Jak się pozbyć cellulitu - skuteczne sposoby

Zgrabne uda i jędrna pupa bez skórki pomarańczowej to nie marzenie ściętej głowy. I chociaż w walce z cellulitem pierwsze skrzypce odrywają regularne treningi, to istnieje także szereg zabiegów, które wspomagają Twoją antycellulitową ofensywę.

| Data aktualizacji: 2020-02-09
jak się pozbyć cellulitu sposoby fot. shutterstock.com
Żegnaj, pomarańczowa skórko! (fot.shutterstock.com)

Cellulit tłuszczowy czy obrzękowy?

Cellulit cellulitowi nierówny. Najczęściej wyróżnia się dwa rodzaje: cellulit tłuszczowy i obrzękowy. Karolina Martin z SC Beauty Clinic tłumaczy, że, cellulit tłuszczowy powstaje w wyniku nagromadzenia komórek tłuszczowych. – W wyniku nadmiernej podaży kalorii, nadwyżki energetyczne zamieniają się w tłuszcze, które gromadzą się w adipocytach (komórkach tłuszczowych). Kiedy komórki są zbytnio powiększone, organizm w celu ich skompresowania, otacza je tkanką łączną. I właśnie ta struktura jest najtrudniejsza do usunięcia. Nawet jeśli schudniemy i pozbędziemy się nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej, powięź łącznotkankowa zostanie. Skóra dalej będzie mieć nierównomierną fakturę – dodaje specjalistka.

Cellulit obrzękowy nie jest natomiast związany ze zwiększoną ilością tkanki tłuszczowej, ale z  wadliwym funkcjonowaniem naczyń krwionośnych. Pojawia się także u młodych kobiet, bez względu na stosowaną dietę. Zwykle można go spotkać u osób, u których powstają obrzęki, którym woda zatrzymuje się w organizmie, często też występuje u osób z niskim ciśnieniem tętniczym. Przyczyną cellulitu obrzękowego mogą być zaburzenia gospodarki hormonalnej, np. zwiększoną ilością estrogenów odpowiadających za rozszerzanie naczyń krwionośnych oraz gromadzenie wody u kobiet. Charakterystyczną cechą cellulitu obrzękowego jest to, że zmienia się wraz z cyklem miesiączkowym.

Cellulit luźny czy zbity?

Cellulit można też podzielić na luźny oraz zbity. – Dla specjalistów wykonujących zabiegi bardzo ważne jest, żeby prawidłowo ocenić, czy jest to tkanka tłuszczowa bardziej zbita, z dużą ilością powięzi, czy jest ona raczej luźna, obrzęknięta. Do zwalczania cellulitu tłuszczowego, obrzękowego, zbitego czy luźnego stosuje się inne rodzaje terapii, dlatego tak istotny jest odpowiedni wywiad i diagnoza – tłumaczy ekspertka SC Beauty Clinic, Karolina Martin.

Stadium cellulitu – jak je rozpoznać

Często można spotkać się także z podziałem ze względu na stopień zaawansowania cellulitu:

  • pierwszy stopień – cellulitu nie widać, natomiast gdy ściśniemy skórę, pojawiają się na niej nierówności;
  • drugi stopień – cellulit jest zauważalny, jednak nie jest zaawansowany, nie powoduje bólu ani dyskomfortu;
  • trzeci stopień – cellulit oznacza się przerosłymi, kalafiorowatymi zmianami, widać duże nierówności na skórze, tkanka tłuszczowa jest usiana tkanką łączną, widoczne są zgrubienia, miejscowe zasinienia oraz marmurkowa skóra z dużą ilością rozszerzonych naczyń krwionośnych;
  • czwarty stopień – rzadko spotykane stadium, pojawia się u osób cierpiących na sporą otyłość, układ krwionośny i krzepnięcia jest zaburzony, charakteryzuje się dużą ilością tkanki tłuszczowej oraz powięzi łącznotkankowej.

Ostatni stopień zaawansowania cellulitu w Europie nie pojawia się zbyt często. Zazwyczaj dbające o siebie Polki narzekają na pierwszy i drugi stopień cellulitu, które dosyć łatwo da się zredukować bez stosowania radykalnych metod. Co zatem możesz zrobić?

ZOBACZ TEŻ: Czy zabiegi na cellulit działają?

Ćwiczenia na cellulit

Pomarańczowej skórki pozbędziesz się, jeśli będziesz się ruszać, bo wraz z potem z Twojego organizmu wydalane są toksyn. To kolejny sposób oczyszczania organizmu, który pomaga również zredukować cellulit. Liczy się każda aktywność! My przygotowaliśmy dla Ciebie specjalny trening antycellulitowy, który będzie Twoją główną bronią w walce z cellulitem. Zadbaj jednak również o solidne wsparcie i pamiętaj także o poniższych wskazówkach.

Mniej soli i sodu

Jeśli chcesz zapomnieć o pomarańczowej skórce, zmniejsz ilość soli i sodu w posiłkach. Te dwa składniki zatrzymują wodę w organizmie i, w konsekwencji, upośledzają działanie układu krwionośnego i prawidłową wymianę substancji przemiany materii w komórkach. Uwaga: nawet jeśli nie dosalasz kanapek, może się okazać, że i tak zjadasz jej za dużo. Prosty patent: zamiast soli używaj ziół (specjalne mieszanki zastępujące sól znajdziesz w każdym sklepie).

Więcej potasu

Zwiększ ilość potasu w swoim menu. Potas zapobiega gromadzeniu się wody w organizmie i reguluje gospodarkę wodną organizmu, dzięki czemu chroni przed obrzękami i gromadzeniem się toksyn. Ten mikroelement znajdziesz w nasionach roślin strączkowych, suszonych owocach, kakao, selerze, zielonych warzywach, bananach i brzoskwiniach. Poza tym cennym źródłem potasu są także przetwory z pomidorów.

Pobudź krążenie

Zadbaj o pobudzenie krążenia miejscowego, np. masażem manualnym czy coraz popularniejszą bańką chińską. Jeśli zabierasz się za masaż w domu, unieś nogę i oprzyj ją np. na krawędzi wanny. Dłonie połóż na udzie, tak żeby kciuki leżały na przedniej części uda. Uciskając, przesuwaj dłonie w górę uda, aż do pośladka. Po kilku rundach przejdź na przednią część uda i ponownie, uciskając, przesuwaj dłonie w górę. Poświęć na to 10 min. dziennie.

Zaprzyjaźnij się z rollerem

Korzystaj jak najczęściej z piankowego wałka (ten hit sezonu znajdziesz już nawet w supermarkecie). Początkowo rolowanie może trochę boleć, z czasem jednak przestaniesz odczuwać dyskomfort. Twoja powięź i mięśnie szybko Ci się odwdzięczą. Zobacz, jak się rolować.

Testy

Zrób sobie test na nietolerancje pokarmowe i odstaw produkty, które Ci szkodzą.

Schładzaj

Po treningu schładzaj mięśnie zimnym prysznicem. Nie wytrzymasz, zmarzluchu? Rób naprzemienny ciepło-zimny prysznic, ale zawsze kończ zimną wodą.

Peelinguj

Peelinguj regularnie całe ciało. Zrób z tego nawyk. Idealnie nadaje się do tego domowy peeling kawowy - wypróbuj nasz przepis na ten i inne peelingi, które możesz wykonać samodzielnie.

REKLAMA