Cellulit tłuszczowy czy obrzękowy?
Cellulit cellulitowi nierówny. Najczęściej wyróżnia się dwa rodzaje: cellulit tłuszczowy i obrzękowy. Karolina Martin z SC Beauty Clinic tłumaczy, że, cellulit tłuszczowy powstaje w wyniku nagromadzenia komórek tłuszczowych. – W wyniku nadmiernej podaży kalorii, nadwyżki energetyczne zamieniają się w tłuszcze, które gromadzą się w adipocytach (komórkach tłuszczowych). Kiedy komórki są zbytnio powiększone, organizm w celu ich skompresowania, otacza je tkanką łączną. I właśnie ta struktura jest najtrudniejsza do usunięcia. Nawet jeśli schudniemy i pozbędziemy się nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej, powięź łącznotkankowa zostanie. Skóra dalej będzie mieć nierównomierną fakturę – dodaje specjalistka.
Cellulit obrzękowy nie jest natomiast związany ze zwiększoną ilością tkanki tłuszczowej, ale z wadliwym funkcjonowaniem naczyń krwionośnych. Pojawia się także u młodych kobiet, bez względu na stosowaną dietę. Zwykle można go spotkać u osób, u których powstają obrzęki, którym woda zatrzymuje się w organizmie, często też występuje u osób z niskim ciśnieniem tętniczym. Przyczyną cellulitu obrzękowego mogą być zaburzenia gospodarki hormonalnej, np. zwiększoną ilością estrogenów odpowiadających za rozszerzanie naczyń krwionośnych oraz gromadzenie wody u kobiet. Charakterystyczną cechą cellulitu obrzękowego jest to, że zmienia się wraz z cyklem miesiączkowym.
Cellulit luźny czy zbity?
Cellulit można też podzielić na luźny oraz zbity. – Dla specjalistów wykonujących zabiegi bardzo ważne jest, żeby prawidłowo ocenić, czy jest to tkanka tłuszczowa bardziej zbita, z dużą ilością powięzi, czy jest ona raczej luźna, obrzęknięta. Do zwalczania cellulitu tłuszczowego, obrzękowego, zbitego czy luźnego stosuje się inne rodzaje terapii, dlatego tak istotny jest odpowiedni wywiad i diagnoza – tłumaczy ekspertka SC Beauty Clinic, Karolina Martin.
Stadium cellulitu – jak je rozpoznać
Często można spotkać się także z podziałem ze względu na stopień zaawansowania cellulitu:
- pierwszy stopień – cellulitu nie widać, natomiast gdy ściśniemy skórę, pojawiają się na niej nierówności;
- drugi stopień – cellulit jest zauważalny, jednak nie jest zaawansowany, nie powoduje bólu ani dyskomfortu;
- trzeci stopień – cellulit oznacza się przerosłymi, kalafiorowatymi zmianami, widać duże nierówności na skórze, tkanka tłuszczowa jest usiana tkanką łączną, widoczne są zgrubienia, miejscowe zasinienia oraz marmurkowa skóra z dużą ilością rozszerzonych naczyń krwionośnych;
- czwarty stopień – rzadko spotykane stadium, pojawia się u osób cierpiących na sporą otyłość, układ krwionośny i krzepnięcia jest zaburzony, charakteryzuje się dużą ilością tkanki tłuszczowej oraz powięzi łącznotkankowej.
Ostatni stopień zaawansowania cellulitu w Europie nie pojawia się zbyt często. Zazwyczaj dbające o siebie Polki narzekają na pierwszy i drugi stopień cellulitu, które dosyć łatwo da się zredukować bez stosowania radykalnych metod. Co zatem możesz zrobić?
ZOBACZ TEŻ: Czy zabiegi na cellulit działają?
Komentarze
~Milena, 2020-03-01 13:05:07
~fragmentaryczna, 2019-02-11 07:42:15
Potwierdzenie zgłoszenia naruszenia regulaminu
Czy zgłoszony wpis zawiera treści niezgodne z regulaminem?
Potwierdzenie zgłoszenia naruszenia regulaminu
Czy zgłoszony wpis zawiera treści niezgodne z regulaminem?