schną, więc możesz użyć nawet najniższego stopnia nawiewu. Gęste włosy natomiast będą potrzebowały nieco wyższej temperatury.  

Zasada 5: Odległość ma znaczenie 

Odległość suszarki od włosów powinnaś dobrać w zależności od tego jaki efekt chcesz uzyskać. Im dalej od głowy umieścisz suszarkę, tym mniejszy efekt wygładzenia osiągniesz, ponieważ w ten sposób rozwiewasz i puszysz włosy. 

Zasada 6: Suszarka w ruch

Staraj się nie trzymać suszarki długo w jednym miejscu, aby nie przesuszyć włosów ani nie poparzyć skóry głowy. Najlepiej podziel włosy na kilka partii, które będziesz nawijała na szczotkę. Susz partia po partii od nasady do końcówki włosa. 

Jak szybko wysuszyć włosy? 

Nie każda z nas ma czas na to, aby krok po kroku podchodzić do suszenia włosów. Jeśli jesteś w pośpiechu, zadbaj o to, aby nawiew był najmocniejszy, a nie najcieplejszy. 

Jak suszyć włosy, aby się nie puszyły? 

„Odpowiednia technika suszenia to jedno, ale nie należy zapominać o ich pielęgnacji, która jest najważniejsza. Jeżeli włosy mają tendencję do puszenia się, jest to znak, że powinnaś sięgnąć po produkty wygładzające, np. serum czy olejki. Polecam także kosmetyki, które są nie tylko wygładzające, ale także termiczne. Kolejnym istotnym elementem jest dobór suszarki – najlepiej sprawdzi się ta jonizująca. Suszarka nie powinna być nastawiona na najmocniejszą temperaturę (najlepiej suszyć na drugim stopniu ciepła). W przypadku włosów puszących się dobrym rozwiązaniem będzie również czesanie włosów płaską szczotką podczas suszenia. Suszymy od góry tak, aby zamknąć łuskę włosa. Nie powinno się suszyć włosów od dołu, ponieważ w ten sposób budujemy objętość, czyli osiągamy odwrotny efekt” – tłumaczy Daniel Gryszke. 

Suszenie włosów dyfuzorem

Dyfuzor to popularna, okrągła nakładka, którą producenci suszarek często dołączają do zestawu. Przeznaczony jest przede wszystkim dla osób o kręconych włosach, ale także dla Pań, które chcą nadać włosom wyraźną objętość. Suszenie włosów dyfuzorem wcale nie jest trudne, ale musisz znać kilka zasad. Po pierwsze, nie susz całkowicie mokrych włosów. Odczekaj kilka minut, następnie spryskaj włosy preparatem zabezpieczającym włosy przed wysokimi temperaturami, pochyl głowę w dół, złap niewielką partię włosów i wsuwaj w nią wyłączoną suszarkę z dyfuzorem, tak aby dotknąć skóry głowy. Włącz suszarkę i susz chwilę zaczynając od najsłabszego nawiewu, po kilku chwilach zmień nawiew na średni, a później wróć do chłodnego. Kiedy jedna partia włosów będzie sucha, wyłącz suszarkę i powtarzaj ten proces z kolejnymi partiami. 

Jak suszyć włosy po keratynowym prostowaniu? 

„Jeżeli chodzi o suszenie, to nie różni się niczym od zasad wymienionych powyżej. Po keratynowym prostowaniu absolutnie nie powinnaś suszyć włosów z głową w dół, aby nie puszyć włosów”– podkreśla nasz ekspert. 

ZOBACZ TEŻ: Jak czytać etykiety szamponów? [Poradnik]

REKLAMA