Jak przerobić T-shirt? 5 sposobów.

Przygotowałyśmy dla Ciebie kilka prostych trików na to, w jaki sposób możesz przerobić zwykłą bluzkę w ciekawy sportowy top. 

koszulki Richard Majchrzak

Upcycling 

Nie musisz być doświadczoną krawcową, żeby w kilka minut zmienić swój stary T-shirt w modny top na trening. W ten sposób nie tylko wejdziesz w posiadanie stylowej rzeczy, ale także będziesz eko. Tak! Dając swojej bluzce nowe życie i wykorzystując ją w nieco inny sposób zmniejszasz ilość odpadów. Jest to pewnego rodzaju forma upcyclingu, więc nie czekaj i sprawdź jak przerobić T-shirt. 

REKLAMA

Poza zwykłą bawełnianą bluzką będą Ci potrzebne: 

  • Ostre nożyczki 
  • Linijka
  • Zmazywalny marker do tkanin

ZOBACZ: Spodenki rowerowe - cztery stylizacje [wideo]

T-shirtRichard Majchrzak

Krótki Top 

Poziom trudności: Początkujący

Wykonanie: 

1. Wywiń bluzkę na lewą stronę i załóż ją na siebie. 

2. Zmywalnym markerem zaznacz miejsce w pasie. Dwa palce połóż nad pępkiem – w ten sposób dokładnie sprawdzisz gdzie naturalnie znajduje się Twój pas.   

3. Ściągnij bluzkę i rozłóż ją na płaskiej powierzchni. Weź linijkę i poziomą linią zaznacz miejsce pasa po całej długości. Ważne jest, aby linia była równa, dlatego po zaznaczeniu pasa zmierz linijką odległość od brzegu do zaznaczenia (w kilku różnych miejscach). Każdy pomiar powinien mieć taką samą wartość. 

4. Jeśli linia w pasie jest już równa, możesz przystąpić do punktu kulminacyjnego, czyli cięcia. Ostrymi nożycami (najlepiej krawieckimi) odetnij dolną część koszulki wzdłuż zaznaczonej linii. 

Twój nowy sportowy crop-top jest gotowy! 

T-shirtRichard Majchrzak

Rockowy T-shirt w stylu lat 80. 

Poziom trudności: Początkujący

Wykonanie:

1. Załóż na siebie T-shirt i połóż lewą rękę (jeśli jesteś praworęczna) na klatce piersiowej w taki sposób, aby palec wskazujący dotykał dolnej linii kołnierza bluzki. Następnie zaznacz markerem miejsce tuż pod małym palcem. Od tego miejsca będziesz zaczynała nacięcia. 

2. Zanim przejdziesz do wycinanek, zdejmij koszulkę i rozłóż ją na płaskiej powierzchni. Następnie odrysuj od linijki prostą poziomą linię przechodzącą przez punkt, który przed chwilą zaznaczyłaś. Linia powinna zaczynać się i kończyć około 5 cm przed pachami po obu stronach. 

3. Zaznaczona linia będzie stanowiła początek Twoich nacięć. Teraz musisz jeszcze wyznaczyć miejsce ich zakończenia, a żeby to zrobić, odmierz około 2.5 cm od linii w górę (w stronę kołnierza) i narysuj równoległą do poprzedniej kreskę. 

4. Użyj linijki w celu narysowania poziomych linii, które będą łączyły poziome kreski. Odstęp między nimi możesz wyznaczyć szerokością linijki. 

5. Przetnij T-shirt w zaznaczonych pionowo miejscach i gotowe! 

SPRAWDŹ: Farbowanie ubrań krok po kroku

REKLAMA

REKLAMA

T-shirtRichard Majchrzak

Koszulka z wiązaniem 

Poziom trudności: Średniozaawansowany

Wykonanie:

1. Przetnij tylko tył bluzki wykorzystując technikę z przygotowania crop-topu. 

2. Połóż T-shirt przodem do góry na płaskiej powierzchni. 

3. Weź linijkę i postaraj się znaleźć środek dolnego szwu. Zaznacz to miejsce markerem. 

4. Od zaznaczonego środka narysuj linię tak, aby połączyła się po lewej stronie z miejscem wycięcia. Ten sam proces potwórz po prawej stronie. 

5. Z przodu bluzki zaznacz kropką miejsce początku wycięcia, które znajduje się z tyłu. Przetnij koszulkę od zaznaczenia przy dolnym szwie do narysowanej kropki. W ten sposób otrzymasz dwa prostokąty u dołu bluzki. 

6. Teraz przetnij T-shirt wzdłuż wcześniej narysowanych ukośnych linii. 

7. Przełóż bluzkę na prawą stronę i zwiąż ze sobą trójkątne końce. 

T-shirtRichard Majchrzak

Bez rękawów 

Poziom trudności: Średniozaawansowany 

Wykonanie:

1. Załóż bluzkę (najlepiej na biustonosz, żeby dobrze zaznaczyć ramiączka). Zaznacz markerem miejsce, gdzie znajdują się ramiączka biustonosza – narysuj pionowe linie zaczynając od górnego szwu. 

2. Na środku bluzki, między liniami zaznacz miejsce zakończenia dekoltu – jego głębokość zależy od Ciebie. 

3. Ściągnij bluzkę i rozłóż ją na płaskiej powierzchni. Weź filiżankę, podstawkę lub jakikolwiek okrągły przedmiot, który jest trochę większy od otworu na rękaw Twojej bluzki. Odrysuj od niego zaokrągloną linię, która będzie oddalona od wcześniej narysowanej pionowej kreski o około 1 cm, a jej koniec znajdzie się pod rękawem. Ten proces powtórz przy drugim rękawie. 

4. Użyj tego samego przedmiotu do odrysowania kolejnej półokrągłej linii. Tym razem połóż talerzyk między pionowymi liniami, którymi oznaczyłaś ramiączka. Przesuń go o 1 cm w górę i odrysuj linię tak, aby przecięła punkt dekoltu, który zaznaczyłaś wcześniej.  

5. Przetnij wszystkie trzy półokrągłe linie – odcinasz rękawy i kształtujesz dekolt bluzki. 

T-shirtRichard Majchrzak

Asymetryczna bluzka z dłuższym tyłem 

Poziom trudności: Zaawansowany

Wykonanie:

1. Załóż koszulkę i zaznacz na niej punkt odmierzony przez położenie dwóch palców pod pępkiem. 

2. Ściągnij bluzkę i połóż ją na płaskiej powierzchni w taki sposób, aby jeden rękaw znajdował się na środku i był skierowany ku górze (drugi rękaw jest schowany dokładnie pod spodem i dotyka podłoża). Wszystkie krawędzie koszulki powinny równo rozłożone. 

3. Narysuj wydłużoną linię w kształcie litery „S” od zewnętrznej krawędzi do środka bluzki. Zacznij od punktu, który zaznaczyłaś, kiedy miałaś na sobie T-shirt i pociągnij linię do końca dolnego szwu. 

4. Przetnij T-shirt wzdłuż zaznaczonej linii aż do dolnego szwu tak, aby usunąć część z tyłu. 

Zobacz również:
REKLAMA