Jak spać, żeby nie mieć zmarszczek?

My też lubimy spać na brzuchu, z twarzą wbitą w poduszkę. Tak jest przecież najwygodniej. Niestety, ta pozycja sprzyja tworzeniu się tzw. zmarszczek śpiocha, które powstają na policzkach, czole, szyi i dekolcie. Znamy patenty, z którymi te zmarszczki nie będą miały szans.

shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Zmarszczki senne, żartobliwie zwane zmarszczkami śpiocha pojawiają się u wszystkich, jednak u osób młodych skóra szybko wraca do pierwotnego kształtu. Już kilka minut po przebudzeniu nie ma po nich śladu. „Problem pogłębia się z wiekiem, wraz z utratą elastyczności skóry. Wtedy zmarszczki senne utrzymują się długo, nawet kilka godzin po przebudzeniu” – mówi dermatolog dr. n. med. Danuta Nowicka.

Żeby tego uniknąć, najlepiej śpij na plecach, na specjalnie wyprofilowanej poduszce. Tak, wiemy, że to ani nie jest takie proste, ani wygodne. Dlatego mamy dla Ciebie inne rozwiązania, pomocne w walce ze zmarszczkami śpiocha.

Odżyw skórę

Przed snem zadbaj o kondycję skóry. „Dostarcz jej składników nawilżających oraz takich, które wzmocnią strukturę kolagenu, jak kwas hialuronowy, witamina C, hydroksykwasy – wylicza doktor Nowicka. Zainwestuj w materiał. Niestety, ale pościel i jej struktura również może powodować tworzenie się zmarszczek. Ta bardziej szorstka i twarda na pewno przyczyni się do utrwalenia problemu. Dlatego najlepszym sposobem jest spanie na poduszce w jedwabnej poszewce.

ZOBACZ TEŻ: Jak często zmieniać pościel?

jedwabna poszewka i maseczka by DariiaDaybydariiaday.com
Jedwabna poszewka i maska na oczy by DariiaDay

Koi i pielęgnuje

„Gładka powierzchnia jedwabiu pozwala na swobodne przesuwanie twarzy, redukując odgniecenia i zapobiegając w ten sposób powstawaniu zmarszczek” – tłumaczy Dariia Day, światowej sławy polska wizażystka, która stworzyła i zaprojektowała jedwabne poszewki oraz maski na oczy (zajrzyj na bydariiaday.com). Jednocześnie przekonuje, że jedwab jest idealny dla osób z problemami skóry. Jest miękki, naturalny, delikatny i działa na skórę kojąco oraz pielęgnująco. Jest także mniej absorbującym materiałem niż bawełna, dzięki temu skóra pozostaje bardziej nawilżona.

ZOBACZ TEŻ: Pielęgnacja skóry [11 patentów dla aktywnych kobiet]

Dobry na nerwy

Jedwab działa także uspokajająco na układ nerwowy. „Stymuluje zmysły naszej skóry, co pomaga w zmniejszeniu stresu i poprawia rozładowanie napięcia. Sen na jedwabiu jest, jak masaż dla zmysłów. Co więcej, jego skład jest bardzo zbliżony do składu komórek ludzkiej skóry” – zapewnia wizażystka Day.

REKLAMA